A szédülés ijesztő és kellemetlen élmény lehet. Sokféle oka lehet, de az egyik leggyakoribb a jóindulatú paroxizmális pozicionális vertigo (BPPV), magyarul a jóindulatú, rohamokban jelentkező helyzeti szédülés. Ebben a cikkben részletesen áttekintjük a BPPV-t, a tüneteit, a diagnózisát, a kezelési lehetőségeit és azt, hogy hova fordulhatunk segítségért, ha szédüléssel küzdünk.
Mi is az a BPPV?
A BPPV egy olyan belsőfül-betegség, melyet a kalcium-karbonát kristályok (otolithok vagy „kövek”) elmozdulása okoz a belső fülben lévő félkörös ívjáratokban. Ezek a kristályok normálisan az utriculusban és a sacculusban helyezkednek el, és a gravitáció érzékelésében játszanak szerepet. Amikor ezek a kristályok a félkörös ívjáratokba kerülnek, akkor a fej mozgatásakor helytelen jeleket küldenek az agyba, ami szédüléshez vezet.
Milyen tünetei vannak a BPPV-nek?
A BPPV legjellemzőbb tünete a hirtelen fellépő, forgó szédülés, melyet a fej bizonyos pozícióba hozása vált ki. Ez lehet például:
- Ágyban való forgolódás
- Felkelés vagy lefekvés
- Fej hátrahajtása
- Hajmosás
- Magas polcra való nyúlás
A szédülés általában rövid ideig, néhány másodperctől egy percig tart. A szédülést kísérheti hányinger, hányás, egyensúlyzavar és nystagmus (a szemgolyók akaratlan, ritmikus mozgása).
Hogyan diagnosztizálják a BPPV-t?
A BPPV diagnózisát általában fizikális vizsgálattal, különösen a Dix-Hallpike manőverrel állítják fel. Ez a manőver magában foglalja a beteg leültetését, majd gyors lefektetését úgy, hogy a feje kissé lefelé lóg az asztal széléről, és az egyik oldalra van fordítva. Ha a BPPV áll fenn, a manőver szédülést és nystagmust vált ki.
Néha más vizsgálatokra is szükség lehet, mint például a hallásvizsgálat (audiometria) vagy az egyensúlyvizsgálat (videonystagmography – VNG), hogy kizárják a szédülés egyéb okait.
Hogyan kezelhető a BPPV?
A BPPV kezelésének leghatékonyabb módja az ún. Epley-manőver vagy Semont-manőver. Ezek a manőverek speciális fejmozgásokat tartalmaznak, melyek célja, hogy a kalcium-karbonát kristályokat visszajuttassák az utriculusba, ahol nem okoznak szédülést. A manővereket általában orvos vagy gyógytornász végzi.
Sok esetben egyetlen kezelés elegendő a tünetek megszüntetéséhez, de néha ismétlésre van szükség. Fontos, hogy a manőver után néhány napig kerüljük a hirtelen fejmozgásokat és a fejet hátrabillentő tevékenységeket.
Hova forduljunk szédülés esetén?
Ha szédülést tapasztalunk, fontos, hogy orvoshoz forduljunk a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében. Több szakember is segíthet a probléma megoldásában:
- Háziorvos: Az első lépés általában a háziorvos felkeresése, aki az anamnézis felvétele és a fizikális vizsgálat alapján eldöntheti, hogy szükség van-e további szakorvosi vizsgálatokra.
- Fül-orr-gégész (audiológus): A fül-orr-gégész szakorvos specializálódott a fül betegségeire, így a BPPV diagnosztizálásában és kezelésében is jártas. Audiológus a hallással és az egyensúlyzavarokkal foglalkozik.
- Neurológus: Ha a szédülés nem a belső fülből ered, hanem idegrendszeri okokra vezethető vissza, akkor neurológushoz kell fordulni.
- Gyógytornász: A gyógytornászok speciális képzést kaptak a BPPV kezelésére szolgáló manőverek elvégzésében és az egyensúlyzavarok rehabilitációjában.
- Vestibularis terapeuta: Ők specializálódtak az egyensúlyzavarok kezelésére, és személyre szabott terápiás programokat dolgoznak ki a betegek számára.
Mire figyeljünk a szakember választásakor?
A megfelelő szakember kiválasztásakor fontos, hogy:
- Tapasztalt legyen a BPPV kezelésében.
- Rendelkezzen megfelelő képesítéssel és engedélyekkel.
- Érthetően magyarázza el a diagnózist és a kezelési lehetőségeket.
- Legyen elérhető és könnyen kommunikálható.
Otthoni praktikák a szédülés enyhítésére
Amíg orvoshoz nem jutunk, néhány otthoni praktikával enyhíthetjük a szédülést:
- Kerüljük a hirtelen fejmozgásokat.
- Lassan keljünk fel az ágyból vagy a székből.
- Biztosítsunk elegendő pihenést.
- Kerüljük az alkoholt és a koffeint.
- Fogyasszunk elegendő folyadékot.
- Használjunk járóbotot vagy más segédeszközt, ha bizonytalanul érezzük magunkat.
Összegzés
A BPPV egy gyakori és kezelhető belsőfül-betegség, mely szédülést okoz. Fontos, hogy szédülés esetén orvoshoz forduljunk a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében. Az Epley-manőver vagy Semont-manőver általában hatékonyan megszünteti a tüneteket. Több szakember is segíthet a probléma megoldásában, a háziorvostól a fül-orr-gégészen át a gyógytornászig. Ne habozzunk segítséget kérni, hogy visszanyerjük életminőségünket!