Volt már Önnel is, hogy egy kiadós megfázás vagy influenza közben hirtelen eltűnt az étel íze, vagy nem érezte a reggeli kávé illatát? A láz, a szaglásvesztés és az ízlelésvesztés kapcsolata sokak számára ismerős jelenség, de a COVID-19 világjárvány idején vált igazán központi témává. Miközben a láz a szervezet természetes védekező mechanizmusa, az érzékszervek átmeneti elvesztése frusztráló és sokszor aggasztó tünet lehet. De vajon miért történik ez, és hogyan függ össze egymással a hőemelkedés és az érzékszervi képességek átmeneti romlása?
A láz – Az immunrendszer ősi válasza
Mielőtt mélyebben belemerülnénk a szaglás és ízlelés rejtélyébe, értsük meg, mi is az a láz. A láz nem egy betegség, hanem a szervezet veleszületett védekező mechanizmusa a fertőzésekkel szemben. Amikor vírusok vagy baktériumok támadnak, az immunrendszer „riasztást” ad, és felszabadít bizonyos vegyületeket, úgynevezett pirogéneket. Ezek a vegyületek hatnak az agy hőszabályozó központjára, a hipotalamuszra, ami megemeli a test „beállított” hőmérsékletét. A magasabb testhőmérséklet segíti az immunsejtek hatékonyabb működését, és gátolhatja a kórokozók szaporodását. Bár kellemetlen lehet, a láz tehát egy jótékony folyamat, amely a gyógyulást segíti elő.
A szaglás és ízlelés bonyolult világa
A szaglás (olfakció) és az ízlelés (gusztáció) két alapvető kémiai érzékünk, amelyek szorosan összefüggnek. Érzékelősejtjeink képesek felismerni a levegőben vagy az ételben lévő vegyületeket, és ezeket elektromos jelekké alakítva továbbítják az agyba. Az orrban, a szaglóhámban találhatóak a szaglóreceptorok, amelyek az illatmolekulákkal érintkezve juttatják el az információt a szaglóidegen keresztül az agyba, a szaglógumóba. Az ízlelésért a nyelven lévő ízlelőbimbók felelősek, amelyek öt alapízt (sós, édes, savanyú, keserű, umami) képesek megkülönböztetni. Fontos tudni, hogy az ízélményünk legalább 80%-át az illatok adják; ezért tűnik „íztelennek” az étel, ha nem érzünk szagokat.
Miért veszítjük el az érzékszerveinket láz esetén? A mechanizmusok
A szaglásvesztés (anosmia) és az ízlelésvesztés (ageusia) lázas állapotban több tényező együttes hatásának eredménye lehet. Ezek a mechanizmusok gyakran átfedik egymást:
- Gyulladás és orrdugulás: A leggyakoribb ok a felső légúti fertőzések, például a megfázás vagy az influenza során fellépő orrnyálkahártya-gyulladás és duzzanat. Amikor a nyálkahártya megduzzad és fokozott váladéktermelés indul be, az orrjáratok eldugulnak. Ez megakadályozza, hogy az illatmolekulák eljussanak a szaglóhámhoz, és stimulálják a receptorokat. Hasonlóképpen, a szájüregi gyulladás és a szájszárazság befolyásolhatja az ízlelőbimbók működését. Ebben az esetben a szaglás- és ízlelésvesztés inkább mechanikai akadályozottság, mint valódi idegi károsodás.
- Közvetlen vírushatás és idegi károsodás: Bizonyos vírusok, különösen a SARS-CoV-2 (a COVID-19 okozója), közvetlenül károsíthatják a szaglórendszer sejtjeit. A COVID-19 esetén megfigyelték, hogy a vírus az ACE2 receptorokon keresztül jut be a szaglóhám támasztósejtjeibe (sustentacular cells) és pericitákba, amelyek létfontosságúak a szaglóneuronok működéséhez és túléléséhez. Bár a szaglóneuronok maguk ritkán fertőződnek meg közvetlenül, a környező sejtek károsodása funkciózavart okoz. Ez a fajta szaglásvesztés gyakran hirtelen jelentkezik, és nem feltétlenül jár orrdugulással, ami megkülönbözteti a hagyományos megfázástól. Az ízlelésvesztés is részben a szaglás hiányából adódik, de a vírus közvetlenül károsíthatja az ízlelőbimbók támasztósejtjeit is.
- Szisztémás gyulladás és citokinek: A láz során az immunrendszer nagymennyiségű gyulladáskeltő anyagot, úgynevezett citokineket termel. Ezek a citokinek, amelyek a fertőzés elleni küzdelemben alapvetőek, befolyásolhatják az idegrendszer működését, beleértve a szaglóidegek és az agy azon területeinek működését is, amelyek az érzékelésért felelősek. Ez az elmélet magyarázhatja azokat az eseteket, amikor a szaglásvesztés nem köthető közvetlenül orrduguláshoz, hanem inkább a szervezet általános gyulladásos állapotához.
- Dehidratáció és szájszárazság: A lázas állapot gyakran jár fokozott folyadékvesztéssel és dehidratációval. A szájszárazság, amely gyakori kísérője a láznak, befolyásolhatja az ízlelőbimbók működését és az élelmiszerek ízének érzékelését. Ezenkívül a szaglóhám is nedvességet igényel a megfelelő működéshez.
- Gyógyszerek mellékhatásai: Bizonyos gyógyszerek, amelyeket láz és fertőzés esetén alkalmazunk (pl. egyes antibiotikumok, orrdugulás elleni szerek tartós használata), mellékhatásként átmeneti szaglás- vagy ízlelésváltozást okozhatnak.
Gyakori betegségek és az érzékszervi tünetek
Az érzékszervi zavarok láz kísérőjeként számos betegségben megfigyelhetők:
- Megfázás és influenza: Ezek a leggyakoribb okai a láznak és az orrdugulásnak. A szaglás és ízlelés romlása általában átmeneti, és az orrdugulás enyhülésével együtt javul. Jellemzően a betegség csúcsán a legerősebbek a tünetek, és a gyógyulással együtt múlnak el.
- COVID-19: A COVID-19 különleges helyzetet teremtett. A szaglás- és ízlelésvesztés gyakran az egyik első, vagy akár egyetlen tünete volt a fertőzésnek, sokszor a láz és egyéb légúti tünetek nélkül. Ahogy korábban említettük, itt a vírus a szaglóhám támogató sejtjeit támadja, ami magyarázza a mechanikai elzáródástól független, hirtelen fellépő érzékvesztést. Bár sokaknál gyorsan javult, másoknál hetekig, sőt hónapokig is eltarthatott, vagy olyan kellemetlen mellékhatásokat okozott, mint a parozmia (torzult szaglás, pl. minden rossz szagúvá válik) vagy fantozmia (nem létező szagok érzékelése).
- Egyéb légúti fertőzések és arcüreggyulladás (szinuszitis): Bármilyen állapot, amely a orrjáratok duzzanatát és elzáródását okozza, mint például a bakteriális arcüreggyulladás, allergiás reakciók vagy orrpolipok, befolyásolhatja a szaglásunkat és ezáltal az ízlelésünket is. A láz ebben az esetben a fertőzés kísérője.
Mikor aggódjunk és mit tehetünk?
A legtöbb esetben a lázzal járó szaglás- és ízlelésvesztés átmeneti jellegű, és a betegség lefolyásával együtt elmúlik. Azonban vannak helyzetek, amikor érdemes orvoshoz fordulni:
- Ha a tünetek nem javulnak: Ha a láz elmúlását követően hetekkel vagy hónapokkal később sem tér vissza teljesen a szaglása vagy ízlése, érdemes fül-orr-gégész szakorvost felkeresni.
- Ha egyéb, súlyos tünetek is jelentkeznek: Például erős fejfájás, látászavar, tudatzavar, vagy ha a láz nem csillapítható.
- Ha a szaglásvesztés hirtelen és ok nélkül jelentkezik láz nélkül: Ez utalhat más, súlyosabb neurológiai problémákra.
Mit tehetünk az átmeneti érzékvesztés enyhítésére és a gyógyulás elősegítésére?
- Hidratáció: Igyon sok folyadékot! A megfelelő hidratáció segít a nyálkahártyák nedvesen tartásában és enyhítheti a szájszárazságot.
- Gőz inhalálás: A meleg, párás levegő segíthet feloldani az orrban lévő váladékot és enyhítheti a duzzanatot.
- Orrcseppek/spray-k: Rövid távon használhatók az orrdugulás enyhítésére, de hosszú távú használatuk káros lehet. Kérje ki orvosa tanácsát.
- Szaglás- és ízlelésedzés: Különösen a COVID-19 utáni tartós szaglásvesztés esetén javasolt a szaglásedzés. Ez azt jelenti, hogy naponta többször koncentráltan szagol meg különböző, jól ismert illatokat (pl. citrom, eukaliptusz, szegfűszeg, kávé) legalább 20 másodpercig. Ez segíthet stimulálni a szaglóidegeket és elősegítheti a regenerációt.
- Türelmes gyógyulás: Az érzékek helyreállítása időbe telhet. Fontos a türelem és a szervezet öngyógyító folyamatainak támogatása.
A felépülés és a hosszú távú kilátások
A jó hír az, hogy a legtöbb esetben a szaglás és ízlelés visszatér a normális szintre a betegség lefolyása után. A szaglóhám sejtjei képesek a regenerációra. Ez a folyamat azonban eltarthat néhány naptól hetekig, sőt hónapokig is, különösen a súlyosabb vírusfertőzések, mint a COVID-19, esetén. Előfordulhat, hogy a szaglás nem áll vissza teljesen, vagy a korábban említett parozmia és fantozmia tapasztalható. Ez utóbbiak a szaglórendszer téves kapcsolatai miatt alakulhatnak ki, ahogy a regenerálódó idegek nem tökéletesen illeszkednek vissza. Bár frusztrálóak, ezek a tünetek is gyakran javulnak idővel.
Összefoglalás
A láz és a vele járó szaglás- vagy ízlelésvesztés tehát nem véletlen egybeesés. A jelenség hátterében összetett élettani folyamatok állnak, amelyek a szervezet immunválaszával és a vírusok közvetlen hatásával magyarázhatók. Bár általában átmeneti jellegű, az érzékszervi tünetek komoly hatással lehetnek az életminőségre és a hangulatra. Fontos, hogy megértsük a tünetek okát, és tudjuk, mikor van szükség orvosi segítségre. A megfelelő pihenés, hidratálás és türelem a legfontosabb szövetségesünk a gyógyulás útján. Ha a tünetek tartósan fennállnak vagy súlyosbodnak, ne habozzon orvosi tanácsot kérni!