Ki ne tapasztalta volna már a hasfájást? Az egyik leggyakoribb panasz, amivel orvoshoz fordulunk. Ám ha a hasi fájdalom nem csupán a hasra korlátozódik, hanem hátba sugárzó fájdalommá válik, az sokkal aggasztóbb lehet. Ez a jelenség arra utalhat, hogy valami komolyabb dolog is állhat a háttérben, és mindenképpen körültekintő orvosi vizsgálatot igényel. De miért is sugárzik a fájdalom a hátunkba, és milyen betegségek okozhatják ezt a különös, sokszor gyötrő tünetet?
Miért sugárzik a fájdalom a hátba? A „kisugárzó fájdalom” jelensége
A fájdalom kisugárzása, orvosi nyelven „referált fájdalom”, azt jelenti, hogy a fájdalom forrása valójában egy másik helyen van, mint ahol érezzük. Ez azért fordul elő, mert a belső szervek és a bőr bizonyos területei ugyanazokról az ideggyökerekről kapnak beidegzést a gerincvelőben. Így az agyunk tévesen értelmezheti a jeleket, és a belső szervi fájdalmat a testfelület egy távolabbi pontján, például a hátban lokalizálja. Ez teszi a diagnózist néha nehézzé, hiszen a tünetek nem egyértelműen mutatnak a valódi problémára.
Gyakori okok a gyomor-bélrendszerből: Amikor az emésztés a ludas
A hasfájás és a hátba sugárzó fájdalom hátterében leggyakrabban emésztőrendszeri problémák állnak. Lássuk a legfontosabbakat:
1. Hasnyálmirigy-gyulladás (Pancreatitis)
A hasnyálmirigy-gyulladás az egyik legjellegzetesebb és legsúlyosabb oka a hasfájás hátba sugárzásának. A hasnyálmirigy a gyomor mögött helyezkedik el, a gerinc közelében. Gyulladása rendkívül erős, éles, szúró vagy hasogató fájdalmat okoz a felhasban, ami gyakran övszerűen a hátba sugárzik. Sok beteg arról számol be, hogy a fájdalom áthatol a testen. A fájdalom evés után, különösen zsíros ételek fogyasztása után romlik, és hányingerrel, hányással, lázzal, hasi puffadással és hasmenéssel járhat. Súlyos esetben sokk is kialakulhat. A pancreatitis mindig sürgősségi orvosi ellátást igényel, mivel életveszélyes állapot lehet.
2. Epehólyag-gyulladás és Epekövek
Az epehólyag a máj alatt helyezkedik el, a jobb bordaív alatt. Az epekövek, amikor elzárják az epevezetékeket, vagy magának az epehólyagnak a gyulladása (kolecisztitisz) erős, görcsös fájdalmat okoz a jobb felső hasi kvadránsban. Ez a fájdalom jellegzetesen a jobb lapockába vagy a hát jobb oldalába sugárzik. Gyakran zsíros ételek fogyasztása után jelentkezik, és hányingerrel, hányással, lázzal és néha sárgasággal párosulhat. Az epegörcs rendkívül fájdalmas, és szintén orvosi beavatkozást, sokszor sebészeti úton történő epehólyag-eltávolítást igényelhet.
3. Gyomor- és nyombélfekély (Peptikus fekély)
A gyomor vagy a nyombél falán keletkező sebek, azaz a gyomorfekély vagy nyombélfekély is okozhatnak kellemetlen tüneteket. A fájdalom általában égő, maró jellegű, a felhasban jelentkezik, és étkezéssel összefüggésben változik: gyomorfekély esetén evés után romolhat, nyombélfekély esetén pedig enyhülhet, majd újra fokozódhat. Előrehaladott vagy mélyebb fekélyek esetén a fájdalom a hátba is sugározhat, különösen ha a fekély perforálódik, vagyis átszakad a szerv fala, ami súlyos, életveszélyes állapot. Kísérheti émelygés, hányás, étvágytalanság, súlyvesztés, vagy fekete, szurokszerű széklet (vérzés jele).
4. Vékony- és Vastagbélgyulladás, Crohn-betegség, Colitis Ulcerosa
A bélgyulladások, mint például a Crohn-betegség vagy a colitis ulcerosa, krónikus állapotok, amelyek hasi fájdalmat, görcsöket, hasmenést (gyakran véreset), súlyvesztést és lázat okozhatnak. Bár a fájdalom főként a hasban jelentkezik, gyulladásos folyamatok esetén a fájdalom intenzitása és terjedése miatt a hátba is kisugározhat, különösen, ha a gyulladás kiterjedt vagy szövődmények (pl. tályog) alakulnak ki. Az irritábilis bél szindróma (IBS) is okozhat hasi fájdalmat és görcsöket, melyek diffúzan terjedhetnek, és néha a hátba is kisugározhatnak, bár általában kevésbé intenzíven, mint a súlyosabb gyulladások.
A húgyúti rendszerből eredő okok: Amikor a vesék jelzik a bajt
Nem csak az emésztőrendszer, hanem a húgyutak problémái is okozhatnak hátba sugárzó hasi fájdalmat, hiszen a vesék a hasüreg hátsó részén, a gerinc két oldalán helyezkednek el.
1. Vesekő és Vesemedence-gyulladás
A vesekő okozta görcsös fájdalom (vesekólika) az egyik legintenzívebb fájdalom, amit az ember megtapasztalhat. A fájdalom hirtelen jelentkezik az egyik oldalon, az ágyéki régióban, és előre, az alhasba, az ágyékba és a combba sugárzik. Jellemzően hullámzó jellegű, hányinger, hányás, vérvizelés és vizelési ingerek kísérik. Hasonlóan, a vesemedence-gyulladás (pyelonephritis) is okozhat erős, deréktáji fájdalmat, mely kisugározhat a hasba. Ebben az esetben láz, hidegrázás, vizelési fájdalom és gyakori vizelési inger is fellép.
Veszélyes érrendszeri okok: Sürgősségi esetek!
Bizonyos esetekben a hátba sugárzó hasi fájdalom hátterében életveszélyes érrendszeri probléma állhat. Ezek a legfontosabbak, és azonnali orvosi ellátást igényelnek!
1. Hasüri aorta aneurizma (AAA)
A hasüri aorta aneurizma az aorta, a test legnagyobb artériájának kóros tágulata a hasüregben. Ha ez az aneurizma megreped, azonnali, rendkívül erős, tépő jellegű fájdalmat okoz a hasban és a derékba, hátba sugározva. Kísérheti sokk, sápadtság, hideg verejtékezés, eszméletvesztés. Az aorta aneurizma repedése abszolút sürgősségi orvosi állapot, ami azonnali műtétet igényel, és megfelelő beavatkozás nélkül halálos kimenetelű lehet. Különösen idős, dohányzó, magas vérnyomású férfiaknál kell erre gondolni.
Egyéb okok, melyek nem a belső szervekhez kötődnek szorosan
Néha a fájdalom eredete máshol keresendő, mint a hasüregben, vagy olyan szervek érintettek, melyek kevésbé nyilvánvalóan kapcsolódnak a „hasi” érzethez.
1. Izom- és csontrendszeri problémák
Bár elsőre furcsának tűnhet, a hátizmok, a gerinc, vagy akár a bordák problémái is okozhatnak hasi fájdalomra emlékeztető tüneteket, melyek természetesen a hátban is érezhetők. Egy izomhúzódás, gerincsérv, vagy akár a rossz testtartás miatti izomgörcsök okozhatnak kisugárzó fájdalmat a has és a hát területén. Ezek a fájdalmak általában mozgásra, pozícióváltoztatásra, tapintásra fokozódnak, és nem járnak belső szervi tünetekkel (pl. láz, hányás, széklet- vagy vizeletváltozás).
2. Övsömör (Herpes Zoster)
Az övsömör a varicella-zoster vírus reaktivációja, ami égő, szúró, idegi fájdalmat okoz egy adott ideg lefutása mentén. A fájdalom gyakran megjelenik a bőrkiütések előtt, és ha az ideg a hasfal és a hát területét érinti, hátba sugárzó hasi fájdalmat okozhat, melyet később a jellegzetes hólyagos kiütések követnek.
3. Nőgyógyászati okok
Nőknél a kismedencei szervek problémái is okozhatnak hasi és hátba sugárzó fájdalmat. Ilyenek lehetnek az endometriózis, a petefészekciszták, a méhen kívüli terhesség (különösen, ha megreped), vagy a kismedencei gyulladások. A fájdalom jellege változatos lehet, de gyakran alhasi és deréktáji fájdalommal jár együtt.
Mikor forduljunk orvoshoz? A figyelmeztető jelek
Ahogy láthatjuk, a hátba sugárzó hasi fájdalom mögött rendkívül sokféle ok állhat, a viszonylag ártalmatlan izomhúzódástól kezdve az életveszélyes állapotokig. Éppen ezért elengedhetetlen az orvosi konzultáció, ha ilyen tüneteket tapasztalunk. Különösen fontos azonnal orvoshoz fordulni, ha a fájdalom:
- Hirtelen, rendkívül erős és elviselhetetlen.
- Lázzal, hidegrázással, verejtékezéssel jár.
- Hányingerrel, hányással (különösen, ha kávézaccra emlékeztető vagy véres) jelentkezik.
- Széklet- vagy vizeletváltozással (fekete széklet, vérvizelés, székrekedés, hasmenés) párosul.
- Légzési nehézséget, mellkasi fájdalmat okoz.
- A has tapintásra rendkívül érzékeny, kemény vagy feszes.
- Ha kitapintható lüktető csomó a hasban.
- Ha a fájdalom eszméletvesztéssel, szédüléssel vagy sápadtsággal jár.
Ezek mind olyan vészjelek, amelyek azonnali, akár sürgősségi orvosi ellátást igényelnek, mivel súlyos, életveszélyes állapotok tünetei lehetnek.
A diagnózis útja: Mire számíthatunk?
Az orvos a részletes kikérdezés (anamnézis) és a fizikális vizsgálat során igyekszik felmérni a helyzetet. Ezután számos kiegészítő vizsgálatra kerülhet sor, attól függően, hogy milyen okot gyanít:
- Laborvizsgálatok: Vérkép, gyulladásos paraméterek, máj- és vesefunkció, hasnyálmirigy enzimek (amiláz, lipáz), vizeletvizsgálat.
- Képalkotó vizsgálatok: Hasi ultrahang (epekövek, hasnyálmirigy, vesék), CT vagy MRI (a hasi szervek, erek, gerinc részletes vizsgálatára), röntgen (mellkas, has, gerinc).
- Endoszkópos vizsgálatok: Gyomortükrözés (gasztroszkópia) fekélyek, gyulladások felderítésére, vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) bélgyulladások esetén.
A pontos diagnózis felállítása elengedhetetlen a megfelelő kezelés megkezdéséhez.
Összefoglalás
A hasfájás, ami a hátba is sugárzik, sosem vehető félvállról. Bár néha ártalmatlan oka van, számos esetben komoly, akár életveszélyes betegségek tünete lehet. Fontos, hogy ne próbálkozzunk öndiagnózissal és öngyógyítással, hanem keressük fel orvosunkat a tünetek jelentkezésekor. Csak a szakember képes felderíteni a valódi okot, és elindítani a megfelelő kezelést, ezzel megelőzve a súlyosabb szövődményeket és biztosítva a mielőbbi gyógyulást. A testünk jelzéseire mindig figyeljünk oda, mert a fájdalom nem más, mint a szervezetünk segélykiáltása!