A technológia száguldó üteme mellett könnyen elfelejtjük, honnan is indultunk. A Windows 98 egy olyan korszak meghatározó operációs rendszere volt, amikor az internet még gyerekcipőben járt, és a „Plug and Play” volt a legújabb varázsszó. Sokan nosztalgiával gondolnak vissza rá, mások pedig speciális célokra, például régi hardverek, játékok vagy szoftverek futtatására szeretnék újra életre kelteni. Bármi is legyen a motiváció, a Windows 98 rendszer visszaállítása nem egyszerű feladat a modern kor emberének. Nincs automatikus frissítés, felhő alapú biztonsági mentés, és a telepítéshez is szükség van némi hozzáértésre. Ez a részletes útmutató lépésről lépésre végigvezet a folyamaton, hogy Ön is sikeresen visszatérhessen a ’90-es évek végének digitális világába.
Miért éppen Windows 98?
Mielőtt belevágunk, tegyük fel a kérdést: miért érdemes ma egy Windows 98 rendszert telepíteni? A válasz többnyire a nosztalgia. Akár régi játékokkal szeretne játszani, amelyek nem futnak a modern operációs rendszereken (pl. DOSBox nélkül), akár régi perifériákat, speciális kártyákat vagy ipari berendezéseket szeretne üzemeltetni, amelyekhez csak Win98-as illesztőprogramok léteznek. Fontos megjegyezni, hogy egy ilyen rendszer internetre kapcsolása rendkívül kockázatos, mivel a biztonsági támogatása már rég megszűnt, így alapvetően offline használatra javasolt.
Előkészületek: Amit Mielőtt Elkezdenénk
A sikeres visszaállításhoz alapos előkészületekre van szükség. Ne feledje, a Win98-as telepítéshez gyakran szükség van a felhasználó aktív közreműködésére, szemben a mai, szinte teljesen automatizált rendszerekkel.
- Eredeti Windows 98 Telepítő CD (vagy ISO): Ez az alapja mindennek. Győződjön meg róla, hogy a CD olvasható állapotban van. Ha ISO fájllal rendelkezik, azt egy virtuális géphez csatolhatja, vagy kiírhatja egy CD-re/bootolható USB-re (bár az USB boot a régi BIOS-okon trükkös lehet).
- Windows 98 Termékkulcs: Ez általában a CD tokján található. Nélküle nem tudja befejezni a telepítést.
- Illesztőprogramok (Driverek): Ez az egyik legkritikusabb pont. Gyűjtse össze a számítógépéhez (alaplap, videokártya, hangkártya, hálózati kártya) tartozó összes Windows 98 kompatibilis illesztőprogramot. Ezek általában CD-n érkeztek a hardverekhez. Ha nincsenek meg, keresse meg őket az interneten (gyártói archívumok, régi driver oldalak). Mentsen le mindent egy másik számítógépen, és másolja át egy CD-re vagy USB meghajtóra, amit majd át tud másolni a Win98-as gépre.
- Boot Floppy vagy Bootolható CD/USB: A Windows 98 telepítése általában DOS környezetből indul. Ehhez szüksége lesz egy indító lemezre. A Win98 telepítő CD-k általában bootolhatók, de ha nem az, vagy az optikai meghajtóval van gond, egy boot floppy elengedhetetlen. Ezt létrehozhatja egy másik Windows gépen, vagy letölthet előre elkészített ISO-kat.
- Adatmentés: Ha a merevlemezen vannak fontos adatok, MENTSE LE ŐKET MOST! A telepítési folyamat magában foglalja a merevlemez formázását, ami az összes adat elvesztésével jár.
- Üres Merevlemez: Ideális esetben egy dedikált merevlemezt használjon a Windows 98 számára, hogy elkerülje a konfliktusokat más operációs rendszerekkel.
1. lépés: Indítás DOS-ból és a Merevlemez Előkészítése (FDISK)
A Windows 98 telepítési folyamata DOS alól indul, ami azt jelenti, hogy a merevlemezt először particionálni és formázni kell.
- Bootolás a Telepítő CD-ről/Floppy-ról: Helyezze be a Windows 98 telepítő CD-t az optikai meghajtóba, vagy a boot floppy-t a hajlékonylemez-meghajtóba. Indítsa újra a számítógépet. Lehet, hogy be kell lépnie a BIOS-ba (általában Del, F2, F10, vagy F12 gombbal indításkor), és be kell állítania a boot sorrendet, hogy először a CD-ROM vagy a Floppy meghajtóról induljon a rendszer.
- Indítás Menü: Amikor megjelenik a Windows 98 telepítő menüje, válassza a „Start computer with CD-ROM support” (Indítás CD-ROM támogatással) opciót. Ez betölt egy minimális DOS környezetet, és hozzárendel egy betűjelet a CD-ROM meghajtóhoz (pl. D: vagy E:).
- FDISK Indítása: Írja be a parancssorba:
FDISK
és nyomja meg az Entert.- A FDISK egy régi, de hatékony eszköz a merevlemez particionálására. Amikor megkérdezi, hogy engedélyezi-e a nagy lemez támogatását (FAT32), válassza az „Y” (igen) opciót, ha 2 GB-nál nagyobb merevlemezt használ.
- Partíciók Törlése: Ha a merevlemezen már vannak partíciók, először törölnie kell őket. Válassza a „3. Delete partition or Logical DOS Drive” opciót, majd „1. Delete Primary DOS Partition”. Erősítse meg a törlést (Y). Ismételje meg a folyamatot minden meglévő partícióval (kiterjesztett, logikai).
- Partíció Létrehozása: Miután törölte az összes partíciót, válassza az „1. Create DOS partition or Logical DOS Drive” opciót, majd „1. Create Primary DOS Partition”. A program felajánlja a teljes lemezterület felhasználását, amit fogadjon el (Y). A FDISK létrehozza az elsődleges partíciót.
- Aktív Partíció Beállítása: Lépjen vissza a főmenübe, és válassza a „2. Set active partition” opciót. Írja be az „1” számot (az elsődleges partíció), és nyomja meg az Entert.
- FDISK Kilépése és Újraindítás: Lépjen ki a FDISK-ből az Esc gombbal. A program figyelmeztetni fogja, hogy újra kell indítani a számítógépet a változtatások érvényesítéséhez. Tegye meg.
2. lépés: A Merevlemez Formázása (FORMAT)
Az újraindítás után ismét bootoljon a CD-ről/floppy-ról a DOS környezetbe.
- CD-ROM Meghajtó Azonosítása: Miután a DOS betöltődött, a CD-ROM meghajtóhoz hozzárendelt betűjelet meg kell tudnia. Általában D: vagy E:. Ha nem tudja, próbálja meg beírni a betűjeleket (pl. D: majd Enter), és nézze meg, mi történik. A DIR paranccsal (pl. DIR D:) megnézheti a tartalmát, és ellenőrizheti, hogy a Windows 98 telepítő fájljait látja-e (pl. WIN98 mappa).
- Formázás: Most formázza le a C: meghajtót. Írja be a parancssorba:
FORMAT C: /S
és nyomja meg az Entert.- A
/S
kapcsoló rendkívül fontos, mert ez másolja át a DOS rendszertöltő fájlokat a C: meghajtóra, így a számítógép később a merevlemezről is el tud indulni. - Erősítse meg a formázást (Y). A folyamat eltarthat egy ideig, a merevlemez méretétől függően.
- Amikor megkérdezi a lemez címkéjét (Volume Label), adhat neki egy nevet, pl. „WIN98_DISK”.
- A
3. lépés: A Windows 98 Telepítésének Indítása
Most, hogy a merevlemez készen áll, elindíthatja a telepítést.
- Telepítő Fájlok Másolása (Opcionális, de Ajánlott): Bár közvetlenül is elindíthatja a telepítést a CD-ről, sokkal gyorsabb lesz, ha először átmásolja a telepítő fájlokat a merevlemezre.
- Hozzon létre egy mappát a C: meghajtón:
MD C:WIN98INSTALL
- Másolja át a telepítő fájlokat:
COPY D:WIN98*.* C:WIN98INSTALL
(feltételezve, hogy D: a CD-ROM és a WIN98 mappa tartalmazza a telepítő fájlokat). Ez eltart egy ideig. - Amikor kész, lépjen be a mappába:
CD C:WIN98INSTALL
- Hozzon létre egy mappát a C: meghajtón:
- Setup Elindítása: Írja be:
SETUP.EXE
és nyomja meg az Entert.- A Windows 98 Setup elindul. Először egy ScanDisk futhat le a merevlemez ellenőrzésére.
- Fogadja el a licencszerződést.
- Válassza ki a telepítési könyvtárat. Az alapértelmezett
C:WINDOWS
a legmegfelelőbb. - Telepítési Típus: Ajánlott a „Custom” (Egyéni) opciót választani, hogy kontrollálhassa, mi kerül telepítésre.
- Alkatrészek Kiválasztása: Itt választhatja ki, mely Windows komponenseket szeretné telepíteni (pl. Internet Explorer, hálózati komponensek, extrák). Ha kevés a hely, vagy minimalista rendszert szeretne, óvatosan válogasson.
- Számítógép Azonosítója: Adja meg a számítógép nevét, munkacsoport nevét (ha hálózatba köti).
- Termékkulcs: Írja be a Windows 98 termékkulcsát. Nagyon fontos, hogy pontosan írja be!
- A Setup elkezdi a fájlok másolását a merevlemezre. Ez a leghosszabb része a telepítésnek.
- Első Újraindítás: Amikor a fájlmásolás befejeződött, a Setup újraindítja a számítógépet. Ne felejtse el kivenni a CD-t vagy floppyt, vagy módosítsa a BIOS boot sorrendjét, hogy a merevlemezről induljon.
- Hardver Észlelése: Az újraindítás után a Windows 98 észlelni fogja a Plug and Play hardvereket. Ez eltarthat egy ideig, és több újraindítást is igényelhet.
- Időzóna, Nyomtató: Állítsa be az időzónát és a régiót, illetve ha van nyomtatója, konfigurálhatja.
- Felhasználó és Jelszó: Hozzon létre egy felhasználói fiókot és jelszót.
- Utolsó Fázisok: A Windows befejezi a beállításokat, majd még egyszer újraindulhat.
4. lépés: Illesztőprogramok Telepítése
Gratulálunk! A Windows 98 elindult! Azonban valószínűleg hiányoznak a kritikus illesztőprogramok, mint a videokártya, hangkártya vagy a hálózati kártya driverei.
- Rendszergazdai Mód (Vagy Csak „Normál”): A Windows 98-ban nincs igazi „rendszergazdai” mód, a feltelepített felhasználói fiók rendelkezik minden joggal.
- Illesztőprogramok Másolása: Másolja át a korábban összegyűjtött driver fájlokat a Win98-as gépre (pl. CD-ről vagy USB-ről, ha a BIOS támogatja az USB legacy módot). Hozzon létre egy mappát a C: meghajtón, pl. C:DRIVERS, és másolja ide.
- Telepítési Sorrend: Általánosan elfogadott, hogy az illesztőprogramokat egy bizonyos sorrendben érdemes telepíteni:
- Chipset Driver: Mindig ezzel kezdje, mivel ez biztosítja az alaplap megfelelő működését és a többi hardverrel való kommunikációt.
- Videokártya (VGA) Driver: A képernyő felbontásának és színmélységének javításához elengedhetetlen.
- Hangártya Driver: A hangzáshoz.
- Hálózati Kártya Driver: Ha szeretné, hogy a gép hálózatba kapcsolódhasson (bár óvatosan az internettel!).
- Egyéb eszközök (pl. USB vezérlők, PCI kártyák stb.).
- Telepítés Módja:
- Sok illesztőprogram rendelkezik saját telepítővel (SETUP.EXE vagy INSTALL.EXE). Futtassa ezeket.
- Ha nincs telepítő, menjen a „Start -> Settings -> Control Panel -> System -> Device Manager” (Start -> Beállítások -> Vezérlőpult -> Rendszer -> Eszközkezelő). Keressen sárga kérdőjeles vagy felkiáltójeles elemeket. Válassza ki az eszközt, majd „Properties” (Tulajdonságok) -> „Driver” (Illesztőprogram) -> „Update Driver” (Illesztőprogram frissítése). Mutassa meg a telepítő fájlok helyét (pl. C:DRIVERSVGA).
- Újraindítás: Minden nagyobb illesztőprogram telepítése után indítsa újra a rendszert!
5. lépés: Rendszerfrissítések és Alapvető Szoftverek
A Windows 98-hoz már nem érkeznek hivatalos frissítések a Microsofttól. Azonban léteztek Windows 98 Second Edition (SE) verziók, amelyek számos hibajavítást és új funkciót tartalmaztak az eredeti Win98-hoz képest. Ha eredeti Win98-at telepített, érdemes lehet megkeresni az SE frissítőcsomagot.
Léteznek még nem hivatalos, rajongói készítésű „Service Pack”-ok is, amelyek további frissítéseket és javításokat tartalmaznak, de ezek telepítése mindig saját felelősségre történik.
Alapvető szoftverek (Offline használatra):
- Antivírus: Nagyon régi verziókat találhat (pl. AVG 6.0, Norton Antivirus 2000), de ezek vírusadatbázisa már rég elavult. Csak offline használatra és régi fájlok ellenőrzésére lehetnek hasznosak.
- Webböngésző: Az Internet Explorer 6 volt az utolsó hivatalosan támogatott böngésző, de a modern weboldalak nagy része nem jelenik meg vele. Régi Netscape vagy Opera verziók is szóba jöhetnek, de az internet biztonságos böngészése ezen a rendszeren gyakorlatilag lehetetlen.
- Irodai Szoftver: Microsoft Office 2000 vagy Office XP.
- Archiváló Program: WinRAR vagy WinZip régi verziói.
- PDF Olvasó: Adobe Acrobat Reader 5.0 vagy 6.0.
- Médialejátszók: Winamp, VLC (régi verzió).
Hibaelhárítási Tippek
- „Missing Operating System” vagy „Invalid System Disk”: Valószínűleg a FDISK vagy FORMAT lépésnél hibázott. Ellenőrizze, hogy az elsődleges partíció aktív-e, és hogy a
FORMAT C: /S
paranccsal formázta-e a meghajtót. - Kék Halál (BSOD): Leggyakrabban illesztőprogram-konfliktus vagy hardverhiba okozza. Próbáljon meg csökkentett módban (F8 indításkor) elindulni, és eltávolítani a problémás drivert.
- Hang- vagy Képproblémák: Szinte biztosan illesztőprogrammal kapcsolatos gond. Ellenőrizze az Eszközkezelőben (Device Manager), és győződjön meg róla, hogy a megfelelő driver van telepítve, és nincs konfliktus.
- Telepítési Lefagyás: Lehet CD-hiba, RAM hiba vagy túlmelegedés. Ellenőrizze a memóriát (RAM), és próbálja meg másik CD-ről futtatni a telepítőt.
Összegzés
A Windows 98 rendszer visszaállítása egy időutazás a számítástechnika egy letűnt korszakába. Bár a folyamat kihívásokat tartogathat, a végén egy stabil, nosztalgikus operációs rendszerrel gazdagodhat, amely tökéletes lehet régi játékokhoz, speciális szoftverek futtatásához, vagy egyszerűen csak a múlt felfedezéséhez. Ne feledje a legfontosabbat: a biztonsági mentés fontosságát, az illesztőprogramok gondos gyűjtését, és azt, hogy egy ilyen rendszer a mai interneten rendkívül sebezhető! Sok sikert a retro számítógép építéséhez!