Képzeljünk el egy gyakori forgatókönyvet: otthonunkban vagy kisebb irodánkban van egy modern Windows 10 operációs rendszert futtató számítógép, amihez egy korszerű nyomtató csatlakozik, és ezt szeretnénk megosztani a hálózaton. Eddig minden rendben is van. Azonban van még egy régi, megbízható gép is a hálózaton, amin a jó öreg Windows XP fut, és ezt a nyomtatót szeretnénk használni erről a veterán rendszerről is. Ekkor jön a fekete leves: hiába a Windows 10 gépen mindent beállítottunk, az XP egyszerűen nem látja a megosztott nyomtatót, vagy ha látja is, nem tud hozzá csatlakozni. Ez a bosszantó helyzet sokakat kétségbe ejt, de ne aggódjon, van megoldás! Ez a cikk részletesen bemutatja, hogyan hidalhatja át ezt a generációs szakadékot és teheti elérhetővé Windows 10-es nyomtatóját egy Windows XP-s gépről.
A probléma gyökere a két operációs rendszer közötti alapvető hálózati protokollok és biztonsági megközelítések különbségében rejlik. A Windows 10 és a modern rendszerek (például Windows 7, 8, 8.1) a biztonságosabb és fejlettebb SMBv2 vagy SMBv3 (Server Message Block) protokollokat használják a fájl- és nyomtatómegosztáshoz. Ezzel szemben a Windows XP kizárólag a régi, sebezhetőbb SMBv1 protokollt támogatja. Amikor a Microsoft kiadta a Windows 10 Creator’s Update-et és a későbbi verziókat, az SMBv1-et biztonsági okokból alapértelmezetten letiltotta, sőt, egyes frissítéseknél teljesen eltávolította. Ez azt jelenti, hogy ha az XP gép megpróbál csatlakozni egy Windows 10-es megosztáshoz, az XP csak SMBv1-gyel próbálkozik, amit a Windows 10 egyszerűen elutasít. Ezen felül a hálózati felderítés és a felhasználói hitelesítés módja is jelentősen eltér.
Előzetes Ellenőrzések és Alapvető Beállítások Windows 10-en
Mielőtt belevágunk a mélyebb beállításokba, győződjünk meg arról, hogy az alapvető dolgok rendben vannak a Windows 10 gépünkön. Ezek nélkül semmilyen további lépés nem fog működni:
- Nyomtató Megosztás Engedélyezése: Győződjön meg róla, hogy a nyomtató maga meg van osztva a hálózaton. Ezt a következőképpen teheti meg:
- Nyissa meg a Vezérlőpultot.
- Válassza az Eszközök és nyomtatók lehetőséget.
- Kattintson jobb egérgombbal a megosztani kívánt nyomtatóra, majd válassza a Nyomtató tulajdonságai opciót.
- Lépjen a Megosztás fülre.
- Jelölje be „A nyomtató megosztása” négyzetet, és adjon neki egy egyszerű, felismerhető megosztási nevet (pl. „HPPrinter” vagy „IrodaNyomtato”).
- Kattintson az Alkalmaz, majd az OK gombra.
- Hálózati Felderítés és Fájlmegosztás Engedélyezése:
- Nyissa meg a Vezérlőpultot.
- Navigáljon a Hálózat és internet > Hálózati és megosztási központ > Speciális megosztási beállítások módosítása útvonalon.
- A „Privát” (vagy az aktuális profilja) szekció alatt győződjön meg róla, hogy „A hálózati felderítés bekapcsolása” és a „Fájl- és nyomtatómegosztás bekapcsolása” opciók be vannak jelölve.
- Ugyancsak fontos, hogy a „Minden hálózat” szekció alatt kapcsolja ki a „Jelszóval védett megosztás kikapcsolása” opciót, vagy állítson be egy felhasználót az XP gép számára (erről bővebben később). Az első a könnyebb, de kevésbé biztonságos megoldás.
- Mentse a módosításokat.
- Windows Tűzfal Engedélyezése: Győződjön meg róla, hogy a Windows Tűzfal nem blokkolja a megosztást. Alapvetően a fenti beállítások engedélyezik a szükséges szabályokat, de érdemes ellenőrizni, hogy a „Fájl- és nyomtatómegosztás” szabály aktív-e.
A Generációs Szakadék Áthidalása: Lépésről Lépésre
Most, hogy az alapok rendben vannak, jöhetnek a specifikus lépések, amelyekre a Windows XP gépnek szüksége van a csatlakozáshoz.
1. SMBv1 Protokoll Engedélyezése a Windows 10-en (A legfontosabb lépés!)
Ez a kulcsfontosságú lépés, amellyel a Windows 10 kompatibilissé válik az SMBv1-et használó Windows XP-vel. Fontos megjegyezni, hogy az SMBv1 egy elavult és kevésbé biztonságos protokoll. Engedélyezése potenciális biztonsági kockázatot jelenthet a hálózat számára, ezért csak akkor tegye meg, ha feltétlenül szükséges, és tudatában van a kockázatoknak.
- Nyomja meg a
Windows billentyű + R
billentyűkombinációt a Futtatás ablak megnyitásához. - Írja be a
optionalfeatures
parancsot, majd nyomja meg azEnter
billentyűt. Ezzel megnyílik a „Windows szolgáltatások be- és kikapcsolása” ablak. - Görgesse le a listát, amíg meg nem találja az „SMB 1.0/CIFS fájlmegosztás támogatása” bejegyzést.
- Jelölje be a bejegyzés melletti négyzetet. Valószínűleg kibontva lát majd alatta további alpontokat. Győződjön meg róla, hogy a „SMB 1.0/CIFS kliens” és a „SMB 1.0/CIFS kiszolgáló” alpontok is be vannak jelölve. (A „SMB 1.0/CIFS automatikus eltávolítás” opciót hagyja bejelölés nélkül, ha azt szeretné, hogy a funkció megmaradjon.)
- Kattintson az OK gombra.
- A Windows telepíti a szükséges összetevőket, majd valószínűleg újraindítást fog kérni. Feltétlenül indítsa újra a számítógépet a változások érvényesítéséhez.
2. Helyi Biztonsági Beállítások Módosítása (Ha továbbra is problémák vannak)
Bizonyos esetekben, különösen céges környezetben, vagy ha a hálózati házirendek szigorúbbak, előfordulhat, hogy az SMBv1 engedélyezése sem elég. Ekkor érdemes ellenőrizni a LAN Manager hitelesítési szintjét és az NTLM protokoll beállításait a Windows 10-en. Ezt a Helyi Csoportszabályzat Szerkesztőjében vagy a Helyi Biztonsági Szabályzatban teheti meg.
Megjegyzés: A Helyi Csoportszabályzat Szerkesztője (gpedit.msc) csak a Windows 10 Pro, Enterprise és Education kiadásokban érhető el. Home verzió esetén ezt a lépést ki kell hagyni, vagy a beállításjegyzékben kell módosítani, ami már haladóbb feladat.
- Nyomja meg a
Windows billentyű + R
billentyűkombinációt, írja be asecpol.msc
parancsot, majd nyomja meg azEnter
billentyűt a Helyi Biztonsági Szabályzat megnyitásához. (Ha agpedit.msc
-t használja, akkor a számítógép konfigurációja > Windows beállítások > biztonsági beállítások > helyi házirendek > biztonsági beállítások útvonalon találja.) - Navigáljon a bal oldali panelen a következőre: Helyi házirendek > Biztonsági beállítások.
- Keresse meg a következő beállítást: „Hálózati biztonság: LAN Manager hitelesítési szintje”.
- Kattintson rá duplán, és állítsa át „LM és NTLM küldése – NTLMv2 munkamenet-biztonság használata, ha lehetséges” opcióra, vagy ami még kompatibilisebb az XP-vel: „LM és NTLM válaszok küldése”. Az „LM és NTLM válaszok küldése” a legkevésbé biztonságos, de a legkompatibilisebb. Kezdje a középső opcióval, és ha nem megy, próbálja meg a legkompatibilisebbet.
- Kattintson az Alkalmaz, majd az OK gombra.
- Keresse meg a következő beállítást: „Hálózati biztonság: Minimum session security for NTLM SSP based (including secure RPC) clients”.
- Kattintson rá duplán, és vegye ki a pipát az „NTLMv2 munkamenet-biztonság megkövetelése” és a „128 bites titkosítás megkövetelése” mellől. Ez gyengíti a biztonságot, de lehetővé teszi az XP csatlakozását.
- Kattintson az Alkalmaz, majd az OK gombra.
- Zárja be a Helyi Biztonsági Szabályzatot. Szükséges lehet a Windows 10 újraindítása a változások érvényesítéséhez.
3. Felhasználói Fiók és Jelszó Beállítások
A Windows XP nem szereti, ha a Windows 10-es géphez jelszó nélkül próbál meg csatlakozni, még akkor sem, ha a jelszóval védett megosztást kikapcsolta. A legjobb megoldás, ha a Windows 10 gépen létrehoz egy olyan felhasználói fiókot, amelynek a felhasználóneve és jelszava megegyezik az XP gép azon felhasználói fiókjának felhasználónevével és jelszavával, amivel be van jelentkezve. Ha ez nem lehetséges, hozzon létre egy új felhasználói fiókot a Windows 10-en (pl. „printeruser”, jelszóval), majd az XP-ről ehhez a felhasználónévhez és jelszóhoz próbáljon meg csatlakozni.
- Felhasználói fiók létrehozása Windows 10-en (ha szükséges):
- Nyissa meg a Beállítások > Fiókok > Család és más felhasználók > Másvalaki hozzáadása ehhez a géphez.
- Válassza az „Nincs meg ennek a személynek a bejelentkezési adatai” opciót, majd „Felhasználó hozzáadása Microsoft-fiók nélkül”.
- Adjon meg egy felhasználónevet és jelszót, majd kattintson a Tovább gombra.
- Engedélyek beállítása a Windows 10-en: Győződjön meg róla, hogy a nyomtató megosztásához a „Mindenki” csoport (Everyone) rendelkezik hozzáféréssel, vagy adja hozzá az imént létrehozott felhasználót a nyomtató biztonsági beállításaihoz (Nyomtató tulajdonságai > Biztonság fül).
4. Csatlakozás a Megosztott Nyomtatóhoz Windows XP-ről
Most, hogy a Windows 10 gépe felkészült, ideje csatlakoztatni az Windows XP gépet.
- Ismerje meg a Windows 10 gép IP-címét vagy hálózati nevét:
- A Windows 10 gépen nyissa meg a Parancssort (cmd), és írja be az
ipconfig
parancsot. Keresse meg az „IPv4 cím”-et (pl. 192.168.1.100). - Vagy egyszerűen keresse meg a gép hálózati nevét (pl. DESKTOP-ABCD123).
- A Windows 10 gépen nyissa meg a Parancssort (cmd), és írja be az
- Hozzáadás hálózati nyomtatóként az XP-n:
- Nyissa meg az Vezérlőpultot az XP-n.
- Kattintson az Eszközök és nyomtatók (vagy Nyomtatók és faxok) ikonra.
- Kattintson a bal oldali panelen a Nyomtató hozzáadása (Add Printer) linkre, vagy a Fájl menüben válassza a „Nyomtató hozzáadása” lehetőséget.
- Elindul a Nyomtató hozzáadása varázsló. Kattintson a Tovább gombra.
- Válassza a Hálózati nyomtató vagy nyomtató csatlakoztatása másik számítógéphez (A network printer, or a printer attached to another computer) opciót, majd Tovább.
- A „Nyomtató megkeresése” (Specify a Printer) ablakban válassza ki a következő opciót: Nyomtató megkeresése a címtárban, vagy írja be a nyomtató nevét (Connect to this printer).
- A „Hálózati nyomtató vagy internetes nyomtató neve” (Network Path or URL) mezőbe írja be a Windows 10 gép hálózati útvonalát a megosztott nyomtatóhoz. Ennek formátuma:
\
.- Például:
\192.168.1.100HPPrinter
vagy\DESKTOP-ABCD123HPPrinter
- Például:
- Kattintson a Tovább gombra.
- Ha a Windows XP rákérdez egy felhasználónévre és jelszóra, adja meg a Windows 10-en létrehozott (vagy meglévő, megegyező) felhasználói fiók adatait.
- Az XP megpróbál csatlakozni és lekérdezni a meghajtóprogramot. Ha a Windows 10 automatikusan megosztja az XP-kompatibilis illesztőprogramokat (amit ritkán tesz), akkor automatikusan települ. Valószínűbb, hogy az XP nem talál kompatibilis illesztőprogramot, és arra kéri, hogy válasszon egyet a listából, vagy adja meg CD-ről/fájlból.
- Illesztőprogram telepítése XP-re: Ez egy kritikus lépés! A Windows 10 és a Windows XP ugyanarra a nyomtatóra más illesztőprogramot használhat. Keresse meg a nyomtató gyártójának webhelyén a Windows XP-hez készült 32-bites illesztőprogramot. Töltse le és mentse egy könnyen hozzáférhető helyre az XP gépen. Amikor a varázsló kéri, válassza a „Saját lemezről…” (Have Disk…) opciót, és mutassa meg a letöltött illesztőprogram fájlt (általában egy .inf kiterjesztésű fájl).
- Tipp: Néha egy „univerzális nyomtatóillesztő” is működhet XP-n, ha a gyártó már nem támogatja direktben a régi rendszert.
- Fejezze be a varázslót, adjon a nyomtatónak egy nevet (opcionális), és válassza ki, hogy ez legyen-e az alapértelmezett nyomtató.
- Próbáljon ki egy tesztoldalt nyomtatni.
Gyakori Hibák és Hibaelhárítás
Ha a fenti lépések ellenére sem működik a dolog, íme néhány további tipp a hibaelhárításhoz:
- Windows 10 tűzfal: Ideiglenesen próbálja meg kikapcsolni a Windows 10 tűzfalat tesztelési célból (csak rövid időre, majd kapcsolja vissza!). Ha ekkor működik, akkor a tűzfalban kell szabályt hozzáadni a megosztáshoz.
- IP-cím helyett hálózati név: Ha az IP-címmel nem megy, próbálja meg a Windows 10 gép hálózati nevét használni, és fordítva. Győződjön meg róla, hogy az XP gép képes feloldani a Windows 10 gép nevét (DNS beállítások).
- Felhasználónév és jelszó: Győződjön meg róla, hogy pontosan a megfelelő felhasználónevet és jelszót adta meg, amit a Windows 10-en beállított.
- Ugyanaz a munkacsoport: Bár nem mindig szükséges, érdemes ellenőrizni, hogy mindkét gép ugyanabban a munkacsoportban (Workgroup) van-e. (A Windows XP-n: Sajátgép jobb klikk > Tulajdonságok > Számítógépnév fül. Windows 10-en: Beállítások > Rendszer > Névjegy > Domain vagy munkacsoport módosítása.)
- Nyomtatóillesztő: Ez a leggyakoribb problémaforrás. Győződjön meg róla, hogy az XP-re telepített illesztőprogram pontosan a nyomtató XP-kompatibilis 32-bites verziója. Ha van 64-bites illesztőprogram a Windows 10-en, az XP 32-bites rendszere nem fogja tudni használni.
- Hálózati kábel/Wi-Fi: Alapvető, de ellenőrizze, hogy mindkét gép megfelelően csatlakozik-e a hálózathoz.
- SMBv1 szolgáltatás állapotának ellenőrzése a Windows 10-en: Nyissa meg a Szolgáltatások (services.msc) ablakot, és győződjön meg róla, hogy a „Workstation” és a „Server” szolgáltatások futnak.
Biztonsági Megfontolások
Fontos megjegyezni, hogy az SMBv1 protokoll engedélyezése biztonsági kockázatot jelenthet. Számos nagy horderejű támadás (pl. WannaCry ransomware) használta ki az SMBv1 sebezhetőségeit. Ha engedélyezi ezt a protokollt, fokozottan ügyeljen a hálózati biztonságra, például használjon erős jelszavakat, tartsa naprakészen az antivírus szoftverét mindkét gépen, és lehetőleg csak belső, megbízható hálózaton használja ezt a beállítást.
Ideális esetben a Windows XP rendszerek elavultak, és frissítésük javasolt a modern és biztonságosabb operációs rendszerekre. Ha ez nem lehetséges, a fenti módszer ideiglenes, de hatékony megoldást nyújthat a nyomtató megosztására.
Összefoglalás
A Windows 10 és a Windows XP közötti nyomtató megosztási probléma elsőre ijesztőnek tűnhet a protokollbeli különbségek miatt, de az SMBv1 engedélyezésével a Windows 10-en, a megfelelő biztonsági és hálózati beállításokkal, valamint a kompatibilis illesztőprogram telepítésével az XP-re, sikeresen áthidalható a generációs szakadék. Bár a biztonsági kockázatokról fontos tudomást venni, ez a részletes útmutató segítséget nyújt a nyomtató eléréséhez, lehetővé téve, hogy régi gépével is hozzáférjen a modern perifériákhoz. Jó nyomtatást!