Sok Windows felhasználó számára bosszantó lehet, amikor egyes ikonokon egy kék-sárga pajzs jelenik meg. Ez a pajzs, más néven Felhasználói Fiókok Felügyelete (UAC) ikon, azt jelzi, hogy az adott program rendszergazdai jogosultságokat igényel a futtatáshoz. Bár biztonsági szempontból hasznos, esztétikailag nem feltétlenül szép látvány, és sokan szeretnék eltüntetni.
Mi az a Felhasználói Fiókok Felügyelete (UAC) és miért van rá szükség?
A Felhasználói Fiókok Felügyelete (UAC) egy biztonsági funkció a Windowsban, amely segít megakadályozni, hogy a potenciálisan káros programok engedély nélkül változtatásokat hajtsanak végre a számítógépen. Amikor egy program rendszergazdai jogosultságokat igényel, az UAC párbeszédpanelen engedélyt kér a felhasználótól. A kék-sárga pajzs éppen ezt jelzi előre, még mielőtt a program elindulna.
Noha hasznos a védelemben, sok felhasználó úgy érzi, hogy ez a funkció időnként túl szigorú és zavaró. Különösen akkor, ha tudják, hogy az adott program biztonságos, és gyakran használják.
A kék-sárga pajzsok eltüntetésének módszerei
Több módszer is létezik a kék-sárga pajzsok eltüntetésére, mindegyiknek megvannak az előnyei és hátrányai. Fontos megjegyezni, hogy a pajzsok eltávolítása potenciálisan csökkentheti a rendszer biztonságát, ezért csak akkor javasolt, ha a felhasználó tisztában van a kockázatokkal.
1. Az UAC szintjének csökkentése
A legegyszerűbb módszer az UAC beállítások módosítása. Ezzel a módszerrel nem távolítjuk el teljesen a UAC-t, csak csökkentjük a riasztások gyakoriságát.
- Nyomjuk meg a Windows gombot, és írjuk be: „UAC”.
- Válasszuk ki a „Felhasználói fiókok felügyeletének beállításai” lehetőséget.
- Húzzuk le a csúszkát a kívánt szintre. A legalsó szint kikapcsolja az UAC-t, de nem ajánlott. Érdemes egy fokozattal magasabban hagyni, hogy ne riasszon mindenhez, de azért értesítsen a potenciálisan veszélyes változtatásokról.
- Kattintsunk az „OK” gombra.
- Indítsuk újra a számítógépet.
Fontos: A UAC kikapcsolása vagy a szintjének drasztikus csökkentése növeli a számítógép sebezhetőségét a vírusokkal és más kártevőkkel szemben. Óvatosan járjunk el!
2. Parancsikon módosítása
Egy másik módszer, ha a konkrét program parancsikonját módosítjuk, hogy mindig rendszergazdai jogosultságokkal fusson. Ezzel a módszerrel csak azoknál a programoknál tüntetjük el a pajzsot, amelyeknél módosítjuk a parancsikont.
- Kattintsunk jobb egérgombbal a program parancsikonjára.
- Válasszuk ki a „Tulajdonságok” lehetőséget.
- A „Parancsikon” fülön kattintsunk a „Speciális…” gombra.
- Jelöljük be a „Futtatás rendszergazdaként” jelölőnégyzetet.
- Kattintsunk az „OK” gombra kétszer.
Ez a módszer nem távolítja el teljesen az UAC-t, de a kiválasztott programok mindig rendszergazdai jogosultságokkal fognak futni, így nem fog megjelenni a pajzs az ikonon.
3. Kompatibilitási mód beállítása
Egyes programoknál a kompatibilitási mód beállítása is segíthet a probléma megoldásában. Ez különösen akkor lehet hasznos, ha a program régebbi, és nem teljesen kompatibilis a Windows aktuális verziójával.
- Kattintsunk jobb egérgombbal a program parancsikonjára.
- Válasszuk ki a „Tulajdonságok” lehetőséget.
- A „Kompatibilitás” fülön jelöljük be a „Program futtatása kompatibilitási módban:” jelölőnégyzetet.
- Válasszuk ki a programhoz leginkább megfelelő Windows verziót.
- Jelöljük be a „Program futtatása rendszergazdaként” jelölőnégyzetet is (ha még nincs bejelölve).
- Kattintsunk az „OK” gombra.
4. Registry beállítások módosítása (Haladó felhasználóknak!)
Figyelem! A Registry módosítása komoly problémákat okozhat a rendszer működésében, ha nem megfelelően végezzük. Csak akkor használjuk ezt a módszert, ha biztosak vagyunk a dolgunkban, és készítettünk biztonsági másolatot a Registry-ről!
- Nyomjuk meg a Windows gombot, és írjuk be: „regedit”.
- Indítsuk el a Registry Editort.
- Navigáljunk a következő kulcshoz:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem
- Keressük meg a
EnableLUA
nevű bejegyzést. - Dupla kattintással szerkesszük, és állítsuk az értékét
0
-ra (kikapcsoláshoz) vagy1
-re (bekapcsoláshoz). - Indítsuk újra a számítógépet.
Ez a módszer gyakorlatilag teljesen kikapcsolja a UAC-t, ami, mint említettük, biztonsági kockázatot jelent.
Összegzés
A Windows ikonokon megjelenő kék-sárga pajzsok a Felhasználói Fiókok Felügyeletének (UAC) jelzései. Több módszer is létezik az eltüntetésükre, a legfontosabb azonban, hogy tisztában legyünk a biztonsági kockázatokkal. A legbiztonságosabb megoldás az UAC szintjének enyhe csökkentése, vagy a parancsikonok egyedi módosítása. A Registry szerkesztése csak haladó felhasználóknak javasolt, és körültekintően kell eljárni vele.
Reméljük, ez az útmutató segített a pajzsok eltüntetésében. Ne felejtsük el, hogy a biztonság mindig az elsődleges szempont legyen!