Frusztráló, amikor bekapcsolod a számítógéped, és ahelyett, hogy a megszokott Windows 10 felület fogadna, csak egy kék képernyőt látsz, esetleg a gép folyamatosan újraindul. Ennek egyik gyakori oka a hibás driver. Ne ess kétségbe, nem feltétlenül kell azonnal szervizbe rohannod! Ebben a cikkben lépésről lépésre végigvezetünk, hogyan diagnosztizálhatod és javíthatod ezt a problémát.
Mi az a driver és miért fontos?
A driver (illesztőprogram) egy szoftver, ami lehetővé teszi, hogy a számítógéped operációs rendszere (Windows 10) kommunikáljon a hardvereszközeiddel, mint például a videokártya, a hangkártya, a nyomtató, vagy éppen az egér. Ha egy driver elavult, sérült, vagy éppen hibás, az komoly problémákat okozhat, akár a rendszer teljes instabilitását is.
A hibás driver tünetei
A hibás driverek sokféleképpen jelezhetik a jelenlétüket. Néhány gyakori tünet:
- Kékhalál (Blue Screen of Death – BSOD) hibaüzenetek
- A rendszer fagyása, lelassulása
- Hangproblémák (pl. nincs hang, recsegés)
- Grafikai problémák (pl. képernyő villogása, artefaktok)
- Hardvereszközök nem működnek megfelelően (pl. nyomtató nem nyomtat)
- A rendszer automatikusan újraindul
Hibaelhárítási lépések
Most nézzük meg, hogyan javíthatod ki a hibás driver okozta problémát.
1. Biztonságos mód indítása
A legtöbb esetben a biztonságos mód (Safe Mode) elindítása az első lépés. Ebben a módban a Windows csak a legszükségesebb driverekkel indul el, így kizárhatjuk, hogy egy külső driver okozza a problémát. Ha a biztonságos módban a gép stabilan működik, nagy valószínűséggel egy driver okozza a gondot.
A biztonságos mód elindításához:
- Kapcsold ki a számítógépet.
- Kapcsold be a számítógépet, és amint megjelenik a Windows logó, nyomd meg a bekapcsológombot, hogy kikapcsold. Ismételd meg ezt a folyamatot 2-3 alkalommal.
- A Windows helyreállítási környezetbe (Windows Recovery Environment – WinRE) kell kerülnöd.
- A WinRE-ben válaszd a „Hibaelhárítás” (Troubleshoot) lehetőséget.
- Ezután válaszd a „Speciális beállítások” (Advanced options).
- Majd válaszd az „Indítási beállítások” (Startup Settings). Ha nem látod ezt az opciót, válaszd a „További helyreállítási beállítások” (See more recovery options), és ott keresd.
- Kattints az „Újraindítás” gombra.
- Az újraindítás után nyomd meg a 4-es vagy az F4-es gombot a „Biztonságos mód engedélyezése” (Enable Safe Mode) lehetőséghez.
2. Eszközkezelő használata
A biztonságos módban indítsd el az Eszközkezelőt. Ezt a Windows keresőjébe beírva könnyen megtalálhatod. Az Eszközkezelőben azonosítsd azokat az eszközöket, amelyek mellett sárga felkiáltójel vagy piros X található. Ez azt jelzi, hogy az eszköz driverével probléma van.
A problémás eszköz driverének frissítése:
- Kattints jobb gombbal a problémás eszközre.
- Válaszd a „Driver frissítése” (Update driver) lehetőséget.
- Válaszd a „Automatikus keresés az illesztőprogramok között” (Search automatically for drivers). A Windows megpróbálja megtalálni a legújabb drivert az interneten.
Ha a Windows nem talál újabb drivert, próbáld meg a következőket:
- Látogass el a hardvergyártó weboldalára, és töltsd le onnan a legújabb drivert.
- Telepítsd a drivert manuálisan az Eszközkezelőben (böngéssz a számítógépeden a driver fájljaihoz).
3. Driver visszaállítása
Ha a probléma a legutóbbi driverfrissítés után jelentkezett, érdemes megpróbálni a driver visszaállítását egy korábbi verzióra.
- Az Eszközkezelőben kattints jobb gombbal a problémás eszközre.
- Válaszd a „Tulajdonságok” (Properties) lehetőséget.
- Navigálj a „Driver” fülre.
- Kattints a „Driver visszaállítása” (Roll Back Driver) gombra. (Ha ez a gomb nem aktív, akkor nem áll rendelkezésre korábbi driver verzió.)
4. Driver eltávolítása és újratelepítése
Végső megoldásként próbáld meg a driver teljes eltávolítását és újratelepítését.
- Az Eszközkezelőben kattints jobb gombbal a problémás eszközre.
- Válaszd az „Eszköz eltávolítása” (Uninstall device) lehetőséget.
- Jelöld be az „Illesztőprogram eltávolítása ehhez az eszközhöz” (Delete the driver software for this device) jelölőnégyzetet, ha megjelenik.
- Indítsd újra a számítógépet. A Windows automatikusan megpróbálja újratelepíteni a drivert. Ha nem, akkor manuálisan telepítsd a gyártó weboldaláról letöltött drivert.
5. Rendszer-visszaállítás
Ha a fenti módszerek nem működnek, és a probléma a közelmúltban kezdődött, próbáld meg a rendszer-visszaállítást. Ez visszaállítja a rendszert egy korábbi időpontra, amikor még minden rendben működött.
- A Windows keresőjébe írd be: „Rendszer-visszaállítás”.
- Válaszd a „Rendszer-visszaállítás létrehozása” lehetőséget.
- Kattints a „Rendszer-visszaállítás…” gombra.
- Válaszd ki a visszaállítási pontot. Figyelj arra, hogy a visszaállítási pont a probléma megjelenése előtti időpont legyen.
- Kövesd a képernyőn megjelenő utasításokat.
Megelőzés
A driverek rendszeres frissítése elengedhetetlen a stabilitás és a teljesítmény szempontjából. Érdemes a Windows Update-et bekapcsolva tartani, és időnként manuálisan is ellenőrizni a frissítéseket az Eszközkezelőben, vagy a hardvergyártók weboldalán.
Reméljük, hogy ez a cikk segített megoldani a hibás driver okozta problémát. Ha továbbra is problémáid vannak, érdemes szakemberhez fordulni.