
Az Egyesült Államok jelenlegi elnöke határozott lépéseket tesz annak érdekében, hogy távol tartsa magát a Jeffrey Epstein-ügytől, mely továbbra is komoly hullámokat vet a közéletben.
A legfrissebb fejlemények szerint az elnök 10 milliárd dolláros pert indított a Wall Street Journal, a Dow Jones, a News Corp, Rupert Murdoch és két újságíró ellen. Az ok: egy cikk, mely szerint egy 2003-as születésnapi levélben kétértelmű utalások történtek Epsteinre.
Az elnök szerint a levél hamisítvány, és a történet egy tudatos karaktergyilkosság része. A floridai déli kerületi bíróságon igyekszik jogorvoslatot találni.
A per középpontjában egy vitatott dokumentum áll. A WSJ szerint a levél egy „születésnapi albumból” származik, melyet Epstein közeli bizalmasa, Ghislaine Maxwell állított össze. Az újság leírása szerint az állítólagos levélben egy meztelen nő alakja látható, melyet filctollal rajzoltak körbe, és a női test alsó részén egy „Donald” aláírás szerepel, amely a fanszőrzetet hivatott szimbolizálni.
A levél a következőképpen zárul: „Boldog születésnapot – és legyen minden nap egy újabb csodás titok.” Az elnök ezt az állítást kategorikusan elutasította.
A Truth Social platformon „álhírnek” és „teljes koholmánynak” nevezte a cikket, hangsúlyozva, hogy „Ez nem én vagyok. Ez egy hamisítvány.” A beadvány azt is állítja, hogy a cikk nem támasztja alá a levél eredetét, nem tartalmaz bizonyítékot az elnök érintettségére, és magát a dokumentumot sem hozták nyilvánosságra.
A Dow Jones, a Wall Street Journal kiadója, közleményt adott ki, melyben kijelentették: „Teljes mértékben bízunk a riportunk pontosságában és alaposságában, és határozottan megvédjük magunkat minden váddal szemben.”
A történet azért is érzékeny, mert az elnök és a börtönben elhunyt Epstein korábban barátok voltak, bár kapcsolatuk később megromlott. A republikánus bázis egy része régóta szorgalmazza, hogy az elnök hozza nyilvánosságra az Epstein-ügyhöz kapcsolódó dokumentumokat. Ezt az ígéretet az elnök a kampány során tette, de megválasztása óta nem történt előrelépés az ügyben.
A cikk megjelenése után az elnök kijelentette, hogy utasítja az igazságügyi minisztert, Pam Bondit, hogy tegyen közzé további tanúvallomásokat.
Az elmúlt időszakban az elnök több nagy médiumot is beperelt, köztük az ABC-t és a CBS-t. Bár nem ért el milliárdos kártérítéseket, sajtóértesülések szerint több tízmillió dollárral gyarapodott a bankszámlája a megállapodások révén.
A WSJ elleni per azonban új dimenziót nyit: itt már nem csupán az imázs a tét, hanem Rupert Murdoch személye is, aki a médiavilág egyik meghatározó alakja.
Hogy mi lesz a per vége, még nem tudni, de annyi bizonyos: ha a bíróság behívja tanúskodni Murdochot, és előkerül a kérdéses levél, az jelentős politikai és jogi következményekkel járhat.
Nyitóképünk: pcwplus.hu