A futóbab (Phaseolus coccineus) nemcsak egy finom és tápláló zöldség, hanem kertünk dísze is lehet. Látványos virágaival és buja lombozatával egyedi hangulatot teremt. Ahhoz azonban, hogy bőséges termésre számíthassunk, elengedhetetlen a helyes gondozás és a megfelelő támrendszer kialakítása.
A futóbab igényei és ültetése
A futóbab melegigényes növény, ezért a fagyveszély elmúltával, május közepén, végén érdemes elvetni. Fontos, hogy napos, védett helyre kerüljön, ahol legalább napi 6-8 órán át éri a napfény. A talaj legyen tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű és enyhén savas vagy semleges pH-jú (6-7).
A vetés előtt érdemes a talajt komposzttal vagy szerves trágyával dúsítani. A magokat 4-5 cm mélyre, egymástól 10-15 cm távolságra vessük el. A sorok között hagyjunk legalább 60-80 cm helyet. Áztassuk be a magokat egy éjszakára vetés előtt, hogy felgyorsítsuk a csírázást.
A megfelelő támrendszer kialakítása
A futóbab egy futó növény, ami azt jelenti, hogy szüksége van valamilyen támasztékra, amelyen felkapaszkodhat. A támrendszer nemcsak a növény növekedését segíti elő, hanem a termést is megvédi a talajjal való érintkezéstől, csökkentve ezzel a rothadás kockázatát. Többféle támrendszer közül választhatunk, a legnépszerűbbek a következők:
- Karókkal való támasztás: Ez a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás. Helyezzünk le egy-egy karót minden tö mellett, és a növekvő babot óvatosan irányítsuk rájuk.
- Tipi-szerkezet: Készítsünk 4-5 karóból egy piramisszerű szerkezetet, amelyet a tövek körül rögzítünk. A karókat felül kössük össze. Ez a szerkezet nemcsak praktikus, hanem dekoratív is.
- Hálóval való támasztás: Feszítsünk ki egy erős hálót a sorok mentén, amelyet a növekvő bab könnyen meg tud kapaszkodni. A hálót rögzíthetjük karókra vagy oszlopokra.
- Oszlopos támasztás: Állítsunk oszlopokat a sorok mentén, és kössük össze azokat vízszintes drótokkal. A babot ezekre a drótokra vezethetjük fel.
Bármelyik támrendszert is választjuk, fontos, hogy az stabil és elég magas legyen ahhoz, hogy a növény teljes mértékben fel tudjon kapaszkodni. A futóbab akár 2-3 méter magasra is megnőhet.
A futóbab gondozása a vegetációs időszakban
A futóbab rendszeres öntözést igényel, különösen a virágzás és a terméskötés időszakában. Ügyeljünk arra, hogy a talaj mindig nedves legyen, de ne álljon a vízben. A reggeli öntözés a legideálisabb, hogy a növénynek legyen ideje megszáradni a nap folyamán, ezzel csökkentve a gombás betegségek kockázatát.
A futóbabot rendszeresen tápoldatozzuk. A virágzás előtt használjunk magasabb foszfortartalmú tápoldatot, a terméskötés után pedig káliumtartalmú tápoldatot. A nitrogén túlzott használata a lombozat túlzott növekedéséhez vezethet a termés rovására.
A futóbab érzékeny a gyomokra, ezért rendszeresen gyomláljuk a töveket. Mulcsozással is megakadályozhatjuk a gyomok terjedését és a talaj kiszáradását.
Figyeljünk a kártevőkre és a betegségekre. A levéltetvek, a takácsatkák és a csigák károsíthatják a növényt. A gombás betegségek, mint a rozsda és a lisztharmat is problémát okozhatnak. Védekezzünk ellenük megfelelő növényvédő szerekkel vagy természetes módszerekkel, például csalánlével.
A futóbab betakarítása
A futóbabot folyamatosan szedhetjük, ahogy a hüvelyek elérik a megfelelő méretet. A fiatal, zsenge hüvelyek a legfinomabbak. A hüvelyeket akkor szedjük le, amikor még puhák és könnyen eltörhetők. A rendszeres szedés serkenti a növényt az újabb termések hozására.
A betakarítás után a növény szárát és leveleit komposztálhatjuk. A gyökereken található nitrogéngyűjtő baktériumok miatt a futóbab jótékony hatással van a talajra.
A futóbab termesztése nem bonyolult, de odafigyelést igényel. A megfelelő támrendszer és a gondos ápolás meghozza a gyümölcsét, és bőséges terméssel jutalmaz meg minket.