A mosógép lerobbanása az egyik legfrusztrálóbb dolog a háztartásban. Hirtelen halmokban áll a szennyes, és a gyors megoldás érdekében mosógépszerelőt kell hívni. De mi történik, ha a szerelő megérkezik, belenéz a gépbe, megállapítja, hogy javíthatatlan, vagy hogy a javítás horrorisztikusan drága lenne, és távozik anélkül, hogy megjavította volna a gépet? Ebben az esetben felmerül a kérdés: ki kell-e fizetni a kiszállási díjat?
Mi az a kiszállási díj és miért létezik?
A kiszállási díj egy olyan összeg, amelyet a szerelő (legyen szó mosógépszerelőről, vízvezeték-szerelőről, vagy bármilyen más szakemberről) azért számít fel, hogy eljöjjön az otthonunkba felmérni a problémát. Ez a díj fedezi a szakember utazási költségeit, az idejét, és a szervizautó fenntartási költségeit. Fontos megérteni, hogy ez nem egy javítási díj, hanem egy „megjelenési” díj.
A kiszállási díj létezése teljesen racionális. A szakemberek ideje pénz, és a helyszínre való utazás időt, üzemanyagot, és az autó kopását jelenti. Ha mindenki ingyen rendelhetné ki a szerelőt, a szakemberek nagyon gyorsan tönkremennének. Képzeljük el, ha a szerelő egész nap ingyen utazgatna, csak hogy megállapítsa, hogy nem éri meg megjavítani a gépet!
A tisztességtelen gyakorlatok és a rejtett költségek
Sajnos nem minden szerelő működik tisztességesen. Vannak olyan esetek, amikor a kiszállási díj indokolatlanul magas, vagy nincs előre tisztázva. Ezenkívül előfordulhat, hogy a szerelő a kiszállási díj mellett más „rejtett” költségeket is felszámít, például „diagnosztikai díjat”, ami valójában ugyanazt a célt szolgálja, mint a kiszállási díj.
Fontos, hogy tisztában legyünk a jogainkkal! Mielőtt szerelőt hívunk, kérdezzünk rá a kiszállási díjra, és kérjük el előre az árajánlatot. Ha a szerelő megérkezik, és a helyszínen más, előre nem egyeztetett költségeket is felszámít, jogunk van ezt vitatni. Ne féljünk kérdezni, és ne hagyjuk magunkat átverni!
Mikor kell kifizetni a kiszállási díjat?
A helyzet az, hogy általában ki kell fizetni a kiszállási díjat akkor is, ha a szerelő nem javítja meg a gépet. Ennek az az oka, hogy a szerelő elvégezte a munkáját: elutazott a helyszínre, felmérte a problémát, és diagnosztizálta a hibát. Ez az idő, az utazási költség, és a szakértelem mind-mind pénzbe kerül.
Azonban vannak kivételek is. Ha a szerelő nyilvánvalóan hibásan diagnosztizálja a problémát, vagy ha a javítási árajánlat teljesen irreális, jogunk van vitatni a díjat. Ebben az esetben érdemes másik szerelőt hívni, és az ő véleményét is kikérni. Ha mindkét szerelő azonos véleményen van a probléma okáról, de az árajánlatok között nagy eltérés van, érdemes a kedvezőbb ajánlatot választani.
Hogyan kerülhetjük el a kiszállási díj csapdáját?
Szerencsére van néhány dolog, amivel elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket:
- Alapos kutatás: Mielőtt szerelőt hívunk, nézzünk utána az interneten, olvassunk véleményeket, és kérjünk ajánlásokat ismerősöktől. Egy megbízható szerelő valószínűleg kevésbé fog irreális költségeket felszámítani.
- Árajánlat kérése: Mindig kérjünk árajánlatot a szerelőtől a javítás előtt. Ez tartalmazza a kiszállási díjat, a diagnosztikai díjat (ha van), és a várható javítási költségeket.
- Részletes leírás: Amikor telefonon egyeztetünk a szerelővel, próbáljuk meg minél részletesebben leírni a problémát. Ez segíthet a szerelőnek abban, hogy előre felmérje a hiba valószínűségét, és pontosabb árajánlatot adjon.
- Kérdések feltevése: Ne féljünk kérdezni! Kérdezzünk rá a szerelő tapasztalatára, a garanciális feltételekre, és minden más olyan dologra, ami fontos számunkra.
- Összehasonlítás: Ne elégedjünk meg az első ajánlattal! Kérjünk árajánlatot több szerelőtől, és hasonlítsuk össze azokat.
- Szerződés kötése: Ha a javítás nagyobb összegbe kerül, érdemes szerződést kötni a szerelővel. A szerződésben pontosan rögzítsük a javítási költségeket, a garanciális feltételeket, és a fizetési feltételeket.
- DIY megoldások: Néha a probléma orvoslására léteznek egyszerű, házilagos megoldások. Az interneten rengeteg hasznos útmutatót találhatunk a mosógépek kisebb javításához. Persze, csak akkor próbálkozzunk ezzel, ha biztosak vagyunk a dolgunkban!
Mit tegyünk, ha vitánk van a szerelővel?
Ha úgy érezzük, hogy a szerelő átvert minket, vagy a kiszállási díj indokolatlanul magas, próbáljunk meg vele békésen megegyezni. Ha ez nem sikerül, fordulhatunk a fogyasztóvédelemhez, vagy a békéltető testülethez.
Végső gondolatok
A kiszállási díj egy bevett gyakorlat a szerelői szakmában. Fontos, hogy tisztában legyünk a létezésével, és hogy felkészüljünk rá. A megfelelő felkészüléssel és a körültekintő választással elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket, és biztosíthatjuk, hogy a mosógépünk javítása a lehető legköltséghatékonyabb legyen.