A fagyasztott ételek sokszor a gyors és egyszerű megoldást jelentik a rohanó hétköznapokon. Valljuk be, ki ne nyúlt volna már a mélyhűtő polcaihoz egy fárasztó nap után? De sokakban felmerül a kérdés: vajon a fagyasztott ételek lehetnek finomak és táplálóak is? A válasz: határozottan igen! Csak egy kis kreativitásra és néhány egyszerű trükkre van szükség, hogy a fagyasztott alapanyagokból igazi gasztronómiai csodákat varázsoljunk.
A Fagyasztott Ételek Előnyei
Mielőtt belevágnánk a tuningolásba, érdemes tisztázni, miért is jó választás a fagyasztott élelmiszer. Először is, a tartósítás szempontjából verhetetlen. A fagyasztás megőrzi a vitaminokat és ásványi anyagokat, így a fagyasztott zöldségek és gyümölcsök gyakran tápanyagtartalomban felülmúlják a szezonon kívüli friss termékeket. Emellett a készételek hatalmas időt spórolnak meg, hiszen nem kell bajlódni az előkészületekkel.
Alapanyagok, amiket érdemes fagyasztva tartani
Számos alapanyag van, ami szinte kötelező darab a fagyasztóban. Ilyenek például a zöldségek (borsó, kukorica, spenót, brokkoli), gyümölcsök (bogyós gyümölcsök, mangó, ananász), húsok (csirkemell, darált hús, halfilé), és készételek (pizza, lasagne). Arra figyeljünk, hogy minőségi termékeket válasszunk, és a csomagoláson feltüntetett lejárati időt mindig tartsuk szem előtt.
Hogyan turbózzuk fel a fagyasztott zöldségeket?
A fagyasztott zöldségek sokszor íztelennek tűnhetnek, de ez könnyen orvosolható. Először is, kerüljük a túlfőzést! Inkább pároljuk, pirítsuk vagy süssük őket. Használjunk fűszereket bátran! A fokhagyma, gyömbér, chili, friss vagy szárított fűszernövények (bazsalikom, oregánó, rozmaring) csodákat tesznek. Egy kis olívaolaj vagy vaj is sokat dob az ízen. Készíthetünk belőlük krémleveseket, rakott ételeket, vagy akár egy egyszerű wok-ot is.
Tippek a fagyasztott húsokhoz
A fagyasztott húsok minősége nagyban függ a felolvasztás módjától. A legjobb, ha a hűtőben lassan engedjük ki, így elkerülhetjük a baktériumok elszaporodását. Ne felejtsük el lecsepegtetni a vizet, mielőtt a húst elkészítenénk. A fűszerezés itt is kulcsfontosságú. Pácoljuk a húst, vagy használjunk fűszerkeverékeket. A darált húsból készíthetünk fasírtot, bolognai szószt, vagy töltött káposztát. A csirkemellből pedig egy finom paprikás csirkét vagy roston sült húst.
Készételek felturbózása: Így lesz igazi lakoma!
A fagyasztott készételek a legnagyobb időspórolók. De hogyan tegyük őket még finomabbá? A fagyasztott pizzát például felturbózhatjuk extra sajttal, zöldségekkel, sonkával vagy gombával. A lasagne tetejére szórhatunk friss parmezánt és bazsalikomot. A kínai készételeket kiegészíthetjük pirított rizzsel és ropogós zöldségekkel. A lényeg, hogy ne elégedjünk meg az alap verzióval, hanem adjunk hozzá valami pluszt, ami a mi ízlésünknek megfelel.
Receptek fagyasztott alapanyagokból
Íme néhány egyszerű recept, amihez bátran használhatunk fagyasztott alapanyagokat:
- Gyors borsóleves: Fagyasztott borsó, hagyma, fokhagyma, zöldségleves kocka, tejszín, menta. A hagymát és fokhagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a borsót és a zöldségleves kockát. Felöntjük vízzel, és puhára főzzük. Leturmixoljuk, hozzáadjuk a tejszínt és a mentát.
- Csirkés wok: Fagyasztott csirkemell, wok zöldségkeverék, szójaszósz, gyömbér, fokhagyma, chili. A csirkemellet csíkokra vágjuk és megpirítjuk. Hozzáadjuk a zöldségeket, a szójaszószt, a gyömbért, a fokhagymát és a chilit. Addig pirítjuk, amíg a zöldségek megpuhulnak.
- Bogyós gyümölcsös smoothie: Fagyasztott bogyós gyümölcsök, joghurt, méz, chia mag. Az összes hozzávalót összeturmixoljuk.
Végső gondolatok
A fagyasztott ételek nem feltétlenül jelentenek kompromisszumot az íz és a minőség terén. Egy kis kreativitással és odafigyeléssel fantasztikus ételeket varázsolhatunk belőlük. Ne féljünk kísérletezni, és fedezzük fel a fagyasztott alapanyagokban rejlő lehetőségeket!