Az időskorral járó változások számos tekintetben befolyásolják testünk működését, és ez alól az emésztőrendszer sem kivétel. Az időskori hasfájás azonban sokkal több lehet, mint egy egyszerű kellemetlenség; komoly, akár életveszélyes állapotok jele is lehet. A tünetek gyakran atipikusak, kevésbé kifejezettek, vagy éppen félrevezetőek, ami megnehezíti a pontos diagnózist. Ezért különösen fontos, hogy tisztában legyünk azokkal a jelekkel, amelyek azonnali orvosi beavatkozást tesznek szükségessé.
Miért más az időskori hasfájás?
Az idősebb szervezet másképp reagál a fájdalomra és a betegségekre, mint a fiatalabb. Ennek több oka is van:
- Csökkent fájdalomérzet: Az idegrendszer lassabb működése miatt a fájdalomküszöb megemelkedhet, így a súlyos állapotok is enyhébb fájdalommal járhatnak. Egy éles, hasi katasztrófát jelző fájdalom a fiatalnál lehet, hogy az idős embernél csak diszkomfortként jelentkezik.
- Atipikus tünetek: A klasszikus tünetek (pl. láz, hányás, hasmenés) hiányozhatnak, vagy más formában jelentkezhetnek. Például egy súlyos fertőzéshez nem feltétlenül társul magas láz, vagy egy vakbélgyulladás helyi fájdalom helyett diffúz kellemetlenséget okozhat.
- Társbetegségek és gyógyszerek: Az idős kor gyakran együtt jár krónikus betegségekkel (cukorbetegség, szívbetegségek, vesebetegségek), és ezekre szedett gyógyszerekkel. Ezek befolyásolhatják a tünetek megjelenését, vagy éppen gyógyszermellékhatásként is jelentkezhet hasfájás. Vérhígítók szedése esetén például sokkal nagyobb a vérzés kockázata.
- Kognitív hanyatlás: A demencia, Alzheimer-kór esetén a beteg nem mindig képes pontosan megfogalmazni, hol és mi fáj neki, ami szintén kihívást jelent a diagnózisban. A hozzátartozók, gondozók megfigyelőképessége ekkor felértékelődik.
Ezekre a tünetekre figyelj különösen: a „vörös zászlós” jelek
Bár minden hasfájás okát érdemes felderíteni, vannak olyan tünetek, amelyek azonnali, sürgősségi orvosi ellátást igényelnek. Ne habozzon hívni az orvost vagy a mentőket, ha az alábbiakat tapasztalja:
1. Hirtelen, erős, vagy folyamatosan erősödő fájdalom
A hasfájás jellege az egyik legfontosabb támpont. Ha a fájdalom:
- Éles, szúró, görcsös és hirtelen jelentkezik: Ez utalhat perforációra (pl. gyomorfekély átszakadása, divertikulitisz szövődménye), bélelzáródásra, vagy akár hasi aneurizma megrepedésére.
- Fokozatosan erősödik és nem múlik el: Lehet gyulladás jele (pl. vakbélgyulladás, epehólyag-gyulladás, hasnyálmirigy-gyulladás), ami kezeletlenül súlyosbodhat.
- Állandó, elviselhetetlen: Különösen riasztó, ha az idős ember az erős fájdalom ellenére is alig panaszkodik – ez a csökkent fájdalomérzet miatt lehet, de a probléma ettől még súlyos.
2. Fájdalom a mellkasban, állkapocsban vagy a karban is
Bár ez elsőre furcsán hangozhat, a hasi fájdalom néha egy szívroham vagy más szívprobléma jele lehet, különösen, ha az fájdalom a mellkasba, bal karba, állkapocsba vagy hátba is sugárzik, és/vagy légszomjjal, verejtékezéssel, ájulásérzettel társul. A diagnosztikus nehézségeket növeli, hogy az idősek szívroham esetén is tapasztalhatnak atipikus tüneteket (pl. csak gyomorfájdalmat és émelygést, mellkasi fájdalom nélkül).
3. Láz és hidegrázás
A hasfájással társuló láz és hidegrázás általában fertőzésre vagy gyulladásra utal. Ez lehet bélelzáródás, vakbélgyulladás, epehólyag-gyulladás, divertikulitisz, vesemedence-gyulladás, vagy akár egy súlyos húgyúti fertőzés jele is.
4. Hányás és hányinger, különösen epe vagy „székletszagú” hányás
A hányás, főleg ha folyamatos, vagy ha a hányadék zöldes-sárgás (epe) vagy bűzös, esetleg „székletszagú”, súlyos bélelzáródásra utalhat. Ez egy életveszélyes állapot, amely azonnali műtéti beavatkozást igényelhet. A kiszáradás veszélye is jelentős az időseknél a gyakori hányás miatt.
5. Jelentős változások a székelési szokásokban
- Vér a székletben: Akár friss, élénkpiros vér (alsó béltraktus), akár fekete, szurokszerű széklet (felső béltraktusból származó emésztett vér, úgynevezett melaena) azonnali kivizsgálást igényel. Lehet fekély, gyulladásos bélbetegség, divertikulózis, vagy akár daganatos megbetegedés jele.
- Hirtelen fellépő, súlyos székrekedés: Különösen, ha haspuffadással és fájdalommal jár, bélelzáródásra utalhat.
- Súlyos, hosszan tartó hasmenés: Kiszáradáshoz, elektrolit-egyensúly felborulásához vezethet, és fertőzésre vagy gyulladásos bélbetegségre is utalhat.
- Váltakozó székrekedés és hasmenés: Bár az irritábilis bél szindróma is okozhat ilyet, idős korban újkeletű tünetként mindig gondolni kell súlyosabb okra, akár daganatos elváltozásra is.
6. Hasi puffadás, feszesség és tapintható duzzanat
Ha a has hirtelen felfújódik, feszessé válik, és érintésre fájdalmas, az jelezhet bélelzáródást, folyadékgyülemet (aszcitesz), vagy gyulladásos folyamatot. Tapintható csomó vagy duzzanat esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, különösen, ha lágyéksérvről vagy köldöksérvről van szó, amely kizáródott és vérkeringési zavar alakult ki benne.
7. Nem magyarázható súlyvesztés
Bár nem akut tünet, ha a hasfájás súlyvesztéssel társul, és nincs magyarázható ok (pl. diéta), az komoly betegségre (pl. daganat, gyulladásos bélbetegség) utalhat, és hosszú távú kivizsgálást igényel.
8. Sárgaság
A bőr és a szemfehérje sárgás elszíneződése (sárgaság) a máj vagy az epeutak problémájára utalhat, például epekőre, epevezeték-elzáródásra vagy májgyulladásra, melyekhez hasi fájdalom is társulhat.
9. Fájdalom sérülés, elesés után
Ha az idősebb személy elesett, és utána hasi fájdalmat tapasztal, belső vérzés vagy szervsérülés gyanúja merül fel. Azonnali orvosi vizsgálat szükséges.
Mit tegyünk hasfájás esetén?
1. Ne késlekedjen! Az idősek esetében a „várjunk és figyeljük” megközelítés veszélyes lehet. Ha a fent említett vörös zászlós tünetek bármelyike megjelenik, azonnal hívjon orvost vagy mentőt.
2. Ne adjon fájdalomcsillapítót! A fájdalomcsillapítók elfedhetik a tüneteket, ami megnehezíti a pontos diagnózist és késlelteti a megfelelő kezelést. Kizárólag orvosi utasításra adjon gyógyszert.
3. Gyűjtse össze az információkat: Mielőtt orvoshoz fordulna, próbálja megjegyezni (vagy ha Ön a gondozó, jegyezze fel) a következőket:
- Mikor kezdődött a fájdalom? Hirtelen, vagy fokozatosan?
- Milyen erős a fájdalom (1-10 skálán)?
- Hol fáj pontosan? Sugárzik-e valahova?
- Milyen a fájdalom jellege (görcsös, szúró, tompa, égő)?
- Mi enyhíti, vagy mi súlyosbítja a fájdalmat?
- Milyen kísérő tünetek vannak (láz, hányás, hasmenés, székrekedés, puffadás, stb.)?
- Mikor volt utoljára széklete? Milyen volt a széklet színe, állaga?
- Milyen gyógyszereket szed az idős személy (beleértve a vény nélkül kapható készítményeket és a táplálékkiegészítőket is)?
- Van-e ismert krónikus betegsége (cukorbetegség, szívbetegség, stb.)? Volt-e hasonló panasza korábban?
Az időskori hasfájás soha nem elhanyagolható probléma. A gyors és pontos diagnózis, valamint a megfelelő kezelés életet menthet. A megelőzésben a rendszeres orvosi ellenőrzés, az egészséges táplálkozás és a megfelelő hidratálás kulcsfontosságú, de a legfontosabb üzenet az, hogy fájdalom esetén mindig kérjen orvosi segítséget!