Képzelje el a jelenetet: bekészítette a pattogatott kukoricát, elindítja kedvenc filmjét egy streaming szolgáltatáson keresztül, vagy egy külső médialejátszóról, és valami mégsem stimmel. A mozgás néha mintha picit akadozna, nem folyékony, nem olyan, mint a moziban. Ez a jelenség a „judder”, vagyis az akadozás, és szinte biztos, hogy a 23.976 képkocka/másodperc (fps) videók és a tévéje képfrissítési rátája közötti összeférhetetlenség okozza. De miért létezik ez a furcsa szám, és miért okoz problémát a modern tévéknek? Lássuk a probléma gyökerét és a lehetséges megoldásokat.
Mi az a 23.976 fps, és miért létezik?
Ahhoz, hogy megértsük a problémát, vissza kell mennünk az időben, egészen a televíziózás hőskoráig. A mozi filmek évtizedek óta 24 képkocka/másodperc (24p) sebességgel készülnek. Ez az a sebesség, amelyet az emberi szem már folyamatos mozgásként érzékel, és ehhez igazodtak a filmfelvételek és a vetítések. A televíziózás hajnalán azonban szükségessé vált, hogy a mozifilmeket és egyéb tartalmakat a tévék képernyőjén is meg lehessen jeleníteni. Ekkor jött létre két fő televíziós szabvány: a PAL (Phase Alternating Line) Európában és Ázsia nagy részén, valamint az NTSC (National Television System Committee) Észak-Amerikában és Japánban.
A PAL rendszer 50 Hz-es hálózati frekvenciára épült, így könnyedén tudta kezelni a 25 fps-es videókat (egyszerűen minden képkockát kétszer megjelenítve, vagy a 24p-s tartalmat enyhén felgyorsítva 25 fps-re, ami a hangmagasságban alig észrevehető változást okozott). Az NTSC azonban egy 59.94 Hz-es, gyakran egyszerűen 60 Hz-nek nevezett, képfrissítési rátát alkalmazott. Ez a furcsa szám a régi fekete-fehér tévék színkompatibilitásának megőrzése miatt alakult ki, amikor a színes tévéadást bevezették. Pontosabban: az NTSC valójában 60/1.001 Hz, azaz körülbelül 59.94005994 Hz.
Amikor egy 24 fps-es filmet kellett átvinni az 59.94 Hz-es NTSC rendszerbe, nem volt egyszerű a dolgunk, hiszen a 24 nem osztható el egyenletesen 59.94-gyel. A megoldás egy technika lett, amit 3:2 pulldown-nak neveztek. Ehhez a 24 képkockát lassítani kellett, hogy illeszkedjen az NTSC 59.94 Hz-es frissítési rátájához. Így a 24 fps valójában 23.976 fps-re csökkent. Ez a nagyon enyhe lassítás (~0.1%) gyakorlatilag észrevehetetlen a hangmagasság vagy a lejátszási sebesség szempontjából, de létfontosságú volt az NTSC-kompatibilitás szempontjából. Innentől kezdve a legtöbb digitális mozgókép tartalom, amely az észak-amerikai piacra készült (pl. Blu-ray lemezek, streaming tartalmak), ezt a 23.976 fps képkockasebességet használja. Ez a szám tehát egy történelmi kompromisszum eredménye, ami máig velünk van.
A képfrissítési ráták és a TV-k világa
A modern televíziók alapértelmezésben jellemzően 50 Hz vagy 60 Hz képfrissítési rátával működnek (vagy ezek többszöröseivel, mint a 100 Hz vagy 120 Hz). A képfrissítési ráta azt mutatja meg, hányszor rajzolja újra a tévé a képernyőt egy másodperc alatt. Egy 60 Hz-es tévé másodpercenként 60 alkalommal frissíti a képet, míg egy 120 Hz-es tévé 120-szor.
Amikor egy 23.976 fps-es videót játszunk le egy 60 Hz-es tévén, a tévének valahogyan meg kell birkóznia azzal a ténnyel, hogy a beérkező képkockák száma nem osztható el egyenletesen a saját frissítési rátájával. Itt jön a képbe a már említett 3:2 pulldown folyamat. Ennek során a tévé, vagy a lejátszó eszköz, minden 23.976 fps-es képkockát különböző számú alkalommal jelenít meg, hogy kitöltse a 60 Hz-es intervallumot:
- Az első képkockát 3-szor
- A második képkockát 2-szer
- A harmadik képkockát 3-szor
- A negyedik képkockát 2-szer
És így tovább. Ez a szabálytalan ismétlődés okozza a „judder” jelenséget, ami különösen a lassú, egyenletes vízszintes vagy függőleges kamera mozgásoknál (pásztázásnál) válik feltűnővé. A szemünk észreveszi ezt az egyenetlen képkocka-elosztást, ami apró, idegesítő akadozásokat eredményez.
Európában a PAL rendszerek és a 50 Hz-es tévék esetében a 24p-s tartalmakat hagyományosan felgyorsították 25 fps-re (ez a már említett ~4%-os gyorsítás), és ekkor minden képkockát pontosan kétszer ismételtek meg, ami 2:2 pulldown-t eredményezett. Ez sokkal simább lejátszást biztosított, mivel nem volt szükség a képkockák rendszertelen ismétlésére. Azonban az internetes streaming és a globális tartalom terjedésével egyre több 23.976 fps-es tartalom jut el az európai 50 Hz-es tévékre is, ami hasonló, vagy akár rosszabb akadozást eredményezhet, mivel a 23.976 még kevésbé illeszkedik az 50 Hz-hez, mint a 60 Hz-hez.
A probléma mélyebben: A TV-k belső működése
A modern Smart TV-k és a különböző csatlakoztatott eszközök (játékkonzolok, streaming stick-ek, Blu-ray lejátszók) közötti kommunikáció kulcsfontosságú. Amikor egy videót elindítunk, a lejátszó eszköz (pl. Apple TV, Nvidia Shield, Blu-ray lejátszó) elküldi a videó metaadatait a TV-nek a HDMI-kábelen keresztül. Ide tartozik a videó felbontása, színmélysége és persze a képkockasebessége. A tévé ezután eldönti, hogyan jeleníti meg ezt a tartalmat a saját képfrissítési rátáján.
A legtöbb tévé alapértelmezés szerint nem vált automatikusan a bemeneti tartalom képkockasebességéhez. Ha a tévé fixen 60 Hz-re van beállítva (ami a leggyakoribb), akkor minden 23.976 fps-es tartalmat 3:2 pulldown-nal jelenít meg, hacsak nincs valamilyen speciális mód vagy beállítás, ami ezt felülírja.
Megoldások a problémára: Hogyan érhetünk el simább lejátszást?
Szerencsére számos megoldás létezik a judder kiküszöbölésére vagy minimalizálására. A hatékonyságuk nagyban függ a tévéjétől, a lejátszó eszközétől és a beállításaitól.
1. Natív 24p támogatás a TV-n
A legjobb megoldás, ha a tévéje natívan támogatja a 24p képfrissítési rátát. Ez azt jelenti, hogy képes a 23.976 fps (vagy 24 fps) tartalmat anélkül megjeleníteni, hogy bármilyen pulldown-ra lenne szükség. Ehhez a tévé képfrissítési rátájának a 24 többszörösének kell lennie, például:
- 48 Hz: Bizonyos professzionális monitorok és tévék támogatják. A 23.976 fps-es képkockákat egyszerűen kétszer jelenítik meg, ami sima lejátszást eredményez.
- 72 Hz: Ritkább, de szintén jó. Minden képkockát 3-szor jelenít meg.
- 96 Hz: Ritka. Minden képkockát 4-szer jelenít meg.
- 120 Hz: Ez a leggyakoribb és a legelőnyösebb megoldás a modern tévéknél. A 120 Hz egyenletesen osztható 24-gyel (120/24 = 5), így minden 23.976 fps-es képkockát pontosan 5-ször lehet megjeleníteni. Ez kiválóan sima lejátszást eredményez a judder nélkül.
Ha tévéje támogatja a 120 Hz-et, ellenőrizze a beállításait, hogy engedélyezve van-e a „film mód”, „24p mód” vagy valami hasonló funkció. Ez gyakran automatikusan aktiválódik, ha a tévé 24p jelet észlel a HDMI bemeneten.
2. Az HDMI és az „Auto Frame Rate” funkció
A legtöbb modern médialejátszó, mint az Apple TV 4K, az Nvidia Shield TV, vagy bizonyos Blu-ray lejátszók, képesek automatikusan illeszteni a kimeneti képkockasebességüket a lejátszott tartalomhoz. Ezt a funkciót gyakran „Auto Frame Rate Match” (automatikus képkockasebesség-illesztés) vagy valami hasonló néven találja meg a lejátszó beállításaiban. Ha ez engedélyezve van, a lejátszó a film elindításakor elküldi a TV-nek az információt (pl. „ez 23.976 fps-es tartalom”), és a tévé, ha támogatja, átvált a megfelelő módba (pl. 24p vagy 120 Hz). Ez a legelegánsabb megoldás, mivel a lejátszás során dinamikusan alkalmazkodik a tartalomhoz.
3. Szoftveres megoldások: Médialejátszók okos funkciói
Sok szoftveres médialejátszó (pl. Kodi, Plex, Infuse) beépített funkciókkal rendelkezik a képkockasebesség illesztésére. Ezek az alkalmazások képesek felülírni az operációs rendszer alapértelmezett kimeneti képkockasebességét, és a film képkockasebességéhez igazítani azt. Ehhez általában engedélyezni kell a beállításokban a „Display refresh rate switching” vagy hasonló opciót. Fontos, hogy a lejátszó és a tévé is támogassa ezt a funkciót.
4. Mozgáskompenzáció (MEMC/Frame Interpolation)
Ez egy vitatott megoldás, amelyet sok tévégyártó „simított mozgás” vagy „intelligens képjavítás” néven árul. A Motion Estimation, Motion Compensation (MEMC), vagy közismertebb nevén képkocka interpoláció technológia lényege, hogy a tévé elemzi a beérkező képkockákat, és további, mesterségesen generált köztes képkockákat hoz létre, amelyeket beilleszt az eredeti képkockák közé. Ezzel a 23.976 fps-es tartalmat egy magasabb, például 60 Hz-es vagy 120 Hz-es frissítési rátára „simítja”.
Bár ez csökkenti a judder-t és simábbá teszi a mozgást, sokan utálják az általa okozott „szappanopera effektet” (Soap Opera Effect – SOE). Ez a jelenség azt jelenti, hogy a filmek úgy néznek ki, mintha egy olcsó tévésorozat vagy valóságshow lenne, mivel elveszítik azt a jellegzetes „filmes” kinézetüket, amit a 24 fps ad nekik. A mozgás túlságosan folyékonnyá, mesterségesebbé válik. Sok felhasználó ezért kikapcsolja ezt a funkciót a tévéjén. Ha zavarja a judder, érdemes kipróbálni, de készüljön fel a SOE-ra.
5. A VRR (Variable Refresh Rate) mint jövőbeli megoldás
A Változó Képfrissítési Ráta (VRR) technológia, amelyet elsősorban a játékok világából ismerhetünk (pl. AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync, HDMI 2.1 VRR), egy potenciális megoldás lehet a videólejátszásra is. A VRR lehetővé teszi, hogy a tévé képfrissítési rátája dinamikusan alkalmazkodjon a beérkező forrás képkockasebességéhez. Ha egy VRR-képes lejátszó 23.976 fps-es videót küld, a tévé pontosan 23.976 Hz-en frissülhetne, ezzel tökéletesen kiküszöbölve a judder-t. Bár ez a technológia még nem széles körben elterjedt a filmnézésre optimalizált lejátszókban vagy a tévék videojel feldolgozásában, a jövőben ígéretes megoldást jelenthet.
Mit tehet Ön? Gyakorlati tanácsok és beállítások
1. Ellenőrizze TV-je képfrissítési rátáját és beállításait: Nézze meg a tévéje kézikönyvét vagy menüjét. Keresse a „Kép” vagy „Videó” beállítások között a „Film mód”, „24p mód”, „True Cinema”, „Motion Plus” (ezt kapcsolja ki, ha nem szereti a szappanopera effektet) vagy hasonló elnevezéseket. Győződjön meg róla, hogy a TV-je képes-e 24p-s jelet fogadni és megfelelően megjeleníteni (leginkább a 120 Hz-es tévéknél valószínű).
2. Engedélyezze az „Auto Frame Rate Match” funkciót a lejátszó eszközön: Ez az egyik leghatékonyabb lépés.
- Apple TV 4K: Beállítások > Videó és hang > Tartalom illesztése > Képkockasebesség illesztése. Kapcsolja be.
- Nvidia Shield TV: Beállítások > Eszközbeállítások > Kijelző és hang > Speciális kijelző beállítások > Felbontás. Itt általában beállítható az automatikus képfrissítési ráta váltás, vagy az alkalmazások szintjén lehet engedélyezni (pl. Kodi, Plex).
- Médialejátszó alkalmazások (Kodi, Plex): Az adott alkalmazás videóbeállításai között keressen „Display refresh rate switching” vagy „Adjust display refresh rate to match video” opciót és engedélyezze.
- Blu-ray lejátszók: Sok lejátszó rendelkezik „24p kimenet” vagy „Film mód” beállítással, amit érdemes engedélyezni.
3. Használjon minőségi HDMI kábelt: Bár ritka, egy rossz minőségű HDMI kábel is okozhat problémákat a jelek átvitelében, különösen magas felbontás és képfrissítési ráta esetén. Használjon legalább HDMI 1.4-es, de inkább HDMI 2.0 vagy 2.1 kompatibilis kábelt.
4. Frissítse a szoftvereket: Győződjön meg arról, hogy tévéje, lejátszója és médialejátszó alkalmazásai a legfrissebb szoftverrel futnak. A gyártók gyakran adnak ki frissítéseket a kompatibilitás és a teljesítmény javítása érdekében.
5. Tesztelje különböző tartalmakkal: Játsszon le különböző képkockasebességű (23.976, 24, 25, 50, 60 fps) tesztvideókat, hogy lássa, mikor jelentkezik a judder, és mely beállítások segítenek.
Összefoglalás és tanácsok
A 23.976 fps a videólejátszás egyik régóta fennálló kihívása, amely a televíziózás történelméből fakad. Az akadozás (judder) bosszantó lehet, de szerencsére a modern technológia számos megoldást kínál. A kulcs a megfelelő kommunikáció a lejátszó eszköz és a tévé között, lehetővé téve a tévé számára, hogy a lehető legpontosabban illeszkedjen a bemeneti tartalom képkockasebességéhez. A legideálisabb beállítás az, ha egy 120 Hz-es tévé és egy „Auto Frame Rate Match” funkcióval rendelkező médialejátszó biztosítja a zökkenőmentes 23.976 fps lejátszást.
Ne hagyja, hogy a judder elrontsa a filmélményt! Egy kis utánaolvasással és a beállítások finomhangolásával élvezheti a filmeket és sorozatokat a gyártók által elképzelt, tökéletesen sima mozgással, a szappanopera effekt zavaró mellékhatásai nélkül. A technológia folyamatosan fejlődik, és remélhetőleg a jövőben a VRR és hasonló szabványok még inkább elterjednek, egyszerűsítve a felhasználók dolgát a tökéletes képélmény elérésében.