Képzelje el a helyzetet: megvett egy régóta várt játékot, órákig töltötte, izgatottan kattintott az indítóikonra, majd a képernyőre pattan egy zavaró hibaüzenet: „A D3D11-kompatibilis GPU nem található” vagy „Failed to initialize D3D11” (Nem sikerült inicializálni a D3D11-et). A frusztráció tapintható, hiszen tudja, hogy a videokártyája biztosan elég erős, vagy legalábbis eddig minden játék gond nélkül futott rajta. Ne essen kétségbe! Ez az egyik leggyakoribb játékindítási probléma Windows 10 és Windows 11 rendszereken, és szerencsére a legtöbb esetben szoftveres eredetű, nem pedig hardverhiba. Ebben az átfogó cikkben részletesen bemutatjuk, mi okozhatja ezt a kellemetlen D3D11 hibát, és lépésről lépésre végigvezetjük a lehetséges megoldásokon, hogy minél hamarabb visszatérhessen a játékélményhez!
Mi is az a D3D11, és miért fontos a játékok szempontjából?
Mielőtt belevágnánk a megoldásokba, értsük meg, miről is van szó. A D3D11 a Direct3D 11 rövidítése, ami a Microsoft DirectX technológiájának része. A DirectX egy gyűjteménye az alkalmazásprogramozási felületeknek (API), amelyek lehetővé teszik a játékok és más multimédiás alkalmazások számára, hogy hatékonyan kommunikáljanak a számítógép hardverével, különösen a grafikus kártyával (GPU) és a hangkártyával. A Direct3D (D3D) kifejezetten a 3D grafikai renderelésért felelős.
Amikor egy játék elindul, a Direct3D API-n keresztül utasításokat küld a GPU-nak, hogy megjelenítse a grafikai elemeket. Ha a játékhoz D3D11-kompatibilis GPU szükséges, az azt jelenti, hogy a játék az összes grafikai művelethez a Direct3D 11 képességeire támaszkodik. Ha a rendszer valamilyen okból nem tudja biztosítani ezt a kapcsolatot, vagy úgy érzékeli, hogy a GPU nem kompatibilis (akkor is, ha valójában az), akkor jelenik meg a hibaüzenet. A legtöbb modern játék DirectX 11 vagy újabb verzióját (DirectX 12) használja, ezért ennek a verziónak a megfelelő működése kulcsfontosságú.
A „D3D11-kompatibilis GPU nem található” hiba lehetséges okai
Ez a hibaüzenet számos okra visszavezethető, és ritkán jelenti azt, hogy a videokártyája elromlott. Íme a leggyakoribb bűnösök:
- Elavult vagy hiányzó grafikus illesztőprogramok: Ez a leggyakoribb ok. Ha a grafikus kártya illesztőprogramjai (driverek) régiek, sérültek vagy hiányoznak, a Windows és a játék nem tud megfelelően kommunikálni a GPU-val, ami GPU kompatibilitási problémához vezet.
- Hiányzó vagy sérült DirectX fájlok: A DirectX fájlok sérülhetnek egy Windows frissítés, egy vírusfertőzés, vagy egy hibás játéktelepítés során.
- Nem kompatibilis GPU (ritka): Bár ritka, előfordulhat, hogy a videokártyája valóban nem támogatja a D3D11-et. Ez főként nagyon régi (2007 előtti) grafikus kártyák esetén fordulhat elő. Azonban a legtöbb mai kárty, ami csak pár éves, már támogatja.
- Integrált és dedikált GPU ütközése: Laptopok és egyes asztali gépek két grafikus processzorral rendelkeznek: egy beépített (integrált, pl. Intel HD Graphics) és egy különálló, erősebb (dedikált, pl. NVIDIA GeForce, AMD Radeon) kártyával. Ha a játék véletlenül az integrált kártyát próbálja használni, amely nem elég erős vagy nem támogatja a D3D11-et, hiba léphet fel.
- Játékfájlok sérülése: Ha a játék telepítési fájljai megsérültek, az is okozhat ilyen hibát.
- Windows N/KN verziók: A Windows operációs rendszer N és KN verziói nem tartalmazzák alapértelmezésben a média funkciókat, így bizonyos DirectX komponenseket sem.
- Windows frissítések: Előfordulhat, hogy egy friss Windows Update megzavarta a grafikus rendszer működését.
A „D3D11-kompatibilis GPU” hiba megoldásai lépésről lépésre
Most pedig térjünk rá a lényegre: a megoldásokra! Javasoljuk, hogy a felsorolt lépéseket sorrendben próbálja ki, mivel a leggyakoribb okok kezelését vesszük először.
1. Grafikus illesztőprogramok frissítése vagy újratelepítése (A legfontosabb lépés!)
Ez szinte mindig az első és leghatékonyabb lépés. Az elavult vagy sérült grafikus illesztőprogram a játék probléma elsőszámú okozója.
- Az aktuális GPU azonosítása:
- Nyomja meg a
Win + R
billentyűkombinációt, írja be adevmgmt.msc
parancsot, majd nyomja meg az Entert. Ezzel megnyílik az Eszközkezelő. - Keresse meg a „Megjelenítő adapterek” kategóriát, és bontsa ki. Itt látni fogja a videokártyája nevét (pl. NVIDIA GeForce RTX 3070, AMD Radeon RX 6700 XT, Intel Iris Xe Graphics).
- Nyomja meg a
- A gyártó hivatalos weboldalának felkeresése:
- NVIDIA: Látogasson el a www.nvidia.com/drivers oldalra.
- AMD: Látogasson el a www.amd.com/drivers oldalra.
- Intel: Látogasson el a www.intel.com/content/www/us/en/support/detect.html oldalra.
A legtöbb gyártó kínál automatikus illesztőprogram-felismerő és telepítő eszközöket is.
- Tiszta illesztőprogram telepítés (Ajánlott):
A „tiszta telepítés” eltávolítja az összes régi illesztőprogram-fájlt, mielőtt az újat telepítené, megelőzve ezzel a konfliktusokat. Ehhez a Display Driver Uninstaller (DDU) nevű ingyenes programot érdemes használni:
- Töltse le a DDU-t, és csomagolja ki egy mappába.
- Indítsa el a Windows rendszert biztonságos módban (keresse meg az interneten, hogyan tegye ezt Windows 10 vagy Windows 11 alatt – általában a Speciális indítási beállításoknál érhető el, vagy a shift lenyomásával az újraindítás gombra kattintva).
- Futtassa a DDU-t, válassza ki a grafikus kártya gyártóját (NVIDIA, AMD, Intel), majd kattintson az „Eltávolítás és újraindítás” opcióra.
- Miután a számítógép újraindult normál módban, telepítse a frissen letöltött illesztőprogramokat. Kövesse a telepítő utasításait, és válassza az „Egyéni” vagy „Clean install” opciót, ha elérhető.
2. DirectX diagnosztika és javítás
A DirectX fájlok sérülése is okozhatja a hibát. Ellenőrizzük, és szükség esetén javítsuk őket.
- DirectX verzió ellenőrzése (DXDIAG):
- Nyomja meg a
Win + R
billentyűkombinációt, írja be adxdiag
parancsot, majd nyomja meg az Entert. - Megnyílik a DXDIAG eszköz. Az „Rendszer” fülön ellenőrizheti a DirectX verzióját (általában DirectX 12-t fog látni, még ha a játék D3D11-et használ is, mivel a DX12 visszamenőleg kompatibilis).
- A „Megjelenítés” fülön ellenőrizze a „DDI verzió” és a „Funkció szintek” (Feature Levels) értékeket. Itt kell látnia legalább a 11_0, 11_1 (és idealizáltan 12_0, 12_1) funkció szinteket. Ha hiányzik a 11_0, az gondot jelez.
- Nyomja meg a
- DirectX End-User Runtime Web Installer futtatása:
Ez a Microsoft hivatalos eszköze, amely ellenőrzi a DirectX komponenseket, és telepíti a hiányzó vagy sérült fájlokat. Bár a Windows 10/11 már tartalmazza a legújabb DirectX verziókat, ez az eszköz még mindig telepíthet régebbi DirectX futtatókörnyezeteket, amelyekre egyes játékoknak szükségük lehet.
- Töltse le a DirectX End-User Runtime Web Installer-t a Microsoft webhelyéről: https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35
- Futtassa a letöltött fájlt, és kövesse az utasításokat.
- Rendszerfájl-ellenőrző (SFC) és DISM parancsok:
Ezek a parancsok ellenőrzik és javítják a sérült Windows rendszerfájlokat.
- Nyissa meg a Parancssort rendszergazdaként (keresse meg a „cmd”-t a Start menüben, kattintson jobb egérgombbal, és válassza a „Futtatás rendszergazdaként” opciót).
- Írja be a következő parancsot, majd nyomja meg az Entert:
sfc /scannow
- Várja meg, amíg a folyamat befejeződik. Ha hibát talál, megpróbálja javítani.
- Ha az SFC nem oldotta meg a problémát, futtassa a következő DISM parancsokat (egyenként, minden parancs után Entert nyomva):
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
- Indítsa újra a számítógépet a parancsok futtatása után.
3. Játékfájlok ellenőrzése
Sérült játékfájlok is okozhatják a problémát. A legtöbb játékplatform rendelkezik beépített ellenőrző eszközzel:
- Steam:
- Nyissa meg a Steam kliensét.
- Kattintson jobb egérgombbal a játékra a Könyvtárban.
- Válassza a „Tulajdonságok” > „Telepített fájlok” > „Játékfájlok integritásának ellenőrzése…” opciót.
- Epic Games Launcher:
- Nyissa meg az Epic Games Launchert.
- Lépjen a Könyvtárba.
- Kattintson a három pontra a játék neve mellett, majd válassza az „Ellenőrzés” opciót.
- GOG Galaxy, Origin/EA App, Ubisoft Connect:
Ezek a platformok is hasonló funkcióval rendelkeznek, keressen a játékhoz tartozó beállításoknál egy „ellenőrzés”, „javítás” vagy „fájlok integritásának ellenőrzése” opciót.
4. Integrált és dedikált GPU kezelése
Ha laptopot vagy két GPU-val rendelkező asztali gépet használ, győződjön meg arról, hogy a játék a dedikált (erősebb) grafikus kártyát használja.
- Windows Grafikus beállítások (Windows 10/11):
- Nyissa meg a Start menüt, és keressen rá a „Grafikus beállítások” kifejezésre.
- A „Asztali alkalmazás” kiválasztása után kattintson a „Tallózás” gombra.
- Keresse meg a játék futtatható (.exe) fájlját (ez általában a játék telepítési mappájában található).
- Adja hozzá a játékot a listához.
- Kattintson a játékra a listában, válassza az „Opciók” gombot, majd jelölje be a „Nagy teljesítmény” opciót, és kattintson a „Mentés” gombra. Ezzel arra kényszeríti a rendszert, hogy a dedikált GPU-t használja.
- NVIDIA Vezérlőpult:
- Kattintson jobb egérgombbal az asztalra, és válassza az „NVIDIA Vezérlőpult” opciót.
- Lépjen a „3D beállítások kezelése” > „Programbeállítások” fülre.
- Válassza ki a játékot a legördülő menüből (ha nincs ott, adja hozzá a „Hozzáadás” gombbal, megkeresve a játék .exe fájlját).
- Az „Előnyben részesített grafikus processzor” legördülő menüből válassza a „NVIDIA nagy teljesítményű processzor” lehetőséget.
- Alkalmazza a beállításokat.
- AMD Radeon Szoftver:
- Kattintson jobb egérgombbal az asztalra, és válassza az „AMD Radeon Szoftver” opciót.
- Lépjen a „Játékok” fülre, majd a „Grafikus” almenüre.
- Keresse meg a játékot a listában, vagy adja hozzá manuálisan.
- A játékhoz tartozó beállításoknál állítsa a grafikus profilokat „Nagy teljesítmény”-re vagy „Gaming”-re.
5. Windows N/KN verziók: Media Feature Pack telepítése
Ha Windows N vagy Windows KN verziójú operációs rendszert használ (ezek a verziók speciális európai kiadások, amelyekből hiányoznak a médiafunkciók), akkor valószínűleg a Media Feature Pack hiányzik, ami alapvető komponenseket tartalmaz a DirectX működéséhez.
- Látogasson el a Microsoft hivatalos weboldalára, és töltse le a Media Feature Pack-et a Windows verziójához: https://support.microsoft.com/hu-hu/topic/media-feature-pack-list-for-windows-n-and-kn-editions-a1286a9f-3e81-274e-0a0e-927b2e656ad0
- Telepítse, majd indítsa újra a számítógépet.
6. Windows frissítések ellenőrzése és kezelése
Győződjön meg róla, hogy a Windows naprakész. Bár ritka, előfordulhat, hogy egy Windows frissítés okoz kompatibilitási problémát.
- Frissítések telepítése: Lépjen a „Gépház” > „Windows Update” (Windows 11) vagy „Frissítés és biztonság” > „Windows Update” (Windows 10) menüpontra, és keressen frissítéseket. Telepítse az összes elérhető frissítést.
- Visszaállítás (ha a hiba frissítés után jelentkezett): Ha a probléma egy friss Windows Update után kezdődött, megpróbálhatja eltávolítani az adott frissítést, vagy rendszer-visszaállítást végezni egy korábbi pontra. Ez azonban csak végső megoldásként javasolt, mivel más javításokat is visszavonhat.
7. A játék indítása kompatibilitási módban
Bár ez a hiba ritkán kapcsolódik a kompatibilitáshoz, érdemes megpróbálni, különösen régebbi játékok esetén.
- Keresse meg a játék futtatható (.exe) fájlját.
- Kattintson rá jobb egérgombbal, és válassza a „Tulajdonságok” opciót.
- Lépjen a „Kompatibilitás” fülre.
- Jelölje be a „Futtassa ezt a programot kompatibilitási üzemmódban” négyzetet, és válasszon egy korábbi Windows verziót (pl. Windows 8 vagy Windows 7) a legördülő menüből.
- Jelölje be a „Futtatás rendszergazdaként” opciót is.
- Alkalmazza a beállításokat, majd próbálja elindítani a játékot.
8. Rendszer-visszaállítás
Ha a probléma hirtelen jelentkezett, és gyanítja, hogy egy frissen telepített program vagy illesztőprogram okozta, a rendszer-visszaállítás segíthet.
- Keresse meg a Start menüben a „Visszaállítási pont létrehozása” kifejezést, és nyissa meg a Rendszertulajdonságok ablakot.
- Kattintson a „Rendszer-visszaállítás” gombra.
- Válasszon egy olyan visszaállítási pontot, amely még azelőtt készült, hogy a probléma jelentkezett volna.
- Kövesse az utasításokat a visszaállítás végrehajtásához. Ne feledje, ez eltávolítja a visszaállítási pont után telepített programokat és illesztőprogramokat.
9. Játék újratelepítése
Ha minden más kudarcot vall, a játék teljes újratelepítése egy utolsó esélyt adhat. Győződjön meg róla, hogy az előző telepítés összes maradványát eltávolítja (beleértve a dokumentumokban vagy felhasználói mappákban lévő beállításokat is), mielőtt újra telepítené.
További tippek a jövőre nézve
- Rendszeres driver frissítés: Tartsa naprakészen a grafikus kártyája illesztőprogramjait. A legtöbb gyártó rendszeresen ad ki frissítéseket, amelyek teljesítményjavulást és hibajavításokat tartalmaznak.
- Ellenőrizze a rendszerkövetelményeket: Mielőtt megvásárolna egy játékot, mindig ellenőrizze annak minimális és ajánlott rendszerkövetelményeit, különösen a grafikus kártya és a DirectX verzió tekintetében.
- Figyelje a hőmérsékletet: Bár nem közvetlenül a D3D11 hibához kapcsolódik, a túlmelegedés instabilitáshoz vezethet. Használjon olyan programokat, mint az MSI Afterburner vagy a HWMonitor a hőmérséklet monitorozására játék közben.
Összefoglalás
A „D3D11-kompatibilis GPU nem található” hibaüzenet bosszantó, de a legtöbb esetben nem jelent komoly hardverhibát. Az esetek túlnyomó részében egy egyszerű illesztőprogram frissítés, a DirectX komponensek ellenőrzése, vagy a dedikált GPU megfelelő beállítása megoldja a problémát. Ne adja fel, próbálja ki a felsorolt lépéseket módszeresen, és garantáltan hamarosan visszatérhet a problémamentes játékélményhez Windows 10 vagy Windows 11 rendszerén!
Reméljük, hogy ez az átfogó útmutató segített Önnek megoldani a problémát. Jó szórakozást a játékhoz!