A Bartholin-ciszta egy gyakori probléma, ami a nők intim területén jelentkezik. Bár sok esetben nem okoz komoly gondot, néha fájdalmas lehet, és orvosi beavatkozást igényelhet. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, mi a Bartholin-ciszta, hogyan kezelhető otthon, és mikor kell orvoshoz fordulni.
Mi az a Bartholin-ciszta?
A Bartholin mirigyek a hüvelybemenet két oldalán helyezkednek el, és feladatuk a hüvely nedvesen tartásához szükséges váladék termelése. Amikor ezek a mirigyek elzáródnak, a váladék felhalmozódik, és egy ciszta alakul ki. Ez a ciszta lehet apró, és nem okoz panaszt, de néha megnőhet, fájdalmas lehet, és akár be is gyulladhat, ilyenkor Bartholin-tályog alakul ki.
A Bartholin-ciszta tünetei
A Bartholin-ciszta tünetei függenek a ciszta méretétől és attól, hogy gyulladt-e. A leggyakoribb tünetek a következők:
- Fájdalom a hüvelybemenetnél
- Duzzanat a hüvelybemenet egyik oldalán
- Érzékenység érintésre
- Kényelmetlenség járás, ülés vagy szexuális együttlét során
- Láz (ha a ciszta be van gyulladva)
Öngondoskodás a Bartholin-ciszta kezelésére
Enyhe esetekben a Bartholin-ciszta kezelése otthon is megkezdhető. A legfontosabb az, hogy tisztán tartsuk a területet, és rendszeresen alkalmazzunk ülőfürdőt.
Ülőfürdő
Az ülőfürdő segít a gyulladás csökkentésében és a fájdalom enyhítésében. Tölts meg egy kádat vagy medencét meleg vízzel (nem forró!), és ülj bele naponta 2-3 alkalommal, 10-15 percig. Az ülőfürdő lágyítja a bőrt, és elősegítheti a ciszta spontán kiürülését.
Fájdalomcsillapítók
A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, mint az ibuprofen vagy a paracetamol, segíthetnek a fájdalom enyhítésében.
Szűk ruházat kerülése
Viselj laza, pamut fehérneműt, és kerüld a szűk nadrágokat, mivel ezek irritálhatják a területet.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Bár sok esetben az öngondoskodás elegendő lehet, bizonyos esetekben orvosi segítségre van szükség. Fordulj orvoshoz, ha:
- A fájdalom elviselhetetlen
- A ciszta gyorsan növekszik
- Lázad van
- A ciszta be van gyulladva (piros, meleg tapintású)
- Nem tapasztalsz javulást az öngondoskodás ellenére sem
- Több mint 40 éves vagy, és korábban nem volt ilyen problémád, mert ilyenkor ritka esetekben daganatos elváltozás is állhat a háttérben.
Orvosi kezelési lehetőségek
Az orvos számos kezelési módszer közül választhat, a ciszta méretétől és a tünetek súlyosságától függően.
Antibiotikumok
Ha a ciszta be van gyulladva és fertőzött, az orvos antibiotikumot írhat fel.
Incisio és drainálás (metszés és lecsapolás)
Ez egy gyakori eljárás, mely során az orvos egy kis bemetszést ejt a cisztán, és lecsapolja a benne lévő folyadékot. Ez azonnali enyhülést hozhat.
Marsupialisatio
A marsupialisatio egy olyan sebészeti eljárás, mely során az orvos egy tartós nyílást hoz létre a Bartholin mirigy kivezető csatornájában, hogy a váladék szabadon távozhasson. Ez csökkenti a ciszta kiújulásának esélyét.
Bartholin mirigy eltávolítása
Ritka esetekben, ha a ciszta rendszeresen kiújul, az orvos javasolhatja a Bartholin mirigy teljes eltávolítását. Ez egy komolyabb műtét, és általában csak végső megoldásként alkalmazzák.
Word katéter
Ez egy kis, felfújható katéter, amelyet a cisztába helyeznek a lecsapolás után, hogy nyitva tartsa a sebet, és elősegítse a gyógyulást. Néhány hétig bent kell tartani.
Megelőzés
Bár a Bartholin-ciszta nem mindig előzhető meg, néhány dologgal csökkentheted a kialakulásának kockázatát:
- Megfelelő higiénia: Tartsd tisztán az intim területet, de ne használj irritáló szappanokat vagy zuhanygéleket.
- Óvszer használata: A szexuális úton terjedő fertőzések növelhetik a ciszta kialakulásának kockázatát.
- Rendszeres orvosi vizsgálatok: A rendszeres nőgyógyászati vizsgálatok segíthetnek a problémák korai felismerésében és kezelésében.
Összefoglalás
A Bartholin-ciszta egy gyakori, de általában nem súlyos probléma. Az öngondoskodás, mint az ülőfürdő és a fájdalomcsillapítók, segíthetnek a tünetek enyhítésében. Ha a tünetek súlyosak, vagy nem javulnak, fordulj orvoshoz a megfelelő kezelés érdekében.