A cékla egy igazi szuperélelmiszer! Tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal. Télen pedig, amikor kevesebb friss zöldség áll rendelkezésünkre, különösen jól jön, ha van otthon egy kis elrakott cékla. De hogyan is kell ezt a csodaszert a télre felkészíteni, hogy megőrizze ízét és tápértékét? Ebben a cikkben megosztom a legjobb befőzési tippeket, amiket a nagymamámtól tanultam, hogy te is élvezhesd a cékla áldásos hatásait a hideg hónapokban is!
Miért érdemes céklát eltenni télire?
A válasz egyszerű: mert finom és egészséges! A cékla remek C-vitamin forrás, ami erősíti az immunrendszert, emellett rengeteg vasat, káliumot és folsavat tartalmaz. A savanyított cékla pedig probiotikumokban is gazdag, ami jót tesz a bélflórának. Ráadásul a befőtt cékla sokoldalúan felhasználható: salátákhoz, köretekhez, de akár önmagában is fogyasztható. Egy tál céklasaláta a karácsonyi asztalon? Kihagyhatatlan!
A tökéletes cékla kiválasztása és előkészítése
Az eltevéshez a legjobb a friss, kemény, ép cékla. Kerüld a puha, sérült vagy foltos darabokat. A méret nem annyira lényeges, de a kisebb cékla általában édesebb és zsengébb. A cékla előkészítése kulcsfontosságú. Először is alaposan mosd meg a cékla gyökereit. Ne vágd le a szárát és a gyökér végét, mert így a főzés során kevesebb tápanyag vész el, és kevésbé engedi ki a levét. Ha nagyon nagy a cékla, kettévághatod, de ügyelj rá, hogy ne sértse meg a héját.
A céklabefőtt készítésének lépései
Számos módszer létezik a cékla befőzésére, de a legnépszerűbb a savanyított változat. Íme egy egyszerű recept, amit könnyedén elkészíthetsz otthon:
- Főzés: Tedd a céklát egy nagy fazékba, öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje, és forrald fel. Főzd puhára, ez a mérettől függően 30-60 percet vehet igénybe. Akkor jó, ha egy villa könnyedén beleszúrható.
- Hűtés és pucolás: Vedd ki a céklát a vízből, és hagyd kihűlni. Amikor már kézmeleg, könnyen le tudod húzni a héját.
- Szeletelés: Szeleteld fel a céklát ízlés szerint. Készíthetsz karikákat, kockákat vagy csíkokat is.
- A lé elkészítése: Egy másik edényben készítsd el a savanyító levet. Ehhez szükséged lesz vízre, ecetre (10%-os ételecet a legjobb), cukorra, sóra és fűszerekre. A fűszerek ízlés szerint variálhatók, de a leggyakoribbak a babérlevél, a szemes bors és a mustármag. A pontos arányok a következők (kb. 1 kg céklához): 5 dl víz, 2 dl ecet, 2 evőkanál cukor, 1 teáskanál só, 2-3 babérlevél, 1 teáskanál szemes bors, 1 teáskanál mustármag. Forrald fel a levet, és hagyd pár percig főni, hogy az ízek összeérjenek.
- Befőzés: Töltsd a céklát sterilizált üvegekbe. Öntsd rá a forró savanyító levet, ügyelve arra, hogy teljesen ellepje. Zárd le az üvegeket légmentesen.
- Dunsztolás: A dunsztolás segít tartósítani a céklát. Ehhez tedd az üvegeket egy nagy fazékba, béleld ki az alját egy konyharuhával, és öntsd fel annyi vízzel, hogy az üvegek háromnegyedéig érjen. Forrald fel a vizet, és tartsd forrásban 20-30 percig.
- Hűtés: Hagyd az üvegeket a vízben kihűlni. Ellenőrizd, hogy vákuum keletkezett-e (a fedőnek be kell horpadnia). Ha valamelyik üveg nem záródott le megfelelően, tedd hűtőbe, és fogyaszd el minél hamarabb.
További tippek és trükkök a tökéletes céklabefőtthöz
- Használj jó minőségű ecetet! Az ecet íze nagyban befolyásolja a céklabefőtt végső ízét.
- Ne spórolj a fűszerekkel! A fűszerek adják a céklabefőtt igazi karakterét. Próbálj ki különböző kombinációkat, hogy megtaláld a kedvencedet.
- A dunsztolás időtartama függ az üvegek méretétől. A nagyobb üvegeket hosszabb ideig kell dunsztolni.
- A céklabefőtt a dunsztolást követően legalább 2-3 hetet álljon, hogy az ízek összeérjenek.
- Ha édesebb céklabefőttet szeretnél, adj több cukrot a savanyító léhez.
- Ha pikánsabb céklabefőttet szeretnél, tegyél bele egy kevés chili paprikát.
A céklabefőtt tárolása
A megfelelően elkészített és ledunsztolt céklabefőtt hűvös, sötét helyen akár egy évig is eláll. Felbontás után hűtőben tárold, és pár napon belül fogyaszd el.
Variációk céklára
Ne csak befőttet készíts! A céklát elrakhatod savanyúságként, vagy akár fermentálhatod is. A fermentált cékla tele van probiotikumokkal, és nagyon jót tesz az emésztésnek. Keress recepteket a neten, és kísérletezz bátran!
Remélem, ezekkel a tippekkel te is könnyedén el tudod készíteni a saját céklabefőttedet. Jó étvágyat!