A 2015-ös év vége, 2016 eleje aranykornak számított a futballjátékok rajongóinak. A PES 2016 és a FIFA 16 versengése a pályán túl a konzolokon is érezhető volt. Bár az új generációs gépek (PS4 és Xbox One) már hódítottak, a PlayStation 3 és Xbox 360 tulajdonosok sem maradtak ki a jóból. De vajon mire számíthattak, és melyik játék nyújtotta a jobb élményt ezen a két konzolon?
Grafika és Teljesítmény: A Klasszikus Konzolok Korlátai
Már a generációváltáskor is nyilvánvaló volt, hogy a PS3 és Xbox 360 nem tudják azt a grafikai minőséget produkálni, mint az újabb konzolok. A PES 2016 és a FIFA 16 esetében ez azt jelentette, hogy a modellek részletessége, a textúrák minősége és a stadionok kidolgozottsága elmaradt a next-gen verzióktól. A FIFA némileg jobban teljesített a grafikai téren, a játékosok arca felismerhetőbb volt, és a mozgások is természetesebbnek tűntek.
Azonban a teljesítmény szempontjából a PES 2016 hozott egy stabilabb élményt. A játékmenet gördülékenyebb volt, és ritkábban fordultak elő beakadások vagy lassulások. A FIFA 16-nál néha érezhető volt, hogy a konzol küzd a grafikai részletességgel, ami a játékmenet rovására ment.
Játékmenet: A Döntő Tényező
A játékmenet a legfontosabb szempont, amikor futballjátékot választunk. A PES 2016 híres volt a realisztikusabb játékmenetéről. A játékosok mozgása természetesebb volt, és a labda fizikája is valósághűbbnek hatott. A passzok pontosabbak, a cselezés bonyolultabb, és a gólokért meg kellett küzdeni.
A FIFA 16 ezzel szemben egy árkádosabb élményt nyújtott. A játékmenet gyorsabb volt, a cselezés egyszerűbb, és a gólok is könnyebben jöttek. Ez a játék azoknak kedvezett, akik egy pörgősebb, látványosabb futballélményre vágytak.
Újdonságok és Jellemzők
Mind a PES 2016, mind a FIFA 16 hozott újdonságokat a PS3 és Xbox 360 verziókba is, bár ezek nem voltak olyan jelentősek, mint a next-gen verziókban. A PES 2016 bemutatta a „Dynamic Wide Camera Angle” nézetet, ami dinamikusan változott a játékhelyzettől függően. A FIFA 16 pedig a női válogatottakat hozta be a játékba, ami egy üde színfolt volt.
A PES 2016-ban javítottak a mesterséges intelligencián, így az ellenfelek okosabban játszottak, és a csapattársaink is jobban helyezkedtek. A FIFA 16-ban a „No Touch Dribbling” rendszer került be, ami lehetővé tette a játékosok számára, hogy a labda érintése nélkül cselezzenek, ami új taktikákat nyitott meg.
Játékmódok: Választék a Kínálatban
A játékmódok terén mindkét játék gazdag kínálattal rendelkezett. A PES 2016-ban megtalálható volt a Master League, ahol egy csapatot kellett felépítenünk a nulláról, a Become a Legend, ahol egy játékos karrierjét követhettük nyomon, és a UEFA Bajnokok Ligája, ahol a legnívósabb európai kupasorozatban vehettünk részt.
A FIFA 16-ban pedig a Career Mode, a FIFA Ultimate Team (FUT), és a különböző online játékmódok kínáltak szórakozást. A FUT különösen népszerű volt, ahol kártyákat gyűjtve építhettük fel a saját álomcsapatunkat.
Licencek: A PES Achilles-sarka
A licencek mindig is a PES Achilles-sarkát jelentették. A FIFA rendelkezett a legtöbb hivatalos licenccel, ami azt jelentette, hogy a csapatok, a játékosok, a stadionok és a mezek mind a valóságot tükrözték. A PES-ben ezzel szemben sok csapat és játékos fiktív névvel szerepelt, ami sokat rontott az élményen. Bár a PES szerkesztő módjával javíthattunk ezen, ez plusz időt és energiát igényelt.
Végső Értékelés: Melyik a Jobb?
A PES 2016 és a FIFA 16 mindkettő remek futballjáték volt a PlayStation 3 és Xbox 360 konzolokon. A választás a játékos preferenciáitól függött. Ha valaki a realisztikusabb játékmenetet, a taktikusabb focit és a stabilabb teljesítményt részesítette előnyben, akkor a PES 2016 volt a jobb választás. Ha pedig valaki a pörgősebb játékmenetet, a látványosabb focit, és a több licencet szerette, akkor a FIFA 16 volt a nyerő.
Összességében mindkét játék méltó lezárása volt a futballjátékok e generációjának, és a klasszikus konzolok tulajdonosai is élvezhették a futball virtuális élményét.