Kezdődik az őszi-téli szezon, és vele együtt a jól ismert, orrfolyós, tüsszögős, köhögős időszak. A megfázás, vagy szaknyelven nátha, az emberiség egyik leggyakoribb betegsége, amivel évente többször is találkozunk. Statisztikák szerint egy felnőtt évente 2-4 alkalommal esik át rajta, a gyerekeknél ez a szám pedig még magasabb lehet. Nem csoda tehát, hogy az évszázadok során számos „házi gyógymód” és hiedelem alakult ki körülötte. Sokan esküsznek nagymama bevált praktikáira, míg mások modern csodaszerekre vágynak. Azonban a tudomány fejlődésével egyre jobban megértjük, mi is történik valójában a szervezetünkben, amikor megfázunk. Ideje hát lerombolni néhány régóta tartó tévhitet, és tiszta vizet önteni a pohárba, hogy legközelebb valóban hatékonyan védekezhess, és gyorsabban talpra állhass!
1. Tévhit: A hideg okozza a megfázást.
Ez talán a legmakacsabb hiedelem. Hányszor hallottuk már, hogy „vedd fel a sapkádat, mert megfázol!”, vagy „ne menj ki nedves hajjal, megfázol!”? Nos, a valóság az, hogy a megfázást vírusok okozzák, jellemzően rinovírusok, de számos más vírus is felelős lehet érte. A hideg időjárás önmagában nem okoz betegséget. Azonban van némi igazság a felvetésben: a hideg évszakban az emberek többet tartózkodnak zárt térben, közelebb egymáshoz, ami megkönnyíti a vírusok terjedését. Emellett a hideg, száraz levegő kiszáríthatja a nyálkahártyákat, melyek így kevésbé hatékonyan védekeznek a kórokozók ellen. Sőt, bizonyos kutatások azt is felvetik, hogy a hideg hőmérséklet gyengítheti az immunrendszer kezdeti reakcióját az orrban, de ez nem jelenti azt, hogy a hideg önmagában betegít meg. Mindig a vírus a ludas!
2. Tévhit: Antibiotikumra van szükség a megfázás ellen.
Ez egy rendkívül veszélyes és elterjedt tévhit, ami hozzájárul az antibiotikum-rezisztencia növekedéséhez. Az antibiotikumok bakteriális fertőzések ellen hatásosak. Mivel a megfázást – ahogy fentebb is említettük – vírusok okozzák, az antibiotikumok teljesen hatástalanok ellene. Nem segítik a gyógyulást, nem csökkentik a tüneteket, és feleslegesen terhelik a szervezetet. Sőt, károsíthatják a bélflórát, és hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a baktériumok ellenállóvá váljanak a gyógyszerekkel szemben. Antibiotikumot csak akkor szabad szedni, ha orvos írja fel, és csak akkor, ha másodlagos bakteriális fertőzés alakult ki (pl. arcüreggyulladás, hörghurut), amit kizárólag szakember állapíthat meg.
3. Tévhit: C-vitamin nagy dózisban meggyógyítja vagy megelőzi a megfázást.
A C-vitamin valóban fontos az immunrendszer megfelelő működéséhez, és általános egészségünk szempontjából elengedhetetlen. Azonban az a hiedelem, hogy hatalmas dózisokban szedve elkerülhetjük a megfázást, vagy pillanatok alatt meggyógyulunk tőle, téves. Kutatások kimutatták, hogy a rendszeres C-vitamin-szedés az átlagembereknél nem előzi meg a megfázást. Extrém fizikai igénybevételnek kitett személyeknél (pl. maratonfutók, katonák) némi védőhatást mutattak, de ez nem általánosítható. Ami a gyógyulást illeti, egyes tanulmányok szerint a nagy dózisú C-vitamin enyhén csökkentheti a megfázás időtartamát vagy súlyosságát, de semmiképpen sem gyógyír, és nem szünteti meg a tüneteket varázsütésre. A túlzott bevitel hasmenést és vesekövet okozhat, ezért mindig a mértékletesség a kulcs.
4. Tévhit: Ki kell izzadni a megfázást.
A forró tea, a meleg takaró, a gyömbér és a méz mind jótékony hatásúak lehetnek, amikor megfázunk. A meleg valóban enyhítheti a torokfájást és az izomfájdalmakat. Azonban az az elképzelés, hogy „ki kell izzadni” a betegséget egy forró kádban ülve vagy több réteg ruha alatt, nemcsak hatástalan, hanem potenciálisan veszélyes is lehet. A túlzott izzadás folyadékvesztéshez, vagyis dehidratációhoz vezethet, ami éppen rontja a gyógyulási folyamatot, és még rosszabbul érezhetjük magunkat. A pihenés és a megfelelő hidratálás (sok folyadék fogyasztása) sokkal fontosabb, mint a túlzott izzadás. A cél a komfortérzet növelése és a szervezet támogatása a gyógyulásban, nem pedig a stressz és a kiszáradás.
5. Tévhit: Az influenza és a megfázás ugyanaz.
Bár mindkettő légúti vírusos fertőzés, és sok tünetük hasonló (orrfolyás, torokfájás, köhögés), az influenza és a megfázás két külön betegség, különböző vírusok okozzák, és eltérő a súlyosságuk. A megfázás általában enyhébb lefolyású, inkább az orr és a torok tünetei dominálnak. Az influenza ezzel szemben sokkal hirtelenebbül és súlyosabban jelentkezik: jellemző a magas láz, erős izom- és ízületi fájdalom, fejfájás, gyengeség. Az influenza szövődményei – mint a tüdőgyulladás – súlyosak, akár életveszélyesek is lehetnek, míg a megfázásnál ez rendkívül ritka. Éppen ezért fontos az influenza elleni védőoltás, különösen a rizikócsoportba tartozóknak.
6. Tévhit: A csirkeleves meggyógyít.
Bár a csirkeleves nem egy varázsszer, ami azonnal elűzi a vírust, jótékony hatásait nem szabad lebecsülni! Nem tévhit az, hogy segíthet jobban érezni magunkat. A meleg folyadék enyhíti a torokfájást, segít fellazítani az orrdugulást. A levesben lévő só és elektrolitok segítenek a hidratálásban, ami kulcsfontosságú a gyógyuláshoz. Emellett a csirkehúsban található cisztein nevű aminosavnak gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak, ami segíthet a hurut oldásában. Végül, de nem utolsósorban, a csirkeleves pszichológiai szempontból is komfortérzetet ad, ami hozzájárul a jó közérzethez és a gyorsabb felépüléshez. Tehát igyál bátran csirkelevest, de ne várd tőle, hogy azonnal meggyógyít.
7. Tévhit: Betegen sportolni jót tesz, ki kell izzadni a betegséget.
A fizikai aktivitás általában jót tesz az immunrendszernek, de betegen – különösen megfázás idején – a pihenés a legfontosabb. Ha a tünetek „nyak felettiek” (orrfolyás, tüsszögés, enyhe torokfájás), és lázmentes vagy, egy nagyon könnyed séta vagy nyújtás még megengedett lehet, de semmiképp sem intenzív edzés. Azonban ha a tünetek „nyak alatt” is jelentkeznek (köhögés, mellkasi fájdalom, gyengeség, testfájdalom, láz), azonnal hagyd abba a sportot! Ilyenkor a szervezet minden energiáját a gyógyulásra fordítja, az edzés pedig csak plusz stresszt jelent, kimeríti, és lassítja a felépülést. Súlyosabb esetben a vírust terjeszthetjük edzés közben, vagy extrém esetben (influenza vagy súlyosabb vírusfertőzés esetén) szívizomgyulladás (myocarditis) is kialakulhat, ami életveszélyes lehet.
8. Tévhit: A megfázásnak nincs gyógymódja, tehát semmit sem tehetünk.
Valóban, a megfázást okozó vírus ellen jelenleg nincs specifikus gyógyszer, amely „meggyógyítaná” a betegséget, ahogyan az antibiotikumok a bakteriális fertőzéseket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy tehetetlenek vagyunk! Nagyon is sokat tehetünk a tünetek enyhítéséért és a gyorsabb felépülésért. A pihenés, a bőséges folyadékfogyasztás, a párásítás, a sós orrspray-k, a torokfertőtlenítők és a láz- és fájdalomcsillapítók mind segítenek abban, hogy jobban érezzük magunkat, amíg a szervezet legyőzi a vírust. A megelőzés pedig még fontosabb: a rendszeres és alapos kézmosás, a felületek tisztán tartása, a köhögési etikett betartása és a beteg emberekkel való szoros kontaktus kerülése mind hozzájárul a megfázás megelőzéséhez.
9. Tévhit: A nyári megfázás súlyosabb, mint a téli.
Ez a tévhit valószínűleg onnan ered, hogy a nyári megfázás a szokatlansága miatt tűnik súlyosabbnak, vagy mert az emberek hajlamosabbak elhanyagolni a tüneteket, azt gondolva, hogy „csak egy kis allergia”. A valóság azonban az, hogy a nyári náthát is vírusok okozzák, gyakran az enterovírusok, míg télen a rinovírusok a dominánsak. Nincsen tudományos bizonyíték arra, hogy a nyári megfázás súlyosabb lefolyású lenne. Sőt, mivel nyáron általában többet tartózkodunk a szabadban és jobb a levegő minősége, a betegség terjedése akár lassabb is lehetne, bár a klímaberendezések és a zárt terek ismételten növelhetik a rizikót. A tünetek súlyossága elsősorban az egyén immunrendszerétől és az adott vírustörzstől függ, nem pedig az évszaktól.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Bár a megfázás általában otthon is kezelhető, vannak esetek, amikor érdemes orvoshoz fordulni: ha a tünetek súlyosbodnak, magas láz alakul ki vagy tartósan fennáll, erős mellkasi fájdalmat, nehézlégzést tapasztalunk, vagy ha a tünetek több mint 10 napig fennállnak. Kisgyermekek és krónikus betegek esetében mindig fokozott óvatosságra van szükség.
Összegzés
A megfázásról szóló tévhitek eloszlatása kulcsfontosságú ahhoz, hogy felelősségteljesen és hatékonyan kezeljük ezt a gyakori betegséget. A tudatos megelőzés és a tüneti kezelés sokkal fontosabb, mint a régi hiedelmek követése. Ne feledd: a pihenés, a hidratálás és a higiénia a legjobb fegyver a vírusok ellen. A tudomány erejével felvértezve gyorsabban felépülhetsz, és kevesebb kellemetlenséggel élheted át a náthás időszakot. Ne hagyd, hogy a tévhitek akadályozzanak a gyógyulásban!