Épp egy új laptop vásárlásán töröd a fejed, és azon gondolkozol, mi lesz a meglévő Windows 10 licenceddel? Nem vagy egyedül! Sokan kerülnek hasonló helyzetbe, és a licenckezelés kérdése sokakat elbizonytalaníthat. Ebben a cikkben tisztázzuk a legfontosabb tudnivalókat, hogy a lehető legokosabban hozhass döntést.
Miért fontos a Windows licenc?
A Windows licenc jogot ad arra, hogy az operációs rendszert használd. Enélkül a szoftver illegális lenne, és a Microsoft jogi lépéseket tehetne. Ráadásul a nem aktivált Windows idővel korlátozhatja a funkciókat, bosszantó figyelmeztetéseket jeleníthet meg, és akár biztonsági kockázatot is jelenthet.
A Windows 10 licenc típusai
A Windows 10 licencek két fő típusba sorolhatók: OEM (Original Equipment Manufacturer) és Kiskereskedelmi (Retail) licencek.
OEM licencek
Az OEM licencek azok, amelyeket általában az új laptopokkal és asztali számítógépekkel együtt vásárolsz. Ezek a licencek a hardverhez kötöttek, ami azt jelenti, hogy az adott eszközhöz vannak társítva, amelyen eredetileg aktiválták őket. Ha kicseréled az alaplapot, az OEM licenc valószínűleg érvényét veszti.
Kiskereskedelmi licencek
A Kiskereskedelmi licenceket külön vásárolhatod meg, és általában drágábbak, mint az OEM licencek. A legfontosabb különbség, hogy ezek a licencek átvihetők egy másik számítógépre, feltéve, hogy az eredeti gépen deaktiválod a Windowst.
Mi történik a Windows 10 licencemmel, ha új laptopot veszek?
A válasz attól függ, hogy milyen típusú licencet birtokolsz.
OEM licenc esetén
Ha a régi laptopodon OEM licenc volt, akkor az az adott eszközhöz van kötve, és nem viheted át az új laptopodra. Ez azt jelenti, hogy az új laptopodhoz külön Windows licencet kell vásárolnod, vagy a gyárilag telepített Windowst kell használnod.
Kiskereskedelmi licenc esetén
Ha a régi laptopodon Kiskereskedelmi licenc volt, akkor van remény! Ebben az esetben a licenc átvihető az új laptopodra. Ehhez először deaktiválnod kell a Windowst a régi laptopodon. Ezt a következőképpen teheted meg:
- Nyomd meg a Windows + R billentyűket a Futtatás ablak megnyitásához.
- Írd be a cmd parancsot, majd nyomd meg a Ctrl + Shift + Enter billentyűket a rendszergazdai jogokkal való futtatáshoz.
- A parancssorba írd be a következő parancsot, és nyomd meg az Entert: slmgr /upk
- Ezután írd be a következő parancsot, és nyomd meg az Entert: slmgr /dlv (Ez megerősíti a deaktiválást.)
Ezután telepítsd a Windows 10-et az új laptopodra (ha még nincs rajta), és aktiváld a termékkulcsoddal.
A Windows 10 Frissítés
Érdemes megemlíteni, hogy ha a régi laptopodon Windows 7 vagy Windows 8.1 volt, és ingyenesen frissítettél Windows 10-re, akkor a licenc valószínűleg egy digitális jogosultságként van tárolva a Microsoft fiókodban. Ebben az esetben is érvényes az, hogy az OEM licencek nem vihetők át, míg a kiskereskedelmi licencek igen. Azonban a frissítés módja miatt a licencátvitel kicsit bonyolultabb lehet, és a Microsoft ügyfélszolgálatához kell fordulnod segítségért.
Tippek és trükkök
- Jegyezd fel a termékkulcsodat: Ha kiskereskedelmi licenced van, mindenképpen jegyezd fel a termékkulcsodat, mert szükséged lesz rá az új laptopodon történő aktiváláshoz.
- Ellenőrizd a licenc típusát: A parancssorban az slmgr /dlv parancs kiadásával ellenőrizheted, hogy milyen típusú licenced van. A „Channel” sorban fogod látni, hogy „Retail” vagy „OEM” szerepel-e.
- Fordulj a Microsoft ügyfélszolgálatához: Ha bizonytalan vagy, vagy problémákba ütközöl a licencátvitellel, ne habozz felkeresni a Microsoft ügyfélszolgálatát. Ők tudnak a legpontosabb információkkal szolgálni a te egyedi helyzetedre vonatkozóan.
Összegzés
A Windows 10 licenckezelése nem bonyolult, ha tisztában vagy a licenc típusával és a szabályokkal. Ha új laptopot vásárolsz, és a régi laptopodon OEM licenc volt, akkor sajnos nem tudod átvinni az új gépre. Ha azonban kiskereskedelmi licenced volt, akkor a fenti lépéseket követve átviheted a licencet. Ne feledd, mindig tartsd biztonságban a termékkulcsodat, és ha bizonytalan vagy, fordulj a Microsoft ügyfélszolgálatához!