Bosszantó, amikor a Bosch mosógép befejezi a programot, de a dobban víz marad. Ilyenkor felmerül a kérdés: mi lehet a probléma? Ne ess kétségbe, nem feltétlenül kell rögtön szerelőt hívni! Ebben a cikkben áttekintjük a leggyakoribb okokat, és lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan orvosolhatod a problémát házilag.
A leggyakoribb okok, amiért a Bosch mosógép nem szivattyúz
Számos oka lehet annak, ha a mosógép nem szivattyúzza ki a vizet. A probléma gyökere lehet egy egyszerű dugulás, de akár egy komolyabb műszaki hiba is állhat a háttérben. Nézzük meg a legvalószínűbb okokat:
1. Eltömődött szűrő
A szűrő feladata, hogy felfogja a mosás során keletkező szöszöket, hajszálakat és egyéb apró szennyeződéseket, amik egyébként a szivattyút tönkretehetnék. Ha a szűrő eltömődik, a vízszivattyú nem tud megfelelően működni, és a víz a dobban marad. Ez az egyik leggyakoribb ok, és szerencsére általában könnyen orvosolható.
2. Dugulás a lefolyócsőben vagy a lefolyóban
A lefolyócsőben vagy a mosógép lefolyójában is kialakulhat dugulás, ami megakadályozza a víz távozását. Ez lehet a mosógép hibája, de a rossz lefolyórendszer is okozhatja.
3. Elakadt tárgy a szivattyúban
Előfordulhat, hogy egy kisebb tárgy, például egy zokni, egy gomb vagy egy érme bekerül a szivattyúba és elakad, ami blokkolja a működését.
4. Hibás vízszivattyú
Ha a vízszivattyú meghibásodott, akkor hiába tiszta a szűrő és a lefolyó, a mosógép nem fog szivattyúzni. Ez egy komolyabb probléma, ami valószínűleg szakember segítségét igényli.
5. Elektronikai hiba
Ritkábban, de előfordulhat, hogy a mosógép vezérlőpaneljében (elektronikájában) keletkezik hiba, ami miatt a szivattyú nem kap áramot, vagy nem indul el.
6. Túl sok mosószer
A túl sok mosószer használata habosodást okozhat, ami megnehezíti a szivattyúzást.
7. Megtört vagy elzáródott lefolyócső
A lefolyócső megtörhet, vagy valamilyen külső tárgy rácsúszhat és elzárhatja a víz útját.
Lépésről lépésre útmutató a probléma megoldásához
Mielőtt szerelőt hívnál, próbáld meg az alábbi lépéseket követve megoldani a problémát:
1. Áramtalanítsd a mosógépet!
A biztonság kedvéért mindig áramtalanítsd a mosógépet, mielőtt bármilyen karbantartási munkálatba kezdenél.
2. Ellenőrizd a lefolyócsövet!
Győződj meg róla, hogy a lefolyócső nincs megtörve, eldugulva vagy elzárva. Ha szükséges, vedd le a csövet és öblítsd át.
3. Tisztítsd meg a szűrőt!
A szűrő általában a mosógép alján, egy kis ajtó mögött található. Nyisd ki az ajtót, és csavard ki a szűrőt. Fontos, hogy előtte tegyél egy tálat a szűrő alá, mert a szűrő eltávolításakor víz fog kifolyni. Tisztítsd meg a szűrőt a szennyeződésektől, és öblítsd át vízzel. Ezután csavard vissza a helyére, ügyelve arra, hogy megfelelően záródjon.
4. Ellenőrizd a szivattyút!
A szivattyúhoz általában a szűrő eltávolítása után férhetsz hozzá. Óvatosan tapogasd át a szivattyút, és távolítsd el az esetlegesen beékelődött tárgyakat (pl. zokni, gomb).
5. Tisztítsd meg a lefolyót!
Ha a lefolyó dugulására gyanakszol, próbáld meg kitisztítani. Használhatsz erre speciális lefolyótisztító szereket, vagy házi praktikákat (pl. szódabikarbóna és ecet). Fontos, hogy a lefolyótisztító szereket óvatosan használd, és kövesd a gyártó utasításait.
6. Indíts el egy tesztprogramot!
Miután elvégezted a fenti lépéseket, indíts el egy rövid szivattyúzási programot, hogy ellenőrizd, sikerült-e megoldani a problémát.
7. Ellenőrizd a nyomásszabályzót!
Bár ez ritkább, de előfordulhat, hogy a nyomásszabályzó nem érzékeli megfelelően a vízszintet, ezért nem kapcsolja be a szivattyút. A nyomásszabályzóhoz általában a mosógép tetejének levétele után lehet hozzáférni. Ellenőrizd, hogy a cső nincs-e eldugulva, vagy nincs-e rajta repedés.
Mikor fordulj szakemberhez?
Ha a fenti lépéseket követve sem sikerül megoldani a problémát, valószínűleg komolyabb műszaki hibáról van szó. Ebben az esetben javasolt szakember (mosógépszerelő) segítségét kérni. Fordulj szerelőhöz, ha:
- A vízszivattyú egyértelműen hibás (pl. zúgó hangot ad, vagy egyáltalán nem működik).
- Az elektronikai panel hibás.
- Nem vagy biztos a dolgodban, és nem szeretnél kárt tenni a mosógépben.
Megelőzés
A problémák elkerülése érdekében érdemes odafigyelni a következőkre:
- Rendszeresen tisztítsd meg a szűrőt (legalább havonta egyszer).
- Ne használj túl sok mosószert.
- Ellenőrizd a zsebeket mosás előtt, és távolítsd el a kisebb tárgyakat.
- Időnként öblítsd át a lefolyócsövet.
Reméljük, ez a cikk segített a Bosch mosógép szivattyúzási problémájának megoldásában. Ha további kérdéseid vannak, fordulj hozzánk bizalommal!