A tél egyik legkedveltebb gyümölcse a mandarin. Édes, illatos, könnyen hámozható, és tele van vitaminokkal. De vajon mi történik a mandarin héjával, miután megettük a finom gyümölcshúst? A legtöbben egyszerűen a szemetesbe dobják. Pedig a mandarin héja igazi kincs! Számtalan felhasználási módja létezik, amivel nemcsak pénzt spórolhatunk, de a környezetünket is óvjuk. Merüljünk el a mandarin héjának elképesztő világában!
Miért érdemes megőrizni a mandarin héját?
A mandarin héja tele van értékes anyagokkal, amelyeknek jótékony hatásai vannak a szervezetünkre és a környezetünkre is. Tartalmaz illóolajokat, vitaminokat (például C-vitamint), antioxidánsokat és rostokat. Ezek az anyagok nemcsak a testünkre, hanem a lakásunkra és a kertünkre is pozitív hatással lehetnek.
A mandarin héjának felhasználási lehetőségei
Most pedig nézzük meg, mire is használhatjuk fel ezt a sokoldalú „hulladékot”:
1. Illatosítás és aromaterápia
A mandarin héja kiváló természetes illatosító. Frissességet és jókedvet áraszt a lakásban. Egyszerűen helyezzünk el néhány héjat egy tálba a szobában, vagy tegyük radiátorra, hogy a hő hatására még intenzívebb illatot árasszon. Készíthetünk belőle illatosított vizet is: forraljunk fel vizet, dobjunk bele mandarin héjakat, és párologtassuk a lakásban. Az illóolajok segíthetnek a stresszoldásban, a hangulat javításában és a légutak tisztításában is.
2. Bőrradír és szépségápolás
A mandarin héjából házilag is készíthetünk bőrradírt. Szárítsuk meg a héjakat, majd daráljuk le. Keverjük össze egy kis olívaolajjal vagy mézzel, és máris kész a természetes bőrradír. Ez eltávolítja az elhalt hámsejteket, és puhává, ragyogóvá varázsolja a bőrt. Az illóolajoknak köszönhetően a bőrradírozás igazi kényeztető élmény lesz.
3. Tisztítószer
A mandarin héja kiválóan alkalmas természetes tisztítószer készítésére. A héjban található olajok feloldják a zsírt és a szennyeződéseket. Tegyük a héjakat egy üvegbe, öntsük fel ecettel, és hagyjuk állni néhány hétig. Ezután szűrjük le, és máris kész a hatékony és környezetbarát tisztítószer. Használhatjuk a konyhapulton, a fürdőszobában vagy akár a padlón is.
4. Kártevők elleni védelem
A mandarin héjának illata elriasztja a rovarokat. Szárított mandarin héjakat tehetünk a szekrénybe a molyok ellen, vagy a kertbe a csigák és más kártevők távoltartására. A héjból készült főzettel permetezhetjük a növényeket is, hogy megvédjük őket a kártevőktől.
5. Kandírozott mandarin héj
A mandarin héjából finom kandírozott csemege is készíthető. Ehhez a héjakat először áztassuk be többször hideg vízbe, hogy eltávolítsuk a keserű ízt. Ezután főzzük meg cukorszirupban, amíg átlátszóvá nem válnak. A kandírozott héjakat süteményekbe, desszertekbe is felhasználhatjuk.
6. Tea ízesítése
Szárított mandarin héjat tehetünk a teába, hogy különleges ízt és aromát kölcsönözzünk neki. A mandarin héja C-vitaminban gazdag, így a tea nemcsak finomabb, de egészségesebb is lesz.
7. Tűzgyújtás
A mandarin héja kiválóan alkalmas a tűzgyújtásra. A héjban található olajok megkönnyítik a gyújtást, és hosszabb ideig égnek, mint a papír vagy a faforgács.
8. Komposztálás
Ha nem szeretnénk mást kezdeni a mandarin héjával, akkor egyszerűen dobjuk a komposztba. A héj lebomlik, és tápanyagokkal gazdagítja a talajt.
Tippek a mandarin héjának tárolásához
A mandarin héját többféleképpen tárolhatjuk. Ha frissen szeretnénk használni, akkor hűtőszekrényben tároljuk néhány napig. Ha hosszabb ideig szeretnénk megőrizni, akkor szárítsuk meg. A szárított héjakat légmentesen záródó edényben tároljuk száraz, hűvös helyen.
Végszó
Láthatjuk, hogy a mandarin héja sokkal több, mint egyszerű hulladék. Használjuk ki a benne rejlő lehetőségeket, és tegyük a mindennapjainkat szebbé, egészségesebbé és környezetbarátabbá! Ne dobd ki a mandarin héját, inkább légy kreatív, és fedezd fel az elképesztő felhasználási módjait!