A Windows 7 egy ikonikus operációs rendszer, amely sokak szívébe belopta magát stabilitásával, felhasználóbarát felületével és megbízhatóságával. De vajon tudjuk-e pontosan, mit jelent az RTM (Release to Manufacturing) kifejezés a Windows 7 kapcsán? Ebben a cikkben feltárjuk az RTM jelentését, különbségeit a többi verzióhoz képest, és azt, miért is volt ez egy fontos mérföldkő a Windows történetében.
Mi az a Windows 7 RTM?
Az RTM, vagyis Release to Manufacturing, a szoftverfejlesztés egy kritikus fázisa. Jelentése: a szoftver – jelen esetben a Windows 7 – fejlesztése elérte azt a pontot, ahol a termék készen áll a tömeggyártásra és forgalmazásra. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a szoftver teljesen hibátlan, de azt igen, hogy a fejlesztők a legfontosabb hibákat kijavították, és a termék megfelel a minőségi követelményeknek a széleskörű felhasználás szempontjából.
Gyakorlatilag az RTM verzió az az operációs rendszer, amit a számítógépgyártók (OEM-ek, Original Equipment Manufacturers) megkapnak, hogy előtelepítsék az újonnan gyártott számítógépekre. Fontos kiemelni, hogy az RTM nem azonos a végleges, kiskereskedelmi verzióval, bár nagyon közel áll hozzá. A különbség abban rejlik, hogy az RTM verziót követően még megjelenhetnek kisebb frissítések és javítások, mielőtt a boltokba kerülő dobozos verzió elkészül.
Az RTM és a Béta verziók közötti különbség
A szoftverfejlesztés során a béta verziók a tesztelési fázis részei. A béta verziók célja, hogy valós felhasználói környezetben teszteljék a szoftvert, és visszajelzéseket gyűjtsenek a hibákról és a fejlesztési lehetőségekről. A Windows 7 béta verziói nyilvánosan elérhetők voltak, és a felhasználók ingyenesen letölthették és tesztelhették őket. Ezek a verziók tele lehettek hibákkal, hiányosságokkal, és nem voltak alkalmasak napi használatra. Ezzel szemben az RTM verzió egy sokkal kiforrottabb termék, amely már átesett a legtöbb tesztelési fázison.
Az RTM és a kiskereskedelmi verzió közötti különbség
Ahogy említettük, az RTM és a kiskereskedelmi (retail) verzió között minimális különbség van. A kiskereskedelmi verzió általában tartalmazza az RTM kiadása óta megjelent összes frissítést és javítást. Tehát technikailag a kiskereskedelmi verzió egy kicsit stabilabb és biztonságosabb lehet. Mindazonáltal a gyakorlatban a két verzió közötti különbség a legtöbb felhasználó számára elhanyagolható.
Hogyan lehet azonosítani egy Windows 7 RTM verziót?
A Windows 7 RTM verzióját több módon is azonosíthatjuk:
- Verziószám ellenőrzése: A Windows 7 RTM verziószámát a „winver” parancs beírásával (Start menü -> Futtatás -> winver) ellenőrizhetjük. Az RTM verzió verziószáma jellemzően 7600.xxx vagy ahhoz közeli.
- Rendszerinformációk: A „Rendszer” panelen (jobb klikk a „Számítógép” ikonon -> Tulajdonságok) is megtalálható a Windows 7 verziója és kiadási dátuma.
Miért volt fontos a Windows 7 RTM?
A Windows 7 RTM azért volt fontos mérföldkő, mert jelezte, hogy a Microsoft egy stabil és megbízható operációs rendszert készül piacra dobni, amely képes lesz javítani a Windows Vista okozta negatív megítélésen. Az RTM egyben a partnergyártók számára is azt jelentette, hogy elkezdhetik a Windows 7-et előtelepíteni az új számítógépekre, ami kulcsfontosságú volt a széleskörű elterjedés szempontjából.
Összegzés
A Windows 7 RTM tehát egy kritikus fázis volt a Windows 7 fejlesztési folyamatában, amely jelezte, hogy a termék készen áll a tömeggyártásra és forgalmazásra. Bár nem feltétlenül azonos a végső, kiskereskedelmi verzióval, nagyon közel áll hozzá, és alapvetően ugyanazt a stabil és megbízható felhasználói élményt nyújtja. A Windows 7 RTM egy fontos lépés volt a Microsoft számára, hogy visszanyerje a felhasználók bizalmát, és egy olyan operációs rendszert kínáljon, amely hosszú éveken át szolgálta a felhasználókat.