A láz az egyik leggyakoribb tünet, amellyel orvoshoz fordulunk. Önmagában nem betegség, hanem a szervezet veleszületett, intelligens válasza valamilyen behatásra, legtöbbször fertőzésre vagy gyulladásra. Jelzi, hogy a testünk harcba szállt, és védekezik. Bár sokszor ártalmatlan, és néhány nap alatt magától elmúlik, tartósan fennálló, magas láz vagy kísérő tünetek esetén elengedhetetlen a pontos diagnosztika a kiváltó ok azonosításához. Ennek hiányában a megfelelő kezelés elmaradhat, ami súlyos szövődményekhez vezethet.
A láz kiváltó okának felkutatása egy logikus, lépésről lépésre haladó folyamat, amely az alapos kikérdezéstől és fizikális vizsgálattól kezdve, a laboratóriumi elemzéseken át, egészen a modern képalkotó eljárásokig terjedhet.
Az első lépések: anamnézis és fizikális vizsgálat
Az orvos elsődleges feladata a részletes kórtörténet felvétele, azaz az anamnézis. Mikor kezdődött a láz? Milyen magas? Milyen kísérő tünetek jelentkeztek (pl. köhögés, torokfájás, hasi fájdalom, fejfájás, vizeletürítési panaszok, bőrkiütés)? Van-e a betegnek krónikus betegsége, szed-e rendszeresen gyógyszereket? Volt-e a közelmúltban utazás, kórházi kezelés, műtét, vagy találkozott-e fertőző beteggel? Ezek az információk kulcsfontosságúak, hiszen már ekkor körvonalazódhatnak bizonyos irányok a lehetséges okokat illetően.
Ezt követi a fizikális vizsgálat, amely során az orvos megtekinti, megtapintja, meghallgatja a beteget. Megméri a vérnyomását, pulzusát, légzésszámát, és természetesen a testhőmérsékletét is. Megvizsgálja a torkát, meghallgatja a tüdejét és szívét, megtapintja a hasát és a nyirokcsomókat. Ezek a lépések gyakran már önmagukban is számos nyomra vezetik az orvost, például egy piros torok gyulladásra, egy hörghurutos hang a tüdőből légúti fertőzésre utalhat, míg a hasi érzékenység gyulladásos folyamatra (pl. vakbélgyulladásra) hívhatja fel a figyelmet.
A laboratóriumi vizsgálatok: alapvető információforrások
A fizikális vizsgálat után a vérvétel az egyik leggyakoribb és legfontosabb diagnosztikai eszköz a láz okának felderítésében. Számos paraméter szolgáltathat értékes információt:
- Teljes vérkép (TVK): Ez a vizsgálat megmutatja a fehérvérsejtek, vörösvérsejtek és vérlemezkék számát. A fehérvérsejtek számának emelkedése (leukocitózis) bakteriális fertőzésre utalhat, míg csökkenése (leukopénia) vírusos fertőzésre, vagy bizonyos súlyosabb állapotokra hívhatja fel a figyelmet. A különböző típusú fehérvérsejtek (neutrofilek, limfociták) aránya is segíthet a bakteriális és vírusos fertőzések elkülönítésében.
- Gyulladásos markerek:
- C-reaktív protein (CRP): Ez az akut fázis fehérje rendkívül gyorsan emelkedik bakteriális fertőzés és jelentős gyulladás esetén. Nagyon érzékeny marker, amely segíti az orvost a bakteriális és vírusos eredet elkülönítésében, és a terápia hatékonyságának monitorozásában is.
- Prokalcitonin (PCT): Ez a marker még specifikusabban utal súlyos bakteriális fertőzésre, szeptikus állapotokra. Segít megkülönböztetni a bakteriális szepszist a nem fertőzéses gyulladásoktól vagy a vírusos fertőzésektől, és útmutatást ad az antibiotikum-kezelés indításához vagy leállításához.
- Vörösvértest-süllyedés (VVT-süllyedés, ESR): Bár lassabban reagál és kevésbé specifikus, mint a CRP, krónikus gyulladásos folyamatok vagy bizonyos autoimmun betegségek esetén emelkedett lehet.
- Szervspecifikus laborok: Emellett számos egyéb vérvizsgálat is végezhető, attól függően, hogy milyen szervrendszer érintettségére gyanakszik az orvos. Ilyenek például a májenzimek (májgyulladás gyanúja esetén), a vesefunkciós paraméterek (veseérintettség), vagy az elektrolitok szintjei.
- Vérkultúra: Súlyos lázas állapot, magas láz vagy szeptikus kép esetén elengedhetetlen a vérkultúra, melynek során steril körülmények között levett vérből tenyésztéssel próbálják azonosítani az esetlegesen a véráramba került baktériumokat vagy gombákat. Fontos, hogy ezt a vizsgálatot az antibiotikum-kezelés megkezdése előtt végezzék el, hogy a kórokozó pontosan azonosítható legyen.
Vizeletvizsgálat
A vizeletvizsgálat a húgyúti fertőzések kizárására vagy megerősítésére szolgál. A vizelet tesztcsíkkal történő gyorstesztje már utalhat fehérvérsejtek, nitrit vagy vér jelenlétére, ami fertőzésre utal. Ezt követheti a vizelet üledék mikroszkópos vizsgálata és a vizeletkultúra, amely pontosan azonosítja a kórokozót és meghatározza annak antibiotikum-érzékenységét.
Egyéb laboratóriumi vizsgálatok
Néhány speciális esetben további laboratóriumi vizsgálatokra is szükség lehet:
- Szerológia: Különböző antitestek kimutatásával bizonyos vírusos vagy atípusos bakteriális fertőzések (pl. mononukleózis, Lyme-kór, hepatitis) diagnosztizálhatók.
- Molekuláris diagnosztika (PCR): A kórokozók genetikai anyagának (DNS/RNS) közvetlen kimutatása rendkívül érzékeny és gyors módszer, különösen vírusok (pl. influenza, COVID-19), vagy nehezen tenyészthető baktériumok esetén.
- Lumbálpunkció (gerinccsapolás): A gerincvelői folyadék (liquor) vizsgálatára akkor kerül sor, ha agyhártyagyulladásra vagy agyvelőgyulladásra gyanakszik az orvos.
Képalkotó vizsgálatok: Belülről vizsgálva
Amikor a laboratóriumi eredmények vagy a klinikai kép egy adott szervrendszer érintettségére utal, vagy a láz oka továbbra is tisztázatlan marad, a képalkotó vizsgálatok kerülnek előtérbe. Ezek segítenek vizuálisan azonosítani a gyulladás, fertőzés vagy egyéb elváltozás helyét és kiterjedését.
- Mellkasröntgen (CXR): Gyakran az első képalkotó vizsgálat, ha légúti fertőzésre (pl. tüdőgyulladás) van gyanú. Megmutatja a tüdőgyulladásos beszűrődéseket, mellhártyagyulladást vagy más tüdőbetegségeket.
- Ultrahang (UH): Egy biztonságos, sugármentes módszer, amely számos területen alkalmazható. Hasi ultrahanggal vizsgálhatók a hasi szervek (máj, epehólyag, vesék, hasnyálmirigy, vakbél), kimutathatóak tályogok, gyulladásos folyamatok (pl. epehólyag-gyulladás, vesemedence-gyulladás, vakbélgyulladás). Ezen kívül nyaki ultrahang (nyirokcsomók), lágyrész ultrahang (tályogok) is végezhető.
- CT (Komputertomográfia): Részletes, keresztmetszeti képeket ad a testről. Különösen alkalmas hasi és mellkasi tályogok, gyulladásos folyamatok (pl. divertikulitisz, pancreatitis), csont- és ízületi fertőzések, valamint agyi elváltozások (pl. agytályog) azonosítására. Nagyobb felbontású, mint az ultrahang, de röntgensugárzással jár.
- MR (Mágneses Rezonancia): Kiváló lágyrész felbontással rendelkezik, sugárterhelés nélkül. Különösen hasznos az agy és a gerincvelő fertőzéseinek (pl. agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás, csigolyagyulladás), ízületi gyulladásoknak, mélyen fekvő tályogoknak és komplex lágyrész fertőzéseknek a diagnosztizálásában.
- PET-CT (Pozitron Emissziós Tomográfia-CT): Ez a kombinált vizsgálat radioaktív izotópot használ, amely felhalmozódik az anyagcserében aktív sejtekben, mint amilyenek a gyulladásos gócok vagy daganatok. Különösen hasznos az ismeretlen eredetű láz (IEL) esetén, amikor a gyulladásos góc helye nem deríthető ki más módszerekkel.
Speciális eljárások
Ritkábban, de előfordulhat, hogy invazívabb beavatkozásokra van szükség. Ilyenek például a biopszia (szövetmintavétel, pl. nyirokcsomóból, csontvelőből, májból) szövettani és mikrobiológiai vizsgálat céljából, vagy endoszkópos vizsgálatok (pl. kolonoszkópia) emésztőrendszeri fertőzés vagy gyulladás gyanúja esetén.
Ismeretlen eredetű láz (IEL)
Előfordul, hogy a láz oka az alapvető vizsgálatok ellenére sem derül ki. Ezt az állapotot nevezzük ismeretlen eredetű láznak (IEL vagy FUO – Fever of Unknown Origin), ha a láz több mint 38,3°C, legalább 3 hete fennáll, és a szokásos vizsgálatokkal nem tisztázható az eredete. Ilyenkor a diagnosztikai folyamat elhúzódhat, és multidiszciplináris megközelítést igényel, ahol az orvosok különböző szakterületekről (infektológia, reumatológia, onkológia) együttműködnek a rejtély megoldásában.
Összegzés
A láz diagnosztikája összetett, de rendkívül fontos feladat, amely precizitást, türelmet és a különböző diagnosztikai eszközök értő alkalmazását igényli. A modern orvostudomány fejlettsége ellenére is elengedhetetlen a beteg és az orvos közötti szoros együttműködés. Az alapos anamnézis, a célzott laboratóriumi és képalkotó vizsgálatok együttesen biztosítják, hogy a láz mögött rejlő ok minél pontosabban feltárható legyen, lehetővé téve a hatékony és célzott kezelést, és ezzel a mielőbbi gyógyulást.