
A Windows operációs rendszer alapértelmezett jegyzettömb alkalmazása sokáig a fejlesztők mostohagyereke volt. Szerencsére ez nem jelenti azt, hogy ne léteznének nagyszerű alternatívák. Összeszedtük a kedvenceinket, amikkel kiválthatod a gyári megoldást.
A jegyzettömb egy egyszerű eszköz .txt fájlok szerkesztésére, míg a Word egy komplett dokumentumszerkesztő. A kettő között azonban számos olyan alkalmazás létezik, amelyek ideálisak lehetnek például programozók számára, köszönhetően a szintaxiskiemelésnek és más hasznos funkcióknak.
A legizgalmasabb megoldások azok, amelyek moduláris felépítésűek, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy saját igényeik szerint alakítsák a program funkcionalitását. Ebben a cikkben bemutatunk öt ilyen alternatívát, amelyeket érdemes kipróbálni.
1. Notepad++: Ha egy klasszikus Windows-os megjelenésű, de annál többet tudó megoldást keresel, a Notepad++ remek választás. Képes kezelni a füleket, több mint 80 programozási nyelv szintaxisát ismeri, és fejlett keresési és csere funkciókat kínál. Mindemellett megőrzi az egyszerű kezelőfelületet, így a jegyzettömhöz szokott felhasználók is könnyen eligazodnak benne. Ráadásul a tudása bővíthető.
2. Kate: A KDE Advanced Text Editor, vagyis a Kate elsősorban akkor jön jól, ha nagyszámú fájllal dolgozol. A szintaxiskiemelés, az osztott nézet és a modulrendszer alapfelszereltségnek számít. Emellett olyan egyedi extrákat is kínál, mint a munkamenet mentése és a Terminal indítása közvetlenül az alkalmazásból. Bár főleg Linux alatt népszerű, Windows alá is elérhető.
3. Sublime Text: Egy igazán okos jegyzettömb, ami nem csak rengeteg fájl kezelését teszi lehetővé, hanem contextus alapú automatikus kiegészítést is kínál. Ráadásul a kezelőfelülete úgy lett kialakítva, hogy 4K-s és 8K-s felbontáson is jól nézzen ki, és a gyors rendereléshez GPU-gyorsítást használ! Bár technikailag fizetős, a teljes értékű, ingyenes próbaverzió korlátlan ideig használható.
A Sublime Text egy igazán okos jegyzettömb, ami nem csak rengeteg fájl kezelését teszi lehetővé, hanem contextus alapú automatikus kiegészítést is kínál.
4. Visual Studio Code: Ez a nyílt forráskódú szerkesztő elsősorban programozóknak készült, de egyszerű szöveges dokumentumok szerkesztésére is alkalmas. Legfontosabb extra funkciója a Copilot mesterséges intelligencia modul, ami nagyban megkönnyítheti a munkát, ha sok fájlon kell hasonló változtatásokat végrehajtani. A program rengeteg személyre szabási lehetőséget kínál, és a nagy tudása ellenére is gyorsan reagál a felhasználói interakciókra.
5. Atom: A GitHub fejlesztői alkották meg ezt a szövegszerkesztőt az Electronra alapozva. Nem meglepő, hogy a legfontosabb extra funkció a GitHub platformmal való natív integráció, ami jelentősen leegyszerűsíti a projektek kezelését. Emellett természetesen olyan funkciók is megtalálhatók benne, amelyek a helyi fájlok szerkesztését könnyítik meg. Az Atom alapvetően egy keretrendszer, amelynek funkcionalitását bővítményekkel alakíthatod a saját igényeid szerint.
Nyitóképünk: pcwplus.hu