Üdvözöllek, kedves olvasó! Ülj le egy pillanatra, és képzeljük el együtt a 90-es évek elejét. A merevlemezek kapacitása még megabájtban, nem terabájtban volt mérhető, az internetről még alig hallottunk, és a grafikus felhasználói felületek (GUI) kényelmét kevesen élvezhették. Ez volt a DOS, a Disk Operating System kora, egy szöveges, parancssoros világ, ahol a felhasználó és a gép közötti kommunikáció a billentyűzet és a villogó kurzor segítségével zajlott. Ebben a világban, ha egy szöveges fájlt akartunk szerkeszteni, vagy éppen egy batch szkriptet írni, nagyon valószínű, hogy a Microsoft beépített szövegszerkesztőjéhez, az Edit programhoz fordultunk. De mi történt akkor, ha a fájl túl nagy volt, vagy ha a rendszer lassúnak tűnt? Ekkor jött a képbe a kiterjesztett memória, egy varázslat, ami az Edit programot a 640 kilobájtos korlátok fogságából szabadította ki, és szuperhőssé tette a maga módján.
A DOS Éra és az Edit Program
A Microsoft DOS, különösen annak 5.0-ás verziójától kezdve, egy rendkívül hasznos eszközt, az EDIT.COM-ot biztosította a felhasználóknak. Ez nem volt egy szövegszerkesztő óriás, mint a WordStar vagy a WordPerfect, de pont az egyszerűségében rejlett az ereje. Gyorsan betöltődött, könnyen kezelhető volt, és ami a legfontosabb: minden DOS-os gép alapfelszereltségéhez tartozott. Ideális volt konfigurációs fájlok (például CONFIG.SYS vagy AUTOEXEC.BAT), batch fájlok, vagy éppen programkódok (pl. Basic forráskód) szerkesztésére. Nem volt szüksége egérre (bár támogatta), a menürendszere intuitív volt, és a billentyűparancsai hamar a felhasználók ujjai közé égtek.
A Memória Dilemma DOS Alatt
Ahhoz, hogy megértsük, miért volt olyan fontos a kiterjesztett memória az Edit számára, először meg kell értenünk a DOS memória kezelésének sajátosságait és korlátait. Az IBM PC-k architektúrája miatt a DOS programok alapvetően csak az első 640 kilobájtnyi memóriát, az úgynevezett konvencionális memóriát használhatták. Ez a „640KB-os korlát” hamar szűk keresztmetszetté vált, ahogy a programok egyre nagyobbak és bonyolultabbak lettek. Később megjelentek az „expanded memory” (EMS) és a „extended memory” (XMS) szabványok. Az EMS egy bonyolult lapozási mechanizmussal tette lehetővé extra memória elérését a 640KB felett, de főleg a játékok és bizonyos professzionális alkalmazások használták. Az XMS volt az, ami közvetlenül a 1MB feletti memóriaterületet tette elérhetővé, és ez vált a modern operációs rendszerek alapjává, mielőtt a Windows átvette volna az uralmat.
Az Edit és a Kiterjesztett Memória Házassága
Bár az Edit program maga nem egy memóriazabáló óriás volt, egy bizonyos méretű fájl felett elkezdte érezni a 640KB-os korlátot. Egy nagyobb forráskód, egy kiterjedt naplófájl vagy egy több száz kilobájtos adatállomány megnyitása már problémát okozhatott. Az Edit alapértelmezésben a konvencionális memóriát használta a fájl tartalmának betöltésére. Ha a fájl mérete meghaladta a rendelkezésre álló szabad konvencionális memóriát, az Edit hibát jelzett, vagy ami még rosszabb, rendkívül lassúvá vált a memóriába való be- és kicserélés miatt, amit a merevlemezről kellett végeznie. Ekkor jött a képbe az XMS, a kiterjesztett memória! Az Edit program ugyanis, a DOS 5.0-tól kezdve, képes volt kihasználni az XMS memóriát a fájlok betöltésére. Ez azt jelentette, hogy sokkal nagyobb fájlokat tudott megnyitni és kezelni, anélkül, hogy a 640KB-os határba ütközött volna. A fájlműveletek, a görgetés, a keresés és a csere is sokkal gyorsabbá vált, mivel a program a memóriában, nem pedig a lassú merevlemezen dolgozhatott.
A Kulcs: HIMEM.SYS és EMM386.EXE
Ahhoz, hogy a DOS programok, köztük az Edit, hozzáférhessenek a kiterjesztett memóriához, szükség volt két kulcsfontosságú memóriakezelőre, amelyeket a CONFIG.SYS fájlban kellett betölteni a rendszerindításkor. Ezek voltak a HIMEM.SYS és az EMM386.EXE.
-
HIMEM.SYS: Ez volt az első és legfontosabb. A HIMEM.SYS a DOS alapvető XMS memóriakezelője. Feladata volt a 1MB feletti kiterjesztett memória kezelése és felosztása a programok között. Ez tette lehetővé a HMA (High Memory Area) használatát is, ami az első 64 kilobájtnyi XMS memória volt, ahová a DOS magja betölthető volt, ezzel is felszabadítva értékes konvencionális memóriát.
Tipikus bejegyzés a CONFIG.SYS-ben:
DEVICE=C:DOSHIMEM.SYS
Fontos volt, hogy a HIMEM.SYS legyen az első
DEVICE=
sor a CONFIG.SYS fájlban, mivel más memóriakezelőknek és eszközmeghajtóknak szükségük volt rá. -
EMM386.EXE: Ez volt a másik „varázsló”. Az EMM386.EXE több feladatot is ellátott, főleg a 386-os és annál újabb processzorokon (innen a neve). Két fő funkciója volt:
- EMS memória emuláció: Képes volt a kiterjesztett memóriát (XMS) EMS memóriává alakítani azoknak a programoknak, amelyek még az EMS szabványt használták.
- UMB-k létrehozása: Ez volt talán a legfontosabb a DOS felhasználók számára. Az UMB (Upper Memory Blocks) a 640KB és 1MB közötti, kihasználatlan memóriaterületek voltak, ahol a DOS programok illesztőprogramokat (pl. egér driver, CD-ROM driver) és rezidens programokat (TSR – Terminate and Stay Resident) tölthettek be. Ezzel további konvencionális memória szabadult fel a fő programok számára.
Tipikus bejegyzés a CONFIG.SYS-ben:
DEVICE=C:DOSEMM386.EXE RAM AUTO
A
RAM
paraméter engedélyezte az EMS emulációt és az UMB-k használatát. AzAUTO
(vagy csakNOEMS
, ha nem volt szükség EMS-re) segített az EMM386.EXE-nek a memóriakezelés optimalizálásában.
Miután ezek a sorok bekerültek a CONFIG.SYS-be, a DOS-nak meg kellett mondani, hogy használja is a felszabadult területeket. Ezt a DOS=HIGH,UMB
sor tette meg:
DOS=HIGH,UMB
Ez a parancs két dolgot tett:
HIGH
: Betöltötte a DOS magját a HMA-ba (High Memory Area), felszabadítva közel 64KB-ot a konvencionális memóriából.UMB
: Engedélyezte a DOS számára az UMB-k használatát illesztőprogramok és rezidens programok betöltésére.
Egy tipikus, optimalizált CONFIG.SYS fájl valahogy így nézett ki:
DEVICE=C:DOSHIMEM.SYS
DEVICE=C:DOSEMM386.EXE RAM AUTO
DOS=HIGH,UMB
BUFFERS=20
FILES=40
STACKS=9,256
LASTDRIVE=Z
Az AUTOEXEC.BAT fájlban is beállíthattuk a TEMP
és TMP
környezeti változókat egy temp könyvtárba, ami szintén segített a fájlkezelésben:
PATH=C:DOS;C:
PROMPT $P$G
SET TEMP=C:TEMP
SET TMP=C:TEMP
Gyakorlati Tippek és Megfontolások
A DOS alatti memóriakezelés egy igazi művészet volt. A MEM
parancs, különösen a MEM /C /P
(memory /classify /page) opciókkal, elengedhetetlen eszköz volt a memória állapotának ellenőrzéséhez. Megmutatta, mennyi konvencionális, EMS és XMS memória áll rendelkezésre, és mely programok mekkora területet foglalnak el. Egy jól optimalizált rendszerben az Edit könnyedén kezelte a több megabájtos fájlokat is, ami azelőtt elképzelhetetlen lett volna. A felhasználók gyorsabb, gördülékenyebb munkát tapasztalhattak, még akkor is, ha a merevlemezük viszonylag lassú volt.
A CONFIG.SYS és AUTOEXEC.BAT fájlok szerkesztése során gyakori volt a próbálkozás és tévedés. Egy rossz beállítás lefagyást okozhatott, vagy megakadályozhatta a rendszer normális működését. Szerencsére a DOS 6.x verzióitól kezdve létezett a „multi-boot” menü funkció, ami lehetővé tette különböző konfigurációk kiválasztását a rendszerindításkor, így kísérletezni is biztonságosabb volt.
Az Edit Túlélő Képessége és Öröksége
Míg a Windows és a grafikus szövegszerkesztők, mint a Notepad, WordPad vagy a professzionális fejlesztői környezetek átvették a hatalmat, az Edit program a maga egyszerűségével és stabilitásával a DOS-os rendszerek elengedhetetlen részévé vált. Nem volt szép, nem tudott formázni, de pontosan azt tette, amire szükség volt: szöveges fájlokat szerkesztett. És a kiterjesztett memória használatának köszönhetően ez hatékonyan és nagy fájlokkal is lehetséges volt. Ma, amikor a modern szövegszerkesztők gigabájtos fájlokat is megnyitnak egy szempillantás alatt, könnyű elfelejteni azt az időt, amikor minden egyes kilobájt memóriáért meg kellett küzdeni.
Nostalgia és Jelentősége Ma
Az Edit program és a DOS alatti memóriakezelés története nem csupán egy technológiai epizód, hanem a számítástechnika fejlődésének egy fontos fejezete. Megmutatja, hogyan oldották meg a mérnökök az akkori korlátozásokat, és hogyan optimalizálták a rendszereket a maximális teljesítmény érdekében. Az Edit, a kiterjesztett memóriával karöltve, nem csupán egy program volt; egy munkaeszköz volt, amely segítette a fejlesztőket, rendszergazdákat és hobbi felhasználókat a DOS parancssori világában. Bár ma már ritkán találkozunk vele, emlékeztet minket arra, honnan jöttünk, és mekkora utat tett meg a technológia.
Befejezés
A DOS Edit program és a kiterjesztett memória kapcsolata egy szép példa arra, hogyan lehet a hardveres korlátokat szoftveres megoldásokkal áthidalni, és hogyan tehető egy alapvető eszköz sokkal erősebbé és hasznosabbá. Ez a korszak a számítástechnika hőskora volt, tele kihívásokkal és kreatív megoldásokkal. Az Edit és az XMS története rávilágít arra az ingenuitásra, amely a digitális forradalmat hajtotta, és ma is inspiráló lehet mindazok számára, akik szeretnék megérteni a számítógépek működésének alapjait. Talán ma már csak virtuális gépeken vagy emulátorokon keresztül találkozunk vele, de az Edit program örökre a DOS rendszer egyik legemlékezetesebb és leghasznosabb eszköze marad, egy csendes hős, aki a kiterjesztett memória segítségével vált igazi bajnokká a 640KB-os csatatéren.