
Az egyesült államok igazságügyi minisztériuma nyilvánosságra hozta, hogy egykori katonai hírszerző, Cameron John Wagenius beismerte bűnösségét telekommunikációs társaságok elleni támadásokban és azok zsarolásában.
A kiberphant0m néven ismert elkövető, aki korábban már bevallotta az AT&T és a Verizon rendszereinek feltörését, most tíz különböző cég ellen elkövetett számítógépes bűncselekményekért felel.
A vádirat szerint Wagenius, aki brute force módszerekkel és egyéb technikákkal hatolt be a vállalatok rendszereibe, az így szerzett adatokat – beleértve bejelentkezési információkat is – megosztotta a Telegramon és különböző hackerek fórumain.
A férfi a megszerzett hozzáféréseket nem csupán eladta, hanem további csalásokhoz is felhasználta, ideértve a sim-cserés (sim-swapping) támadásokat, melyek célja az áldozatok bankszámláihoz és kriptotárcáihoz való hozzáférés volt.
A hatóságok szerint Wagenius egy nagyobb hackercsoport tagjaként a Snowflake felhőszolgáltató elleni támadásokban is részt vett, amely incidens számos techóriást érintett.
A vádirat azt is feltárja, hogy az elkövető nyíltan, hackerek által látogatott oldalakon, mint például a BreachForums, zsarolta az áldozatait, fenyegetve őket az ellopott információk publikálásával. Az adatokat visszatartásáért kriptovalutát követelt.
Az ítélethirdetésre október 6-án kerül sor, ahol Wagenius akár 20 év börtönbüntetést is kaphat.
Az ügy különösen azért keltett nagy figyelmet, mert az elkövető korábban a hadseregben szolgált, és arra utaló jelek vannak, hogy egy nemzetközi szinten aktív, profi hackercsoport meghatározó tagja lehetett.
Ez az eset ismételten rámutat arra, hogy a kibertámadások egyre gyakoribbak és célzottabbak. A tettesek gyakran rendelkeznek magas szintű technikai tudással, és gyakran a belső rendszerekből szerzik meg a támadáshoz szükséges eszközöket.
Az amerikai hatóságok a jövőben további letartóztatásokra és vádemelésekre számítanak hasonló esetek kapcsán, hogy visszaszorítsák ezt a növekvő fenyegetést.
Nyitóképünk: pcwplus.hu