
Az Európai Űrügynökség (ESA) ambiciózus tervekkel vág bele egy új projektbe, amely forradalmasíthatja az űrhajózást. Az Invictus névre keresztelt program keretében hiperszonikus technológiák fejlesztésén dolgoznak, amelyek lehetővé tehetik az űrjárművek vízszintes indítását.
A Frazer-Nash vállalattal karöltve az ESA egy újrahasználható kísérleti jármű megalkotását tűzte ki célul. Amennyiben a fejlesztés a tervek szerint halad, a jármű képes lesz elérni a Mach 5-ös sebességet, ami körülbelül 6200 km/h-nak felel meg.
A projekt kezdeti szakaszában, az első 12 hónapban a repülési rendszer előzetes tervezése áll a fókuszban. Az ESA szakemberei azonban tisztában vannak azzal, hogy a feladat ennél összetettebb kihívásokat is tartogat.
Az egyik legnagyobb nehézséget a nagy sebesség okozta súrlódás jelenti, amely extrém mértékben felhevíti a jármű burkolatát és hajtóművét. Ezen probléma kezelésére speciális technológiák kifejlesztése szükséges.
A hiperszonikus repüléshez elengedhetetlen meghajtási rendszer fejlesztése is kulcsfontosságú. Az Invictus programban egy hidrogén üzemanyagot használó, előhűtött meghajtómű létrehozása a cél.
Egyes források szerint a hiperszonikus technológiák területén éles verseny alakult ki. Jelenleg Kína tűnik a legélenjáróbbnak, ahol állítólag már újrahasználható drónokat tesztelnek, amelyek képesek a hiperszonikus sebességre.
A hiperszonikus technológiák fejlesztése nem csupán a sebesség növeléséről szól, hanem az űrutazás költségeinek csökkentéséről és a hozzáférhetőség javításáról is.
Légy naprakész a legújabb hírekkel!
Nyitóképünk: pcwplus.hu