
A Samsung Galaxy Z Fold7 a legújabb próbálkozás a hajlítható telefonok piacán, és bár sokat fejlődött, még mindig vannak leküzdendő akadályok. A hajlítható telefonok megosztják a közönséget: egyesek imádják, mások soha nem használnának ilyet. A piaci részesedésük azonban mindössze 2% körül mozog, ami azt jelzi, hogy egyelőre egy szűk réteg számára készülnek ezek a készülékek.
A Fold7, bár a kategóriájában a legjobb, valószínűleg nem fog tömegeket meggyőzni. Érdekes, hogy az Apple eddig nem mutatott érdeklődést ezen a terület iránt.
A Galaxy Z Fold termékcsalád a csúcskategóriát képviseli, ahol a tervezők szabadon alkothattak. A magas ár azt sugallja, hogy a Samsungnak minden lehetősége megvolt a tökéletes hajlítható telefon megalkotására. A Fold7 valószínűleg a maximum, amit a Samsung ki tud hozni ebből a koncepcióból.
A Samsung 2019 szeptemberében mutatta be az első hajlítható telefonját, a Galaxy Z Foldot. Bár kezdetben a „cool faktor” fontos volt, a Samsungnak a fejlesztéseket arra kellett összpontosítania, hogy a telefon a kezdeti varázs elmúlása után is versenyképes maradjon. Ez nem könnyű, mivel a hajlítható kialakítás számos kihívást tartogat.
A Z Fold nagyméretű képernyője problémákat is okozott, mint például a vastagság, a zsanérrendszer, a kijelzőn lévő hajtásvonal és az IP-védettség. A Samsung ezek egy részére már talált megoldást, de van, amire még nem. A megoldások gyakran új problémákat vetnek fel.
A vastagság a Z Fold6-ig 12,1 mm-re csökkent, a Fold7 esetében pedig 8,9 mm-re. Ez azt jelenti, hogy a mérnököknek kevesebb helyük van megoldani a feladatokat. A fizika törvényei miatt ez nem egyszerű.
Külsőre a Samsung Galaxy Z Fold7 szinte tökéletes. Dizájn szempontjából a Samsung eljutott oda, ahová hat éve a Z Folddal elindult, és ahová a versenytársak már korábban megérkeztek. A dél-koreai vállalat továbbra is piacvezető, de a versenytársak felzárkóznak, részben azért, mert a felépítésben megelőzték a Samsungot.
A forma nem sokat változott, maradt a szögletes kialakítás. A méretei (158,4×72,8×8,9 mm) hasonlóak egy átlagos prémium telefonéhoz. A 213 grammos súlya sem nevezhető nehéznek.
A telefon kihajtva mutatja meg igazán a tudását: a belső kijelző hatalmas (158,4×143,2 mm) és vékony (4,2 mm). A kamerasziget azonban 5,5 mm-re emelkedik ki, ami billegést okoz az asztalon. Ennek ellenére a telefon összecsukva is használható, mint egy normál mobil.
Összecsukva csak a zsanérok és a vékony oldalsó csík árulkodik arról, hogy a Z Fold7 kihajtható. A telefon nem teljesen szimmetrikus, de az eltérés nem szembetűnő.
Az előlapon egy 6,5 colos AMOLED-panel található 1080×2520 pixeles felbontással. A kijelző kellően széles ahhoz, hogy kényelmesen lehessen rövidebb szövegeket gépelni rajta. A keret valamivel vastagabb a megszokottnál, de a Corning Gorilla Glass Ceramic 2 alatt egybeolvad az OLED-panellel.
A jobb oldali, valamint a felső és alsó éleket apró műanyag betétek szakítják meg az antennák miatt. Fent három mikrofon és egy hangszóró, lent két mikrofon egy hangszóró és az USB-C csatlakozó található. A jobb oldalon van a hangerőszabályzó és a bekapcsoló gomb, ami ujjlenyomat-olvasóként is funkcionál.
A nyitott állapotban lévő 8 colos belső OLED-panel az igazi attrakció. Középen továbbra is látható a hajtás nyoma. A panel felbontása 1968×2184 képpont. A belső kijelző mögötti kamerát már nem rejtegeti a Samsung, ugyanolyan lyukkivágást kapott, mint a külső kijelzőbe rejtett szelfikamera.
A hátlap felépítése nem sokat változott, csak a LED-es villanó került lejjebb. Az IP48-as védelem azt jelenti, hogy a készülék védett a nagyobb szennyeződésekkel szemben, és 1,5 méteres mélységben 30 percig is bírja a vizet.
A tesztkészülékhez csak a telefon járt, de a gyári csomagban valószínűleg csak SIM-tű és egy USB-kábel lesz.
A bevezetőben említettük, hogy a 8,9 mm-es vastagság elérése azt jelenti, hogy a hardvernek mindössze 4,2 mm-es hely áll rendelkezésre. Ez kihívást jelent a hőelvezetés, az akkumulátor és a kamerarendszer beépítése szempontjából.
Sokan szerettek volna egy becsúsztatható tollat is látni, de ez 4,2 mm-en nem reális elvárás. A telefon már nem támogatja az S Pent. A Samsung a fontos hardvereknél nem kötött kompromisszumot: a Snapdragon 8 Elite rendszerchip, az Adreno 830-as GPU és a 12 GB RAM-256 GB ROM kombó ugyanazt a teljesítményt ígéri, mint a Samsung Galaxy S25 Ultra.
A tárhely nem bővíthető, de ez nem probléma, mivel a memóriakártya sebessége nem érné el az UFS 4.0 tárhely sebességét. A kijelzők méretéről és felbontásáról már esett szó, mindkettő AMOLED. A külső panelt Gorilla Glass védi, a belső panel esetében ilyen védelem nincs.
A két panel részletessége nem észrevehető a gyakorlatban, és a mozgások megjelenítése is hasonló minőségben történik, mivel mindkettő 120 Hz-es. Filmekhez és játékokhoz érdemes nyitni a telefont, mert a HDR-t csak a belső kijelző támogatja.
Nano SIM-ből kettőt fogad a telefon, de van eSIM-támogatás is. A Wi-Fi háromsávos 7-es, van Bluetooth 5.4, GPS és NFC is. Az USB csatlakozó 3.2-es, és OTG funkciót is ellát.
Az akkumulátor kapacitása 4400 mAh, amit legfeljebb 25 wattal lehet tölteni (vagy 15 wattal vezeték nélkül). Ehhez vegyük hozzá, hogy a kijelző majdnem kétszer akkora, mint általában. A telefon adaptív módban konzervatív fényerőt állít be. Manuálisan 500 nit közelébe tekerhető fel a fényerő, kültéren pedig akár 2500 nitet is tud a panel.
Sajnos az akkumulátor kapacitásával összhangban az üzemidő sem alakul túl fényesen. Lightos használattal az egy nap csak-csak meglehet, de ha sokat nyitogatod a mobilt, kicsit feljebb állítod a fényerőt és fotókat és videókat is készítesz – netán egy-egy játék is képbe jön pár percre – akkor máris ott vagyunk, hogy délután-estefelé bizony kellhet a töltő.
A mindennapok során a sebességre nincs panasz, a Snapdragon 8 Elite gyors. Ha azonban megfuttatod a processzort, a kamerák melletti rész hamar forróvá válik. A throttling szinte azonnal visszafogja a processzor teljesítményét. Ez várható volt, kis helyen nehéz elvezetni a hőt.
Normál körülmények között a telefon legfeljebb minimálisan lassabb, mint bármelyik csúcskategóriás telefon. Játékra azonban nem ideális: komolyabb hardverigénnyel rendelkező cím esetén a teljesítmény hamar csökken.
Az AnTuTu teszt többször egymás után lefuttatva kb. ugyanazt az eredményt hozta (kb. 2,5 millió pontot), de a GFX Bench már második futásra is gyengébb eredményt adott.
A Samsung Galaxy Z Fold7-et kinyitva és becsukva is kényelmesen lehet tartani, de kinyitni vagy becsukni nem lehet egy kézzel. A korábbi modelleknél ez még ment, de 4,2 mm már nem elég a stabil fogáshoz.
Szoftveresen az Android 16 és a Samsung saját kezelőfelülete, a One UI 8.0 dolgoznak a telefonon. A Samsung hét évnyi szoftverfrissítést ígér, ami valószínűleg hat főverziót jelent majd.
A két képernyő közötti váltás kintről befelé flottul működik, fordított irányban azonban zárja a rendszert is a mobil. Az ujjlenyomat-olvasó funkció miatt a bekapcsoló gomb lapos és süllyesztett, ezért szokni kell a használatát.
Sok program nincs előre telepítve, de az ikonja szürke színnel látszik a rendszerben; ezek az alkalmazások első használatkor kerülnek a telefonra. A Microsofttal kötött megállapodás még mindig aktív, így a Samsung és a Google programjai mellett a Redmondból is érkeznek szoftverek, de bloatware nincsen.
A One UI 8.0-t nagy frissítésnek harangozták be, de a mindennapi használat során nem nyújt túl sok extrát. Cserébe tele van AI megoldásokkal: a Galaxy AI mellett ott a Google-féle Gemini is. A Gemini a netes dolgokban és más alkalmazások kezelésében erős, a Galaxy AI pedig a telefon vezérlésében és a praktikus feladatokban.
A Galaxy AI rutinok korlátozhatók úgy, hogy csak helyben fusson a mesterséges intelligencia, felhő nélkül. A mobil támogatja a DeX módot is, a Microsofttal való együttműködésből adódóan pedig a Windows Telefon kapcsolat alkalmazásával is szorosabban tud együttműködni.
Az interfész félúton helyezkedik el a mobilok és a tabletek között. A nagy képernyőből adódóan adja magát, hogy több alkalmazást használj egymás mellett; ehhez kapcsolódóan több olyan funkció is bekerült a rendszerbe, ami kényelmesebbé teszi a munkát.
A Fold7 minden más telefonnál jobban bánik a lebegő ablakokkal, a normál szoftvereket pedig párba vagy trióba állíthatod, és az így létrehozott csoportokat egy kattintással indíthatod el. Nyitott telefonnál egy tálcaszerűséget is kapsz „start menüvel” és fixen kitűzött ikonokkal. További hasznos képesség, hogy a szoftverek közvetlenül egymás között is tudnak adatot cserélni.
A produktivitást leginkább az segíti, hogy nagy a munkafelület. A One UI annyira kiforrott, hogy a konkurens összehajtható telefonok hardveres előnyét ellensúlyozza.
A Galaxy Z Fold sorozat a fényképezőgép tekintetében mindig lemaradásban volt az S szériával szemben. Ez most is így van, de a Fold7 faragott a hátrányból. A hátlapi 50 MP-es szenzort 200 MP-es érzékelőre cserélték. Minimálisan módosult a 10 MP-es 3× zoom kamera és a 12 MP-es nagylátószögű kamera is.
A nagylátószögű kamera esetében megjelent a PDAF fókuszállítási képesség. Az 5×-ös kamera hiánya nem fair kritika, mivel ehhez periszkópos megoldás kellene, ami nem fért be a Fold7-be. Az 50 MP-es érzékelők hiánya azonban jogos kritika.
A fényképek képminőségével elégedettek lehetünk, főleg a 200 MP-es főkamera teljesít jól. A 10 MP-es zoom kamerával készült képek lágyak, a nagylátószögű kamera pedig gyenge fénynél gyenge. Alapesetben minden kamerával 12 MP-es fotókat készít a rendszer, RAW módban is. A legjobb minőséget az 50 MP-es felbontás adja, ami nagy részletesség, alacsony zajszint, jó vonalélesség és kellemes mélységélesség mellett jellemez.
A fehéregyensúly pontos, a HDR is jól működik. Videókat akár 8K-s felbontásban is készíthetsz. A képsebesség ebben az esetben legfeljebb 30 fps lehet, 4K-ban 60, Full HD-ben pedig 120 fps a maximum. A profi videó mód támogatja a 24p-t. A stabilizátor funkciót EIS biztosítja.
A videók minősége jó, egyedül este lesz szemcsés a kép. A szelfikamerák felbontása 10 MP, kívül 18 mm-es, belül pedig 24 mm-es objektívvel. A nyitott állapotban használható kamera sokat fejlődött, hiszen a Fold6-ban a rejtett modul 4 MP-es volt, gyenge minőséggel. A Galaxy Fold7 szelfi kamerái jó minőséget adnak, a fókusz fix, és OIS helyett csak EIS van.
A HDR adott, videók pedig akár 4K-ban is rögzíthetők. A kihajtható lét előnyt jelent a szelfiknél: a külső OLED a fő kamerák mellé kerül, így akár 200 MP-es szelfiket is lőhetsz LED-es villanóval, OIS-sel.
Összességében a Samsung Galaxy Z Fold7 a dél-koreai gyártó eddigi legjobb összehajtható telefonja. A versenytársakkal összevetve a hardverben, főleg akkumulátorban gyengébb, cserébe a legjobb szoftverrel, hét év garantált szoftvertámogatással és rengeteg AI-val érkezik.
A nagy kijelző sokszor előnyös, de kompromisszumokat kell kötni. Normál telefonként majdnem tökéletes, teljesítményben majdnem ugyanazt nyújtja, kamerában csak egy pici hiányzik. Az árazás kérdése is fontos: 880 ezer forint sok ezért a telefonért, az árat csak az indokolhatja, ha luxustermékként tekintünk rá.
Nyitóképünk: pcwplus.hu