
Kiemelkedő eredményekkel tértek haza a magyar diákok a bonni megmérettetésről. A 2025-ös Európai Lány Informatikai Diákolimpián (EGOI), melyet július 14. és 20. között rendeztek Németországban, minden eddiginél sikeresebben szerepeltek a magyar középiskolás lányok.
A nemzetközi versenyen, melynek helyszíne Bonn volt, a világ mintegy hatvan országából közel 230 tehetséges fiatal mérte össze informatikai tudását. A magyar csapat mind a négy tagja érmet szerzett: két arany- és két ezüstéremmel tértek haza. Ez a teljesítmény a hazai EGOI történelemben új rekordot jelent.
A magyar csapat tagjai: Keresztély Zsófia (Szent István Gimnázium, Budapest) és Horváth Dóra (Győri SZC Baksa Kálmán Gimnázium) aranyérmet szereztek, míg Baran Júlia (Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium) és Varga Vivien (Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium) ezüstérmesek lettek.
A diákok felkészülését a Neumann Társaság tehetséggondozási programja, az ELTE Informatikai Karának szakmai támogatása, valamint a Nemzeti Tehetség Program finanszírozása segítette. A csapatot Erdősné Dr. Németh Ágnes és Dr. Tóth Tekla vezették a versenyen.
Az EGOI célja túlmutat a versengésen; fontos célkitűzése, hogy felhívja a figyelmet a lányok szerepére az informatikában – egy olyan területen, ahol még mindig jelentős a nemek közötti egyenlőtlenség. Az esemény arra törekszik, hogy ezen a helyzeten változtasson.
A versenyzőknek összetett versenyprogramozási feladatokat kellett megoldaniuk: algoritmusokat kellett tervezniük, majd ezeket működő programokká kellett alakítaniuk az általuk választott programozási nyelven. A feladatok magas szintű logikai és programozási tudást igényeltek.
Bár az EGOI nevében „európai”, valójában egy globális esemény. Idén az Egyesült Államoktól egészen Ausztráliáig 53 ország képviseltette magát, emellett további hét ország online kapcsolódott be a versenybe.
Erdősné Dr. Németh Ágnes, a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának elnöke hangsúlyozta, hogy a magyar lányok sikere nem csak a kiváló teljesítményüknek köszönhető, hanem annak is, hogy példát mutatnak a többi lánynak, és inspirálják őket az informatika területén való részvételre.
A hazai felkészítés különlegessége abban rejlett, hogy a döntőbe jutott lányok mellett minden érdeklődő középiskolás lány részt vehetett a válogatón és a kapcsolódó képzéseken. Ezáltal sokak számára nyílt lehetőség arra, hogy bepillantást nyerjenek az informatika világába és megtapasztalják a problémamegoldás örömét.
Nyitóképünk: pcwplus.hu