A mandarin, a kínai nyelv egyik leggyakrabban beszélt változata, világszerte több mint egymilliárd ember anyanyelve. De vajon honnan ered ez a különös név? Miért éppen a citrusféléről elnevezett gyümölcs jutott az európaiak eszébe, amikor a kínai nyelvről beszéltek? A válasz meglepő és egyben rávilágít a Kína és Európa közötti korai kapcsolatok összetettségére.
A név eredete: A kínai hivatalnokok
A történet a 16. századba nyúlik vissza, amikor az európai kereskedők és misszionáriusok először találkoztak a kínai birodalom bonyolult hierarchiájával. A kínai császári rendszerben magas rangú hivatalnokok szolgáltak, akik hatalmas befolyással bírtak. Őket nevezték „mandarinoknak” – ez a szó a portugál „mandarim” szóból származik, ami „parancsolót” vagy „irányítót” jelent. A portugálok a maláj „menteri” szóból vették át, ami pedig a szanszkrit „mantri” szóból ered, melynek jelentése „miniszter” vagy „tanácsadó”.
Fontos megjegyezni, hogy a „mandarin” kifejezés eredetileg nem a nyelvre vonatkozott. Az európaiak a mandarin hivatalnokokat azonosították azzal a nyelvvel, amelyet a birodalom irányításához használtak. Mivel ők képviselték a hatalmat és a kormányzatot, az általuk beszélt nyelvet is velük azonosították.
A „mandarin” nyelv kialakulása
A „mandarin” nyelvként ismert dialektus valójában egy sztenderdizált forma, amely az északi dialektusokra épül. Pekingi dialektusra épül a sztenderd mandarin, melyet a kormányzat és az oktatás is használ. Ezt a sztenderdizált nyelvet „Putonghua”-nak (普通话) hívják Kínában, ami „közös nyelvet” jelent. Taiwanban „Guoyu”-nak (國語), vagyis „nemzeti nyelvnek” nevezik. Szingapúrban szintén „Huayu”-nak (华语) hívják, ami „kínai nyelvet” jelent.
A Putonghua célja az volt, hogy egy közös nyelvet teremtsenek a különböző dialektusokat beszélő kínaiak között. Ez egy lassan zajló folyamat volt, amely a 20. század elején kezdődött, és a mai napig tart. Az oktatásban, a médiában és a kormányzati kommunikációban a Putonghua használata elengedhetetlen, így biztosítva az egységes kommunikációt az egész országban.
A citrusfélék és a „mandarin” szó kapcsolata
Érdekes módon a mandarin narancs elnevezése is hasonló eredetű. A feltételezések szerint a gyümölcs élénk narancssárga színe a mandarin hivatalnokok ruháinak színére emlékeztette az európaiakat. Más források szerint a gyümölcsöt a mandarinok ajándékozták az európai kereskedőknek, innen a név.
Azonban fontos hangsúlyozni, hogy a nyelv és a gyümölcs elnevezése egymástól függetlenül alakult ki, bár mindkettő a mandarin hivatalnokokhoz kapcsolódik. A nyelv elnevezése közvetlenül a hivatalnokok státuszára és hatalmára utal, míg a gyümölcs elnevezése a színére vagy a hivatalnokokkal való kapcsolódására vezethető vissza.
Miért éppen a „mandarin” terjedt el Európában?
Az európaiak számára a „mandarin” szó egyfajta gyűjtőfogalom volt a kínai nyelv minden válfajára. Mivel ők elsősorban a hivatalnokokkal kerültek kapcsolatba, az általuk beszélt nyelvet azonosították a „mandarin” nyelvvel. Ez a név aztán elterjedt Európában, és a kínai nyelv egyik leggyakrabban használt megnevezésévé vált.
A „mandarin” név tehát egy történelmi tévedés eredménye. Az európaiak nem értették a kínai nyelv dialektusainak bonyolultságát, és a mandarin hivatalnokokhoz kapcsolódó nyelvet azonosították a kínai nyelvvel általában. Mindazonáltal a név fennmaradt, és a mai napig használják a kínai nyelv egyik legfontosabb változatának megnevezésére.
A helyes megnevezés: Putonghua vagy Mandarin?
Bár a „mandarin” kifejezés széles körben elterjedt, a kínai nyelv hivatalos neve a Putonghua (Kínában) illetve Guoyu (Taiwanban). Ha pontosak szeretnénk lenni, érdemes a Putonghua kifejezést használni, amikor a kínai nyelv sztenderdizált változatáról beszélünk. A „mandarin” kifejezés továbbra is használható, de fontos tisztában lenni a történelmi hátterével és azzal, hogy nem a teljes kínai nyelvet fedi le, hanem annak egy specifikus, sztenderdizált változatát.
Tehát, ha valaki megkérdezi, hogy „Miért mandarin a neve?”, már tudjuk a választ: a hatalmas kínai birodalom hivatalnokai, a mandarinok révén kapcsolódik a nyelv neve az európaiakhoz, egy történelmi félreértésnek köszönhetően, ami mára már beépült a köztudatba.