
A csillagászok lázasan tanulmányozzák a 3I/ATLAS üstököst, amely a Naprendszerünkön kívülről érkezett, és rendkívüli lehetőséget kínál a kozmosz rejtélyeinek feltárására. Az égitest nemrégiben a hawaii Gemini North teleszkóp segítségével készült felvételeken ismét lenyűgöző részletességgel mutatkozott meg.
A kozmikus vándort, melyet az ATLAS rendszer azonosított július elején, hamarosan a harmadik megerősített csillagközi objektumként könyvelték el. Jelenleg körülbelül 465 millió kilométer távolságban van tőlünk, de a Gemini Obszervatórium munkatársai már gőzerővel gyűjtik róla az adatokat. A teleszkóp nagy érzékenységének köszönhetően sikerült detektálni a jeges magot övező kómát, ami gázból és porból áll.
A szakértők szerint a 3I/ATLAS mozgása és összetétele egyértelműen arra utal, hogy egy ősi üstökösről van szó. A 3I/ATLAS, ahogy a neve is mutatja, a harmadik azonosított csillagközi égitest a Naprendszerben. Emlékezzünk, 2017-ben az 1I/ʻOumuamua okozott fejtörést, 2019-ben pedig a 2I/Borisov üstökös érkezett.
A Gemini Obszervatóriumot működtető Amerikai Tudományos Alap munkatársa, Martin Still kiemelte, hogy a gyors reagálás és a rugalmas ütemezés tette lehetővé, hogy ilyen rövid idő alatt fontos információkat gyűjtsenek az égitest szerkezetéről.
A 3I/ATLAS azért különleges, mert mérete jelentősen nagyobb a korábbi látogatókhoz képest: a becslések szerint 20 kilométeres átmérőjével sokkal több adatot hordozhat. A tudósok izgatottan várják az eredményeket, mivel az üstökös a Tejútrendszer külső régióiból érkezhetett, így kémiai összetétele bepillantást engedhet távoli csillagrendszerekbe, amelyekről eddig szinte semmit sem tudtunk.
A jelenlegi számítások alapján a 3I/ATLAS október végén, 210 millió kilométerre közelíti meg a Napot, mielőtt örökre elhagyná a Naprendszert. Mivel valószínűleg soha többé nem tér vissza, a mostani megfigyelések az egyetlen lehetőséget jelentik arra, hogy többet megtudjunk erről a rejtélyes, csillagközi vándorról.
Nyitóképünk: pcwplus.hu