Ah, a jó öreg DOS! Sokan emlékszünk még a villámgyors betöltődésekre, a parancssorra, és persze azokra a szoftverekre és játékokra, amelyek meghatározták a ’80-as, ’90-es éveket. Legyen szó régi üzleti alkalmazásokról, egy felejthetetlen kalandjátékról, vagy egy programozási nyelv gyakorlásáról, a DOSBox, a kiváló x86 emulátor, lehetővé teszi, hogy mindezt újraéljük modern operációs rendszereken, mint a Windows 10 vagy 11.
De mi történik, ha egy DOS-os programmal nyomtatni szeretnénk? A régi szoftverek gyakran a párhuzamos porton, azaz az LPT porton keresztül kommunikáltak a nyomtatókkal. Ez a technológia mára szinte teljesen eltűnt a modern számítógépekből, felváltotta az USB, a Wi-Fi és az Ethernet. Éppen ez az a pont, ahol a DOSBox segítséget nyújt, lehetővé téve, hogy a virtuális LPT portot egy modern nyomtatóval „kössük össze”. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan állíthatja be a DOSBox LPT nyomtatást virtuális környezetben, lépésről lépésre.
Miért van szükség a DOSBoxra és miért nehéz az LPT nyomtatás?
A DOSBox lényegében egy teljes értékű DOS környezetet szimulál. Ez magában foglalja a processzort, a memóriát, a hangkártyát és a portokat, beleértve a párhuzamos portot (LPT) és a soros portot (COM) is. A régi DOS programok közvetlenül ezekhez a hardverelemekhez fértek hozzá, ami a modern, réteg alapú operációs rendszerek (például Windows, macOS, Linux) alatt már nem lehetséges. A mai nyomtatók szinte kivétel nélkül USB-n vagy hálózaton keresztül csatlakoznak, és bonyolultabb protokollokat használnak, mint az egykori párhuzamos portos nyomtatók egyszerű adatátvitele.
Amikor egy DOS program nyomtatni próbál az LPT1 portra, a DOSBox elkapja ezt a kimenetet, és a konfigurációs fájlban (dosbox.conf) megadott beállítások szerint továbbítja. A leggyakoribb és legegyszerűbb megoldás az, hogy a DOSBox a nyomtatási adatokat egy fájlba írja, amelyet aztán a host operációs rendszerből nyithatunk meg és nyomtathatunk ki.
A Beállítás Előkészítése: Amit Tudnunk Kell
Mielőtt belevágnánk a technikai részletekbe, győződjünk meg róla, hogy minden szükséges eszköz a rendelkezésünkre áll:
- Telepített DOSBox: Győződjön meg róla, hogy a DOSBox legújabb stabil verziója fel van telepítve a számítógépére. Letölthető a hivatalos DOSBox weboldalról.
- Szövegszerkesztő: Egy egyszerű szövegszerkesztő (pl. Notepad, Notepad++, VS Code) elegendő lesz a dosbox.conf fájl szerkesztéséhez.
- Működő nyomtató: Győződjön meg róla, hogy a nyomtatója megfelelően működik a host operációs rendszer (pl. Windows) alatt.
Lépésről Lépésre Beállítás: A Nyomtatás Varzslata
1. Nyomtató Beállítása a Host Operációs Rendszerben (Windows példa)
Ez a lépés kulcsfontosságú, mivel a DOSBox a host rendszeren keresztül fog nyomtatni. A legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módszer a fájlba nyomtatás. Ha mégis közvetlenebb megoldásra vágyik, megpróbálhatja a nyomtatót megosztani a hálózaton, és a DOSBoxot erre a megosztásra irányítani.
A) Nyomtatás Fájlba (ajánlott kezdőknek)
- Nyissa meg a Windows „Eszközök és nyomtatók” vagy „Nyomtatók és szkennerek” beállításokat (Beállítások > Eszközök > Nyomtatók és szkennerek).
- Kattintson az „Nyomtató vagy szkenner hozzáadása” gombra.
- Válassza ki, hogy „A keresett nyomtató nem szerepel a listán” (ha nem találja azonnal).
- Válassza az „Helyi nyomtató hozzáadása vagy hálózati nyomtató hozzáadása kézi beállításokkal” opciót, majd „Tovább”.
- „Új port létrehozása” opciót válassza, és a „Port típusa” legördülő menüből válassza a „Local Port” lehetőséget, majd „Tovább”.
- A „Port neve” mezőbe írja be:
C:DOSBOX_PRINT_OUTPUToutput.prn
(vagy bármilyen elérési út és fájlnév, ahova szeretné, hogy a DOSBox nyomtasson). Fontos, hogy a mappa (pl.DOSBOX_PRINT_OUTPUT
) létezzen. Kattintson az „OK” gombra. - A „Nyomtató-illesztőprogram telepítése” ablakban válassza a „Generic” gyártót és a „Generic / Text Only” illesztőprogramot. Ez az illesztőprogram garantálja, hogy a nyomtatási kimenet tiszta szöveg legyen, formázási zavarok nélkül. „Tovább”.
- Adjon nevet a nyomtatónak (pl. „DOSBox LPT nyomtató”), majd „Tovább”.
- Fejezze be a telepítést. Ne feledje, hogy ez a nyomtató valójában nem nyomtat azonnal, hanem a megadott fájlba írja a tartalmat. Ezt a fájlt aztán bármilyen szövegszerkesztővel megnyithatja, szerkesztheti, és ki is nyomtathatja.
B) Hálózati Megosztott Nyomtató (haladóbb felhasználóknak)
Ha a nyomtatója hálózaton van, vagy megosztja a Windowsban, a DOSBox képes közvetlenül arra a megosztásra nyomtatni. Először is, győződjön meg róla, hogy a nyomtató megosztott a hálózaton (jobb klikk a nyomtatóra > Nyomtató tulajdonságai > Megosztás lap > Nyomtató megosztása).
2. DOSBox Konfiguráció (dosbox.conf)
Ez a legfontosabb lépés. Meg kell mondanunk a DOSBoxnak, hogyan kezelje az LPT portra érkező adatokat.
- Keresse meg a dosbox.conf fájlt. Ez általában a DOSBox telepítési mappájában található, vagy ha a Start menüből indítja a „DOSBox 0.xx Options” parancsikonnal, az automatikusan megnyitja a megfelelő fájlt.
- Nyissa meg a fájlt egy szövegszerkesztővel.
- Görgesse le a fájlt, és keresse meg a
[printer]
szekciót. Ez a szekció felelős az emulált nyomtató beállításaiért. - Módosítsa (vagy adja hozzá) a következő sorokat a
[printer]
szekció alatt: - Magyarázat az `prtfile` beállításhoz: Amikor a DOS program nyomtat az LPT1-re, a DOSBox a
prtfile
-ban megadott fájlba írja a nyomtatási adatokat. Ez a fájl a DOSBox virtuális C meghajtóján (ami valójában a host rendszer egy mappája) fog létrejönni. Például, ha a DOSBox konfigurációban beállította, hogy aD:DOSProgramok
mappa legyen a C meghajtója a DOSBoxban, akkor azLPT_KIMENET.prn
fájl is ott fog megjelenni. - Magyarázat a `printoutput` beállításhoz: Ez a beállítás közvetlen nyomtatást tesz lehetővé egy Windows nyomtatóra, feltéve, hogy annak megosztási neve (share name) helyesen van megadva, és a DOSBox rendelkezik a szükséges jogosultságokkal. Ez a beállítás bonyolultabb, és a hálózati beállításoktól függően nehézségekbe ütközhet. Az esetek többségében a fájlba nyomtatás a megbízhatóbb.
- Mentse el a dosbox.conf fájlt.
[printer]
printer=true
#printoutput=printer # Ezt kommentelje ki, vagy törölje
#Eset A: Fájlba nyomtatás (a leggyakoribb és legegyszerűbb)
prtfile=LPT_KIMENET.prn
#Eset B: Közvetlen nyomtatás Windows nyomtatóra (Windows megosztáson keresztül)
#printer=true
#printoutput="\spoolDOSBox LPT nyomtató" # Cserélje le a Windows nyomtató megosztási nevére
#A fenti sor csak akkor működik, ha a Windowsban megosztotta a nyomtatót, és a DOSBox futtatásához használt felhasználó rendelkezik hozzáféréssel.
#Emellett a Windows-os nyomtatónak el kell tudnia fogadni a DOS-os nyomtatási parancsokat (Generic / Text Only driver javasolt).
#Egyéb hasznos beállítások:
#timeout=0 # Hány millisec-et várjon a DOSBox, mielőtt a printer kimenetet lezárja (0=azonnal, de érdemes nagyobb értéket megadni)
#dpi=360 # Pontosság, ha grafikus kimenetről van szó. Szöveges nyomtatásnál nem kritikus.
#width=80 # Karakter szélesség
#height=60 # Karakter magasság
#gdi=true # Engedélyezi a GDI támogatást, ha a nyomtató driver támogatja.
3. Nyomtatás DOSBoxon Belül
Miután a dosbox.conf fájl beállításai elkészültek, indítsa el a DOSBoxot.
- Mountolja a meghajtóit (pl.
mount c C:DOSProgramok
). - Navigáljon el a DOS program mappájába (pl.
cd MYPROG
). - Futtassa a DOS programot, és használja annak beépített nyomtatási funkcióját. A programnak az LPT1 portra kell nyomtatnia.
- Ha a
prtfile
opciót használta, a nyomtatási folyamat végén ellenőrizze a megadott kimeneti mappát (pl.C:DOSBOX_PRINT_OUTPUT
a Windowsban). Látnia kell aLPT_KIMENET.prn
(vagy amit megadott) fájlt. - Nyissa meg ezt a
.prn
fájlt egy szövegszerkesztővel. Valószínűleg tisztán olvasható szöveget fog látni. Innen már könnyedén kinyomtathatja bármelyik modern nyomtatóval, vagy átszerkesztheti, ha szükséges.
Gyakori Problémák és Hibaelhárítás
- Nincs nyomtatási kimeneti fájl / Nincs nyomtatás a hálózati nyomtatóra:
- Ellenőrizze, hogy a dosbox.conf fájlt megfelelően mentette-e, és hogy a
[printer]
szekcióban aprinter=true
sor be van-e kapcsolva. - Győződjön meg róla, hogy a DOS program valóban az LPT1 portra nyomtat. Nézze meg a program dokumentációját, vagy a programon belüli nyomtatóbeállításokat.
- Ha hálózati nyomtatást használ: Ellenőrizze a megosztás nevét, a hálózati kapcsolatot és a Windows tűzfalat. Győződjön meg arról, hogy a felhasználó, amellyel a DOSBox fut, rendelkezik a szükséges jogosultságokkal a megosztott nyomtató eléréséhez.
- Ellenőrizze a host operációs rendszer naplóit, hátha van ott hibaüzenet.
- Ellenőrizze, hogy a dosbox.conf fájlt megfelelően mentette-e, és hogy a
- Üres kimeneti fájl:
- A program lehet, hogy nem fejezte be a nyomtatási feladatot, vagy a nyomtató illesztőprogramja (ha a Windowsban beállított LPT portra nyomtat) nem írta ki azonnal az adatokat. Próbáljon nagyobb
timeout
értéket megadni a dosbox.conf fájlban a[printer]
szekcióban (pl.timeout=500
).
- A program lehet, hogy nem fejezte be a nyomtatási feladatot, vagy a nyomtató illesztőprogramja (ha a Windowsban beállított LPT portra nyomtat) nem írta ki azonnal az adatokat. Próbáljon nagyobb
- Karakterkódolás problémák (ékezetes betűk, speciális karakterek):
- A DOS rendszerek gyakran más karakterkódolást (OEM kódlapok, pl. 852 magyar) használtak, mint a modern Windows (pl. 1250 vagy UTF-8).
- A DOSBoxban beállíthatja a kódlapot a
config.sys
vagy azautoexec.bat
fájlban aCHCP
(Change Code Page) paranccsal, pl.CHCP 852
. - Amikor megnyitja a kimeneti fájlt, a szövegszerkesztőben próbálja meg a kódolást 852-re vagy az „OEM” kódolásra állítani, ha van ilyen opció.
- Formázási problémák (szétesett szöveg, hiányzó sorok):
- Ez gyakran a nyomtató illesztőprogramjával kapcsolatos probléma. Győződjön meg róla, hogy a Windowsban a „Generic / Text Only” illesztőprogramot használja az LPT porthoz. Ez garantálja a nyers szöveges kimenetet, anélkül, hogy a Windows megpróbálná saját maga formázni.
- Néhány DOS program speciális nyomtatóvezérlő kódokat (ESC/P, PCL) küldött. A „Generic / Text Only” illesztőprogram ezeket figyelmen kívül hagyja, ami szöveges nyomtatás esetén általában jó, de ha grafikát vagy speciális formázást várna, akkor az nem fog működni. Ebben az esetben próbáljon meg egy illesztőprogramot találni, ami jobban utánozza az adott régi nyomtatót, vagy keressen online megoldásokat a DOSBox fórumokon.
Tippek a Sikeres Nyomtatáshoz
- Kezdje a legegyszerűbbel: Mindig a fájlba nyomtatással kezdje. Ha ez működik, akkor próbálkozhat a bonyolultabb hálózati megoldásokkal.
- Rendszeres mentés: Mielőtt nagyobb változtatásokat tenne a dosbox.conf fájlban, készítsen biztonsági másolatot róla.
- Teszteljük a DOSBoxban: Mielőtt egy bonyolult programmal próbálnánk nyomtatni, tesztelhetjük a beállításainkat egy egyszerű parancssori nyomtatással. Hozzon létre egy
TEST.TXT
fájlt a DOSBoxban (pl.EDIT TEST.TXT
paranccsal), majd írja bele a „Hello LPT nyomtatás!” szöveget. Mentse el, majd adja ki aTYPE TEST.TXT > LPT1
parancsot. Ennek létre kell hoznia a kimeneti fájlt a host rendszerben. - Közösségi támogatás: Ha elakad, a DOSBox hivatalos fórumai és a retro számítástechnikai közösségek rendkívül segítőkészek lehetnek.
Összegzés
Bár a régi idők DOS-os nyomtatási módja elsőre ijesztőnek tűnhet a modern rendszerekben, a DOSBox kiváló megoldást kínál erre a kihívásra. A virtuális LPT port és a fájlba nyomtatás lehetősége lehetővé teszi, hogy zökkenőmentesen használjuk azokat a régi programokat, amelyek valaha a párhuzamos porton keresztül kommunikáltak a nyomtatókkal. Legyen szó nosztalgiáról, régi játékok újrafelfedezéséről vagy egy elfeledett üzleti szoftver életre keltéséről, a DOSBox segítségével a múlt technológiája találkozik a jelen kényelmével. Ne féljen kísérletezni, és élvezze a DOS-os nyomtatás egyedi élményét a virtuális környezetben!