Sajnos, mindenkivel előfordulhat, hogy elbizonytalanodik a gyógyszerei adagolásával kapcsolatban. Legyen szó arról, hogy elkeveredett a gyógyszeres doboz, elveszett a tájékoztató, vagy egyszerűen csak nem emlékszel pontosan, mit mondott az orvos, a lényeg, hogy ilyenkor nem szabad találgatni! A helytelen adagolás ugyanis komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.
Miért fontos a pontos adagolás?
A gyógyszerek hatóanyagai meghatározott mennyiségben fejtik ki a kívánt hatást. Ha túl keveset veszel be, a gyógyszer nem fog megfelelően hatni, a tüneteid nem enyhülnek, vagy a betegséged nem gyógyul meg. Ezzel szemben, ha túl sokat szedsz, túladagoláshoz juthatsz, ami súlyos mellékhatásokat, akár életveszélyes állapotot is okozhat. A pontos adagolás tehát kulcsfontosságú a gyógyszeres kezelés hatékonysága és biztonsága szempontjából.
Első lépések, ha elbizonytalanodsz
- Ne ess pánikba! A pánik csak ront a helyzeten. Próbálj meg nyugodt maradni, és gondold végig, milyen lehetőségeid vannak.
- Keress információkat! Nézd át a gyógyszeres dobozt, a tájékoztatót (ha még megvan), vagy a korábbi orvosi papírjaidat. Esetleg a gyógyszer neve is segíthet az interneten való keresésben (megbízható forrásokból!).
- Gyógyszertárba! A gyógyszerészek szakemberek, akik segíthetnek az adagolással kapcsolatos kérdésekben. Vidd magaddal a gyógyszert, és kérd a segítségüket.
- Orvos vagy ügyelet! Ha a helyzet sürgős, vagy nem tudsz információt szerezni, azonnal keresd fel az orvosodat, vagy az orvosi ügyeletet.
Mit tegyél, ha megtaláltad az adagolást, de nem vagy biztos benne?
Még ha találsz is információt az adagolásról, fontos, hogy ne kezdd el szedni a gyógyszert, amíg nem vagy 100%-ig biztos a helyességében. Kérd ki egy szakember véleményét, mielőtt bármit is tennél.
Hogyan előzheted meg a jövőbeni bizonytalanságot?
Sokkal egyszerűbb a problémát megelőzni, mint kezelni. Íme néhány tipp, hogyan csökkentheted a jövőbeni bizonytalanság esélyét:
- Kérdezz az orvosodtól! Az orvosi vizsgálat során kérdezd meg pontosan az adagolást, a szedés módját (étkezés előtt, után, stb.), és a kezelés időtartamát. Jegyezd le az információkat, hogy később is vissza tudj nézni.
- Olvassd el a tájékoztatót! A gyógyszer tájékoztatója rengeteg fontos információt tartalmaz a gyógyszerről, beleértve az adagolást, a mellékhatásokat és az ellenjavallatokat. Alaposan olvasd el, mielőtt elkezded szedni a gyógyszert.
- Használj gyógyszeradagolót! A gyógyszeradagoló dobozok segítenek rendszerezni a gyógyszereket, és biztosítani, hogy mindig a megfelelő adagot vedd be.
- Jegyezd fel a szedést! Vezess egy naplót, vagy használj egy applikációt, amiben nyomon követheted a gyógyszerek szedését. Ez segíthet, ha elfelejted, hogy bevetted-e már az aznapi adagot.
- Kérj segítséget! Ha nehezen boldogulsz a gyógyszerek szedésével, kérd meg a családtagjaidat, barátaidat, vagy egy gondozót, hogy segítsenek.
Mit tegyél, ha túl sokat vettél be?
Ha véletlenül túl sokat vettél be a gyógyszeredből, azonnal hívd a mentőket (112)! Minél hamarabb kérsz segítséget, annál nagyobb az esélye a sikeres kezelésnek. Add meg a diszpécsernek a következő információkat:
- A neved és a címed
- A gyógyszer nevét és a bevett mennyiséget
- A beteg korát és súlyát
- A tüneteket
Gyógyszeres terápia és a bizalom
A gyógyszeres terápia sokszor ijesztő lehet, különösen, ha bizonytalan vagy az adagolással kapcsolatban. Ne félj kérdezni, és tájékozódj! A bizalom az orvosban és a gyógyszerészben kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez. Ha bizonytalan vagy, kérj másodvéleményt, vagy keress egy másik szakembert, akivel jobban megértitek egymást.
Fontos megjegyzés
Ez a cikk tájékoztató jellegű, és nem helyettesíti az orvosi tanácsadást. Ha bármilyen kérdésed van a gyógyszereiddel kapcsolatban, fordulj orvoshoz vagy gyógyszerészhez!