
A világ óceánjaiban rejlő műanyag mennyiségének egy jelentős része eddig rejtve maradt a kutatók elől. Becslések szerint több százmillió tonna műanyag szennyezi a tengereket, ám ennek nyomon követése komoly kihívást jelentett. Egy friss kutatás azonban áttörést hozott a rejtett műanyag feltárásában.
A Holland Királyi Tengerészeti Kutatóintézet (NIOZ) és az Utrecht Egyetem szakemberei közös munkájuk során olyan eredményekre jutottak, amelyek új megvilágításba helyezik a tengeri nanoműanyagok mennyiségét. Állításuk szerint ők adtak először valós becslést a nanoméretű műanyag részecskék elterjedéséről.
A kutatásuk során kimutatták, hogy csupán az Észak-Atlanti-óceánban, az 1 mikrométernél kisebb műanyagrészecskék tömege eléri a 27 millió tonnát. Ez a döbbenetes mennyiség rávilágít arra, hogy a korábbi becslések jelentősen alulbecsülték a helyzetet.
„A tengeri műanyag-szennyezés súlyos probléma, de eddig a tudományos érdeklődés főként a makro- és mikroműanyagokra irányult. A nanoplasztikák figyelmen kívül hagyása miatt hiányos volt a műanyag tömegbecslése. Eredményeink azt sugallják, hogy a nanoplasztikák képezik a tengeri műanyag-szennyezés jelentős részét.”
Sophie ten Hietbrink, az Utrecht Egyetem kutatója, egy kutatóhajó fedélzetén az Azori-szigetekről az európai kontinentális talapzat felé tartva, 12 különböző helyszínen gyűjtött vízmintákat. A mintákból kiszűrték az 1 mikrométernél nagyobb részecskéket, majd molekuláris elemzéssel vizsgálták a maradék anyagot.
„A 27 millió tonna valóban sokkoló mennyiség, ezzel most választ kaptunk a hiányzó műanyag paradoxonra.” – nyilatkozta a kutató. Azonban hangsúlyozta, hogy a legfontosabb kérdés most az, hogy ez a szennyeződés milyen hatással van a környezetre, az élővilágra és végső soron ránk, emberekre.
Fontos megjegyezni, hogy a „hiányzó műanyag paradoxonát” nem sikerült teljes mértékben feloldani, hiszen a mintákban nem volt kimutatható minden típusú műanyag.
Nyitóképünk: pcwplus.hu