
Az új Helios Neo laptop egyértelmű célja, hogy meggyőző belsővel hódítsa meg a játékosok szívét. Az RTX 5070 Ti, a Core Ultra 9 processzor és az OLED-kijelző kombinációja már önmagában is figyelemreméltó, ráadásul mindezt egy kedvező árcédulával kínálják.
Bár 2025 nyarára már számos Nvidia GeForce RTX 50-es GPU-val szerelt laptopot teszteltünk, és az asztali RTX 50-es kártyák sem maradtak ki, az Acer új Predator Helios Neo 16S AI laptopja nem hoz forradalmi újdonságokat a gaming laptopok piacára. A mérnökök azonban nem vétettek komoly hibákat, és igyekeztek megfizethető áron kínálni a gépet – már amennyire ez az RTX 50-esek világában lehetséges.
A 2025-ös Helios Neo specifikációi ígéretesek, a gép fizikai méretei pedig elsőre meglepőek. Éppen ezért alaposan megvizsgáltuk, mit nyújthat egy felső-középkategóriás notebook, amely egyszerre gamer és elegáns laptop.
Az Acer mérnökei kiváló munkát végeztek, különösen a gép vastagságát illetően. A Helios Neo 16S ugyanis kevesebb, mint 20 mm vastag zárt állapotban, miközben egy GeForce RTX 5070 Ti lapul benne! Ehhez azonban már ismert tervezési megoldásokat alkalmaztak, így bár a gép vékony lett, az alapterülete jelentősen nőtt. Ezzel a hosszanti éltől betolt zsanérmegoldással sikerült minden alkatrészt elhelyezni a gép alsó részében, és a szükséges portoknak is helyet biztosítani.
Az alumínium fedlapon egy diszkrét, világító Predator logó található, a zsanér mögötti részen pedig a Helios Neo felirat olvasható. A kijelzőt egyetlen ujjal is könnyedén nyithatod, körülbelül 160 fokig.
A Helios Neo 16S AI egyik kiemelkedő eleme a vékony kávával körülvett kijelző. A 16 colos, 2560×1600-as felbontású OLED-panel kiváló színhelyességgel jeleníti meg a tartalmakat. A VESA DisplayHDR True Black 500 tanúsítvány garantálja az 500 nites csúcsfényerőt, mindezt 240 Hz-es frissítéssel, ami természetesen Nvidia G-Sync kompatibilis. Összességében ez a kijelző a mezőny átlagos szintje feletti, talán egyetlen hátránya a szokásosnál jobban tükröződő felület, ami kültéri használatot nehezíti.
A káva felső részén található webkamera sajnos nem rendelkezik fizikai takarólemezzel, viszont a gép Windows Hello arcfelismerésre képes, ami megkönnyíti a biztonságos azonosítást. A billentyűzet magyar kiosztású, teljes numerikus résszel és Fn sorral rendelkezik. A gépelési élmény nem rossz, de a gombnyomás érzése kicsit túl membrános, rugalmas, és szokni kell, hogy az Ű és az Í osztott gombokra kerültek. A klaviatúrához programozható RGB-világítás is tartozik, de nem gombonkénti, hanem 4 zónát lehet külön-külön beállítani (valamint a fedlapot díszítő Predator logót).
A touchpad nem kiemelkedő: működik, de nem hajszálpontos, nem nyújtja azt a prémium érzést, mint az üvegfelületű társai, de mivel gamerlaptopról van szó, ez valószínűleg keveseket fog zavarni.
A gép oldalán kissé szokatlan elrendezésben, de minden szükséges portot megtalálunk. Jobb oldalon két normál USB 3.2, bal oldalon még egy USB 3.2, valamint jack, mSD kártyaolvasó és RJ45-ös LAN található, hátul pedig a tápcsatlakozó, a HDMI és két Type-C port. Ez a kiosztás nem a legszerencsésebb: a Type-C portok töltésre és videókimenetre is használhatók, sőt, az egyiket Thunderbolt 4 vezérli, viszont a hátra helyezésük kényelmetlen lehet. A HDMI és a töltőport a megfelelő helyen vannak, a LAN is kerülhetett volna ide.
A gigabites LAN-vezérlőt természetesen egy Wi-Fi modul is kiegészíti, amely Killer Wi-Fi 6E típusú, és a Bluetooth kapcsolatokért is felelős.
A vékony készülékházba a lehető legnagyobb, 76 Wh-s akkumulátort zsúfolták, amelyet egy viszonylag kompakt és lapos, 230 wattos töltővel lehet gyorstölteni.
A Helios Neo 16S AI attól válik gamer géppé, hogy belülről kellően erős hardver muzsikál. Ez egy Intel Core Ultra 9 275HX processzort jelent, amely 8 P és 16 E maggal dolgozik. A CPU-hoz 32 GB DDR5 RAM, valamint egy 1 TB-os M.2 NVMe SSD csatlakozik (PCIe 4.0 x4). A játékokért egy GeForce RTX 5070 Ti GPU felel, amely 12 GB VRAM-mal már komolyan vehető, akár hosszútávúnak is tekinthető befektetés. Annak érdekében, hogy akkumulátorról is használható maradjon a gép, a CPU-ba integrált Intel Graphics iGPU-t is kihasználja a notebook.
A hűtéshez 5 hőcsövet használtak az Acer mérnökei, amelyek közül 3 a CPU-hoz és a GPU-hoz is csatlakozik, ezeket pedig két ventilátor hűti. Jó hír, hogy a vékony kialakítás ellenére viszonylag egyszerűen szervizelhető és bővíthető a Helios Neo 16S AI: a RAM két SO-DIMM foglalatban cserélhető, bővíthető, a Wi-Fi kártya egyszerűen cserélhető, az SSD-khez pedig két M.2 foglalatot használhatunk.
A gépen Windows 11 rendszer fut, amin előtelepítetten megtalálhatók a vezérléshez szükséges Acer segédprogramok is. Sajnos az Acer ezek mellé még egy nagy halom bloatware-t is telepített: McAfee, Dropbox, játékok stb.
A Predator Helios Neo 16S AI egy szemrevaló, igazán vékony laptop, ami munkára és játékra is kiválóan alkalmas. Az ára magasnak tűnhet, de csak addig, amíg nem láttad a többi, hasonló alkatrészekből álló gaming laptopot: ebben a mezőnyben ez az árazás barátságosnak mondható, különösen a stílusos külsőt és a vékony kivitelt figyelembe véve.
Sajnos el kell fogadni, hogy az RTX 50-es GPU-val szerelt gamer notebookok drágábbak lettek. Viszont eddig kihagytunk egy fontos tényezőt a Helios Neo 16S AI bemutatásából: a TDP és TGP értékeket, amelyek ma már legalább annyira fontosak, mint az, hogy milyen chipek dolgoznak a gépben. Hiába van itt Core Ultra 9 és RTX 5070 Ti, ha a hűtőrendszer nem bírja hidegen tartani ezeket az alkatrészeket, akkor jön a throttling, a lassulás és az fps-mutató esése.
Az Acer mérnökei ennek úgy próbáltak elejét venni, hogy már eleve szerényebbre vették az órajeleket mind a CPU, mind a VGA esetében. Már a 230 wattos tápegység is árulkodó, de egyértelművé teszi, hogy itt nem feltétlenül ugyanazt a teljesítményt kapjuk, mint egy vastagabb és drágább RTX 5070 Ti notebooknál, hogy a TGP 115 Wattban limitált (a 145 Watt helyett).
A Predator Helios Neo 16S AI egy szép, stílusos és vitathatatlanul játékra termett notebook, azonban az alacsonyabb árért cserébe szerényebb teljesítménnyel kell beérned. A többi paramétert tekintve fájdalmas kompromisszum nincsen, a kijelző kiváló, a RAM elegendő, az SSD gyors, a szükséges portok is megvannak, ráadásul a gép könnyen bővíthető. Ha az Acer a hasonló felépítésű, de nagyobb TDP-TGP keretű gamerlaptopokkal egy árszintre helyezte volna ezt a modellt, akkor most kritikusabbak lennénk, de miután árban aláment a konkurenciának, ezért nem tudunk rá nagyon rosszat mondani, de még egyszer felhívjuk a figyelmet, hogy ha ezt választod, akkor ne várj teljes értékű Core Ultra 9 + GeForce RTX 5070 Ti sebességet.
Nyitóképünk: pcwplus.hu