
A Déli Fény, tudományos nevén Aurora Australis, a bolygónk egy eldugottabb jelensége, megfigyelése a földről igazi kihívás.
Nemrégiben a NASA egy különleges fotót osztott meg a nagyközönséggel, melyet a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetéről készítettek. A felvétel a ritkán látható déli fényeket ábrázolja.
A lenyűgöző képet Nichole Ayers űrhajós örökítette meg 2025. június 12-én, miközben az ISS 432 kilométeres magasságban szelte át a Föld légkörét. A fotón a ragyogó zöld sarki fények az Indiai-óceán felett húzódnak, egy olyan nézőpontból, amelyet csak nagyon kevesen láthatnak a saját szemükkel.
Míg az északi megfelelője, az Aurora Borealis közkedvelt turistacélpont, a Déli Fények sokkal nehezebben megközelíthetőek. Ennek az oka a földrajzi elhelyezkedésük: a jelenség leginkább az Antarktisz és a környező óceánok felett figyelhető meg.
Mivel ezek a területek szinte lakatlanok, a földről történő megfigyelésük bonyolult, gyakran csak egy halvány derengésként érzékelhetőek, ráadásul az időjárási viszonyok is nehezítik a helyzetet.
Aki mégis szeretné megpillantani ezt a csodát, annak Új-Zéland déli szigete, Tasmánia vagy Dél-Amerika legdélebbi része kínálhat egy kis esélyt. A legjobb időszak a déli félteke őszétől a tél végéig tart, nagyjából márciustól szeptemberig, amikor hosszabbak az éjszakák.
Az űrből készült képek azonban pótolhatatlanok, hiszen a legtöbb ember számára ezek az asztronauták által rögzített pillanatok jelentik az egyetlen lehetőséget arra, hogy a Déli Fény teljes pompájában gyönyörködhessenek.
Nyitóképünk: pcwplus.hu