Szeretnél egy bootolható macOS pendrive-ot készíteni, de csak Windows-os géped van? Ne aggódj, nem lehetetlen! Bár a macOS elsősorban Apple eszközökön fut, a megfelelő eszközökkel és egy kis türelemmel Windows alól is létrehozhatsz egy telepítő médiát.
Ez a cikk lépésről lépésre végigvezet a folyamaton, segítve abban, hogy sikeresen elkészítsd a bootolható pendrive-ot, amivel aztán telepítheted a macOS-t egy kompatibilis gépre (például egy Hackintosh-ra vagy egy mentésre szoruló Mac-re).
Miért van erre szükség?
Számos okból lehet szükséged egy bootolható macOS pendrive-ra:
- Hackintosh telepítés: A leggyakoribb ok, amikor nem Apple gépre szeretnél macOS-t telepíteni.
- Rendszer helyreállítás: Ha a Mac-ed nem indul el, egy bootolható pendrive segítségével elindíthatod a gépet és javíthatod a rendszert.
- Tiszta telepítés: Ha elégedetlen vagy a jelenlegi macOS-eddel, és egy tiszta telepítést szeretnél végrehajtani.
- Frissítés problémák esetén: Ha a macOS frissítése valamilyen oknál fogva nem sikerül, a pendrive segítségével újrapróbálhatod a telepítést.
Amire szükséged lesz
Mielőtt nekikezdenénk, győződj meg róla, hogy a következő dolgok rendelkezésedre állnak:
- Egy legalább 16 GB-os USB pendrive: Fontos, hogy legyen elég tárhely a macOS telepítőfájljainak.
- Egy működő Windows-os számítógép: Ahol a telepítő programokat futtatod.
- Egy macOS telepítőfájl (.dmg vagy .iso formátumban): Ezt legálisan csak akkor szerezheted be, ha korábban már megvetted a macOS-t az App Store-ból, vagy rendelkezel egy Mac-kel, ahonnan letöltheted. (Fontos: A letöltött telepítő fájl verziójának kompatibilisnek kell lennie a célgépeddel, különösen Hackintosh esetén!)
- Transmac szoftver: Ez a program teszi lehetővé, hogy Windows alól macOS fájlokat írjunk egy pendrive-ra. (A Transmac fizetős, de van ingyenes próbaverzió is, ami a célunkra elegendő lehet.)
- 7-Zip (vagy hasonló tömörítő program): Szükség lehet rá a dmg fájl tartalmának kibontásához.
A Lépések
Most, hogy minden megvan, lássunk neki a munkának!
1. lépés: A macOS telepítőfájl beszerzése
Ez a legnehezebb része a folyamatnak, ha nincs Mac-ed. Amennyiben van, töltsd le a kívánt macOS verziót az App Store-ból. A letöltött fájl megtalálható az „Alkalmazások” mappában. Ezt a fájlt kell majd átmásolnod a Windows-os gépedre. (Fontos: Ha Hackintoshoz készíted, győződj meg, hogy a letöltött verzió kompatibilis a hardvereddel.)
Ha nincs Mac-ed, a helyzet bonyolultabb. A telepítő fájlok beszerzésére számos nem hivatalos forrás létezik, de ezek használata jogi és biztonsági kockázatokkal járhat. Javasoljuk, hogy próbálj meg valakitől kölcsönkérni egy Mac-et a telepítő letöltéséhez.
A letöltött fájl valószínűleg egy .dmg kiterjesztésű lemezkép lesz. Ezt a fájlt kell majd konvertálnod egy olyan formátumba (például .iso), amit a Transmac tud kezelni, vagy közvetlenül a Transmac-kel kiírni.
2. lépés: Transmac telepítése és beállítása
Töltsd le és telepítsd a Transmac szoftvert a hivatalos weboldalról. A telepítés után indítsd el a programot. Fontos, hogy rendszergazdai jogokkal futtasd!
A Transmac a Windows Explorer-hez hasonló felületet kínál, ahol láthatod a számítógépedre csatlakoztatott meghajtókat.
3. lépés: A pendrive előkészítése
Dugd be a pendrive-ot a számítógépedbe. A Transmac-ben látnod kell a meghajtót. Jobb gombbal kattints a pendrive-ra a Transmac-ben, és válaszd a „Format Disk for Mac” opciót. Adj neki egy nevet (például „macOSInstall”), és válaszd a „DMG” fájlrendszert. Figyelem! Ez a lépés törli a pendrive teljes tartalmát! Győződj meg róla, hogy nincs rajta semmi fontos!
4. lépés: A macOS telepítőfájl kiírása a pendrive-ra
Most jön a lényeg. Jobb gombbal kattints a pendrive-ra a Transmac-ben, és válaszd a „Restore with Disk Image” opciót. Keresd meg a letöltött és konvertált macOS telepítőfájlt (.dmg vagy .iso). A Transmac figyelmeztethet, hogy a folyamat törli a pendrive-ot. Erősítsd meg, hogy folytatni szeretnéd. A kiírási folyamat időt vehet igénybe (akár 30-60 percet is), a pendrive sebességétől és a fájl méretétől függően. Légy türelmes!
Ha a telepítőfájl .dmg formátumú, és a Transmac nem tudja közvetlenül kezelni, használhatod a 7-Zip-et a dmg tartalmának kibontására. Ekkor a kibontott fájlokat kell majd a Transmac-kel kiírni a pendrive-ra.
5. lépés: Kész!
Amikor a Transmac befejezte a kiírást, a bootolható macOS pendrive-od elkészült. Ezután már használhatod a pendrive-ot a macOS telepítéséhez.
Hibaelhárítás
Ha valamilyen probléma merül fel, itt van néhány tipp:
- A pendrive nem indul el: Győződj meg róla, hogy a BIOS-ban a pendrive van beállítva elsődleges boot eszköznek. Emellett ellenőrizd, hogy a pendrive megfelelően lett-e formázva és kiírva a Transmac-kel.
- A telepítés sikertelen: Győződj meg róla, hogy a telepítőfájl nem sérült, és kompatibilis a célgépeddel. Hackintosh esetén a Clover konfiguráció is helyes kell, hogy legyen.
- A Transmac nem látja a pendrive-ot: Próbáld meg másik USB portba dugni a pendrive-ot. Győződj meg róla, hogy a pendrive megfelelően működik.
Fontos tudnivalók Hackintosh telepítéshez
Ha Hackintosh-t szeretnél telepíteni, a bootolható pendrive elkészítése csak az első lépés. Szükséged lesz a megfelelő Clover konfigurációs fájlokra (config.plist), kext-ekre (illesztőprogramok), és sok türelemre. A Hackintosh telepítése bonyolult folyamat, és sok utánajárást igényel. Rengeteg online fórum és közösség foglalkozik Hackintosh-al, ahol segítséget kérhetsz.
Összegzés
Bár a bootolható macOS pendrive készítése Windows alól bonyolultnak tűnhet, a fenti lépéseket követve sikeresen elvégezheted a feladatot. Ne felejtsd el, hogy a türelem és a pontosság kulcsfontosságúak. Sok sikert!