Bosszantó, amikor a Windows 10 telepítése során a folyamat elakad a „Checking for updates” (Frissítések keresése) fázisban. Ez a probléma sokaknál előfordul, és több oka is lehet, a lassú internetkapcsolattól kezdve a hibás Windows Update szolgáltatáson át a sérült telepítőmédiáig. Ne ess kétségbe, ebben a cikkben végigvezetünk a lehetséges megoldásokon, hogy újra zökkenőmentesen telepíthesd a Windows 10-et.
Miért Akad El a Telepítés a „Checking Update” Fázisban?
A „Checking for updates” lépés során a Windows 10 telepítője megpróbál csatlakozni a Microsoft szervereihez, hogy letöltse a legfrissebb frissítéseket. Ez elengedhetetlen a rendszer stabilitásának és biztonságának szempontjából. Azonban a következő tényezők okozhatják a folyamat leállását:
- Lassú vagy instabil internetkapcsolat: Ha a kapcsolatod nem elég gyors vagy gyakran megszakad, a telepítő nem tudja letölteni a frissítéseket.
- Hibás Windows Update szolgáltatás: Ha a Windows Update szolgáltatás valamilyen okból nem megfelelően működik, a telepítő nem tud frissítéseket keresni.
- Sérült telepítőmédia: Ha a telepítő USB-meghajtó vagy DVD sérült, a fájlok hiányozhatnak, ami hibát okozhat.
- Tűzfal vagy antivírus szoftver: Ezek a programok blokkolhatják a telepítő kapcsolatát a Microsoft szervereivel.
- Driverproblémák: Bizonyos hardverkomponensek, például a hálózati kártya driverei, problémákat okozhatnak a telepítés során.
- Régi BIOS verzió: Néha a régi BIOS verzió inkompatibilitást okozhat az újabb Windows verziókkal.
Megoldások a „Checking Update” Hiba Elhárítására
Most nézzük meg a lehetséges megoldásokat, melyekkel orvosolhatod a problémát. Javasoljuk, hogy próbáld ki a megoldásokat sorban, amíg meg nem találod a megfelelőt.
1. Ellenőrizd az Internetkapcsolatot
Ez a legkézenfekvőbb lépés. Győződj meg arról, hogy a számítógéped csatlakozik az internethez. Próbálj meg böngészni egy weboldalt a telepítési folyamat során, hogy megbizonyosodj a kapcsolatod stabilitásáról. Ha Wi-Fi-t használsz, próbáld meg Ethernet-kábellel csatlakoztatni a gépet a routerhez, hogy elkerüld a Wi-Fi-vel kapcsolatos esetleges problémákat.
2. Hagyd ki a Frissítések Keresését
A telepítési folyamat során van lehetőséged arra, hogy kihagyd a frissítések keresését. Ez egy kockázatos megoldás, mivel a rendszered kezdetben nem lesz teljesen naprakész, de lehetővé teheti a telepítés befejezését. Telepítés után azonnal futtass egy Windows Update-et, hogy pótolhasd a hiányzó frissítéseket.
Ehhez a telepítés elején, a termékkulcs beírása után, a „Frissítések keresése” képernyőn, húzd ki az internetkábelt, vagy kapcsold ki a Wi-Fi-t. A telepítő ekkor hibát fog jelezni, de felkínálja a lehetőséget, hogy frissítések nélkül folytasd a telepítést.
3. Indítsd Újra a Gépet
Egy egyszerű újraindítás sokszor csodákra képes. Lehet, hogy egy ideiglenes probléma okozza a hibát. Indítsd újra a gépet, és próbáld meg újra a telepítést.
4. Futtass egy Windows Update Hibaelhárítót (ha lehetséges)
Ha már van egy korábbi Windows verzió a gépeden (például Windows 7 vagy 8), akkor futtathatsz egy Windows Update hibaelhárítót. Ez automatikusan megkeresheti és kijavíthatja a Windows Update szolgáltatással kapcsolatos problémákat. A hibaelhárítót a Vezérlőpulton találod, a „Hibaelhárítás” menüpont alatt.
5. Ellenőrizd a Dátumot és Időt
Egy helytelen dátum és idő is okozhat problémákat a frissítések keresése során. Győződj meg arról, hogy a dátum és idő beállításai helyesek a BIOS-ban vagy a Windowsban.
6. Használj Új Telepítőmédiát
Ha a telepítő USB-meghajtó vagy DVD sérültnek tűnik, próbálj meg letölteni egy új ISO fájlt a Microsoft weboldaláról, és hozd létre a telepítőmédiát újra. Ehhez használhatod a Microsoft Media Creation Tool nevű eszközét.
7. Tiltsd le a Tűzfalat és az Antivírus Szoftvert
Ideiglenesen kapcsold ki a tűzfalat és az antivírus szoftvert a telepítés idejére. Ne felejtsd el később visszakapcsolni őket!
8. Frissítsd a BIOS-t
Egy elavult BIOS verzió inkompatibilitást okozhat. Keresd fel az alaplap gyártójának weboldalát, és töltsd le a legfrissebb BIOS verziót. A BIOS frissítése egy kockázatos művelet, ezért pontosan kövesd a gyártó utasításait!
9. Ellenőrizd a Hardvert
Ha a fenti megoldások egyike sem működik, elképzelhető, hogy a hardvereddel van probléma. Futtass egy memóriatesztet (például Memtest86+) és ellenőrizd a merevlemezt vagy SSD-t, hogy nincsenek-e rajta hibák.
Végső Megoldás: Tiszta Telepítés
Ha minden más csődöt mond, a végső megoldás egy tiszta telepítés lehet. Ez azt jelenti, hogy teljesen formázod a merevlemezt, és újratelepíted a Windows 10-et. Fontos, hogy előtte mentsd el az összes fontos adatodat, mivel a tiszta telepítés során minden adat törlődik a merevlemezről.
Reméljük, hogy ez a cikk segített megoldani a „Checking for updates” hibát a Windows 10 telepítése során. Sok sikert!