Az Ubuntu telepítése egy izgalmas kaland kezdete: egy gyors, stabil és rendkívül testreszabható operációs rendszer kapuját nyitja meg. Azonban, mint minden technológiai folyamat, ez is rejthet magában apró buktatókat, melyek közül az egyik leggyakoribb és legfrusztrálóbb a monitor kikapcsolása vagy a teljes fekete képernyő a telepítési folyamat során. Ez a jelenség sok kezdő és tapasztalt felhasználót is elriaszthat, pedig a megoldás gyakran sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk. Ne ess pánikba! Ez az átfogó útmutató lépésről lépésre végigvezet a probléma okain és a lehetséges megoldásokon, hogy sikeresen telepíthesd a legújabb Ubuntu verziót.
Miért Történik Ez? – A Probléma Gyökere
A monitor fekete képernyő jelensége legtöbbször a grafikus illesztőprogramokkal, pontosabban a kernel által használt „Kernel Mode Setting” (KMS) funkcióval kapcsolatos. Amikor az Ubuntu telepítő elindul, megpróbálja felismerni a grafikus kártyát és beállítani a monitor számára optimális felbontást és frissítési frekvenciát. Ha a rendszer nem talál megfelelő, beépített illesztőprogramot a videókártyához (különösen a legújabb vagy kevésbé elterjedt hardverek esetében), vagy ha valamilyen inkompatibilitás lép fel a monitor és a videókártya között, akkor a KMS hibásan működhet, ami a képernyő elsötétüléséhez vezet. Ez különösen gyakori a zárt forráskódú illesztőprogramokat igénylő NVIDIA és bizonyos AMD kártyáknál.
További lehetséges okok:
- Zárt forráskódú illesztőprogramok hiánya: Az Ubuntu alapértelmezetten nyílt forráskódú (pl. Nouveau NVIDIA-hoz, AMDGPU AMD-hez) illesztőprogramokat használ. Ezek sok esetben tökéletesen működnek, de a legújabb kártyákhoz vagy a maximális teljesítményhez gyakran a gyártó által biztosított zárt illesztőprogramokra van szükség.
- Nem megfelelő felbontás/frissítési frekvencia: Előfordulhat, hogy a telepítő olyan felbontást vagy frissítési frekvenciát próbál beállítani, amit a monitor nem támogat.
- BIOS/UEFI beállítások: A „Secure Boot” vagy „Fast Boot” opciók a BIOS-ban (vagy UEFI-ben) esetenként megakadályozhatják a Linux telepítők korrekt indítását, ami szintén vezethet kijelzőproblémákhoz.
- Kábelproblémák: Bár ritka, egy rosszul csatlakoztatott vagy hibás kábel (HDMI, DisplayPort, DVI, VGA) is okozhat hasonló tüneteket.
Előkészületek és Alapvető Ellenőrzések
Mielőtt mélyebbre ásnánk a technikai megoldásokban, győződj meg az alapokról:
- Kábelek ellenőrzése: Húzd ki, majd csatlakoztasd újra a monitorkábelt mind a monitor, mind a számítógép oldalán. Próbálj ki más típusú kábelt, ha van lehetőséged (pl. HDMI helyett DisplayPort vagy DVI).
- Monitor bemenet ellenőrzése: Győződj meg róla, hogy a monitor a megfelelő bemeneti csatornát (Input) használja (pl. HDMI1, DisplayPort).
- Másik monitor/TV: Ha van rá lehetőséged, próbáld meg egy másik monitorra vagy TV-re csatlakoztatni a számítógépet a telepítés idejére. Ezzel kizárható, hogy a probléma a monitorban van.
- Integrált grafika: Ha a CPU-d rendelkezik integrált grafikus egységgel (pl. Intel HD Graphics, AMD Radeon Graphics) és a gépedben van dedikált videókártya is, próbáld meg az alaplapi videókimenetre (HDMI, DisplayPort) csatlakoztatni a monitort. Ezzel megkerülheted a dedikált kártya illesztőprogramjával kapcsolatos problémákat a telepítés idejére.
A Telepítési Fázis Kezelése – Az Első Lépések: A `nomodeset` Trükk
Ez a szakasz a legfontosabb, mivel a fekete képernyő gyakran már a telepítő indításakor jelentkezik. A kulcsszó itt a nomodeset
boot paraméter.
A `nomodeset` használata a telepítő indításakor:
- Készítsd el az Ubuntu telepítő USB meghajtót a hivatalos leírások alapján (pl. Rufus vagy BalenaEtcher segítségével).
- Helyezd be az USB meghajtót, és indítsd el a számítógépet róla.
- Amikor megjelenik az Ubuntu GRUB indítómenüje (ez az a képernyő, ahol választhatsz a „Try or Install Ubuntu” opciók közül), ne nyomj még Entert!
- Válaszd ki a „Try or Install Ubuntu” (vagy hasonló) opciót a nyílbillentyűkkel.
- Nyomd meg az
E
billentyűt. Ez megnyitja a kiválasztott indítási opció szerkesztési módját. - Keresd meg azt a sort, amely a
quiet splash
szavakat tartalmazza (általában a sor vége felé). - A
quiet splash
után, egy szóközzel elválasztva írd be anomodeset
parancsot. Tehát a sor valahogy így fog kinézni:... quiet splash nomodeset
- Miután beírtad a
nomodeset
-et, nyomd meg azF10
billentyűt (vagyCtrl+X
), hogy elindítsd a rendszert a módosított paraméterekkel.
Ennek hatására a kernel nem fogja megpróbálni a grafikus kártya módjának beállítását a rendszerindítás korai szakaszában. Ez azt jelenti, hogy a rendszer alacsonyabb felbontásban, esetleg csökkentett grafikus képességekkel indul el, de legalább látni fogod a képet, és el tudod kezdeni a telepítést.
Alternatívák a GRUB menüben:
Néhány Ubuntu telepítő már eleve kínál „Safe graphics” vagy „Alacsony felbontású grafika” opciót a GRUB menüben. Ha ezt látod, érdemes először ezt választani, mert ez általában magában foglalja a nomodeset
paramétert és más biztonságos beállításokat.
Telepítés Utáni Problémák és Megoldások
Gratulálunk, ha sikerült telepíteni az Ubuntut! De mi van, ha a telepítés utáni első indításkor ismét fekete képernyő fogad? Ne aggódj, ez is gyakori, és van rá megoldás.
A `nomodeset` tartósítása a GRUB-ban a telepítés után:
Mivel a telepítő USB-ről indított nomodeset
csak ideiglenes, a telepített rendszerre is alkalmazni kell, amíg nem telepítjük a megfelelő grafikus illesztőprogramokat.
- Indítsd el a frissen telepített Ubuntut. Ha fekete képernyő fogad, indítsd újra a számítógépet, és az Ubuntu GRUB menüjében (ez már a telepített rendszer GRUB-ja) válaszd ki az Ubuntu opciót, nyomj
E
-t, majd add hozzá anomodeset
paramétert aquiet splash
után, ugyanúgy, mint a telepítés előtt. Indítsd elF10
-zel. - Amint a rendszer elindult (akár alacsony felbontásban), nyisd meg a Terminált (
Ctrl+Alt+T
). - Szerkeszd a GRUB konfigurációs fájlját:
sudo nano /etc/default/grub
- Keresd meg a sort:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
- Módosítsd a következőre:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"
- Mentsd el a fájlt (
Ctrl+O
, majdEnter
), és lépj ki (Ctrl+X
). - Frissítsd a GRUB beállításait:
sudo update-grub
- Indítsd újra a számítógépet:
sudo reboot
Most már az Ubuntu mindig a nomodeset
paraméterrel fog indulni, amíg el nem távolítod.
Zárt Forráskódú Grafikus Illesztőprogramok Telepítése (NVIDIA, AMD):
Ha a nomodeset
beállítással stabilan tudsz dolgozni, a következő lépés a gyártói, zárt forráskódú grafikus illesztőprogramok telepítése. Ezek optimális teljesítményt és funkcionalitást biztosítanak.
- Győződj meg róla, hogy van internetkapcsolatod.
- Nyisd meg a „Szoftverek és frissítések” alkalmazást (keresd a Dashben).
- Navigálj a „További illesztőprogramok” (Additional Drivers) fülre.
- A rendszer ekkor automatikusan megkeresi az elérhető zárt forráskódú illesztőprogramokat a hardveredhez.
- Válaszd ki a legújabb ajánlott illesztőprogramot (általában a „proprietary, tested” vagy „proprietary, driver” feliratú) és kattints az „Alkalmaz” gombra.
- A rendszer letölti és telepíti az illesztőprogramokat. Ez eltarthat egy ideig.
- A telepítés után valószínűleg újra kell indítanod a számítógépet.
Ha az illesztőprogramok sikeresen települtek, a következő indításkor már eltávolíthatod a nomodeset
paramétert a GRUB-ból (szerkeszd vissza az /etc/default/grub
fájlt, töröld a nomodeset
-et, majd futtasd a sudo update-grub
parancsot).
Képernyőfelbontás és Frissítési Frekvencia Beállítása:
Miután a megfelelő illesztőprogramok települtek, állítsd be a kívánt felbontást:
- Nyisd meg a „Beállítások” > „Képernyők” (Displays) menüt.
- Itt válaszd ki a monitorod natív felbontását és a megfelelő frissítési frekvenciát.
- Ha a grafikus felület nem megy, használhatod az
xrandr
parancsot a Terminálban a felbontások lekérdezésére és beállítására. Például:xrandr -q
xrandr --output <Monitor_neve> --mode <Felbontás>
(Pl.
xrandr --output HDMI-1 --mode 1920x1080
)
Haladó Hibaelhárítási Tippek
BIOS/UEFI Beállítások:
- Secure Boot kikapcsolása: Sok disztribúció és illesztőprogram kényelmetlenül viseli a Secure Boot-ot. Kapcsold ki a BIOS/UEFI menüjében (általában a „Boot” vagy „Security” lapon).
- Fast Boot kikapcsolása: Ez az opció felgyorsítja a Windows indítását, de problémákat okozhat a Linux rendszerekkel. Kapcsold ki a BIOS/UEFI-ben.
- CSM (Compatibility Support Module) vagy Legacy mód engedélyezése: Ha a géped régebbi, vagy problémákba ütközöl a UEFI móddal, próbáld meg engedélyezni a CSM-et vagy a Legacy módot a BIOS-ban.
Konzolra váltás:
Ha a rendszer elindul, de a grafikus felület nem, próbáld meg átváltani egy szöveges konzolra a Ctrl+Alt+F1
(vagy F2
, F3
stb. F7
-ig) billentyűkombinációval. Itt be tudsz jelentkezni a felhasználóneveddel és jelszavaddal, majd parancssorban elvégezheted a driverek telepítését vagy a GRUB szerkesztését. Vissza a grafikus felületre a Ctrl+Alt+F7
(vagy F2) kombinációval tudsz jutni.
Kernel Frissítés:
Néha egy frissebb kernel verzió jobb hardvertámogatást nyújt. Ha már be tudtál lépni a rendszerbe, érdemes lehet futtatni a rendszerfrissítéseket:
sudo apt update
sudo apt upgrade
Ez frissítheti a kernelt is, ami megoldhatja a grafikai problémákat.
Összefoglalás és Bátorítás
A monitor kikapcsolása vagy a fekete képernyő a Ubuntu telepítése során ijesztő lehet, de mint láthatod, a probléma rendkívül gyakori és a legtöbb esetben könnyen orvosolható. A kulcs a nomodeset
paraméter használata a telepítő indításakor, majd a megfelelő grafikus illesztőprogramok telepítése a rendszerre. Ne feledd, az Ubuntu és a Linux közösség rendkívül segítőkész, rengeteg dokumentáció és fórum áll rendelkezésedre, ha további segítségre van szükséged. Kitartással és a fenti lépésekkel garantáltan élvezheted a legújabb Ubuntu verzió nyújtotta szabadságot és hatékonyságot!