Senki sem szereti, amikor a mosógép meghibásodik. Ahelyett, hogy rögtön a szerelőt hívnánk, sokszor egyszerű megoldásokkal is orvosolhatjuk a problémát. Ez a cikk segít azonosítani a leggyakoribb mosógép-hibákat, és bemutatja, mit tehetünk, mielőtt szakemberhez fordulnánk. Megspórolhatunk pénzt és időt, ha először mi magunk vizsgáljuk meg a készüléket.
A mosógép nem indul el
Ez az egyik legfrusztrálóbb probléma. Először is, ellenőrizzük a legegyszerűbb dolgokat:
- Áramellátás: Biztosan bedugtuk a mosógépet a konnektorba? Ellenőrizzük a biztosítékot is. Egy lekapcsolt biztosíték könnyen áthúzhatja a számításainkat.
- Ajtó záródása: A legtöbb mosógép nem indul el, ha az ajtó nincs megfelelően bezárva. Halljuk a kattanást, amikor becsukjuk? Ha nem, ellenőrizzük, hogy nincs-e valami a zárban (pl. egy elfelejtett zokni).
- Indítás/Szünet gomb: Néha véletlenül a szünet gombra nyomunk, és elfelejtjük, hogy nem indítottuk el a programot.
Ha ezek rendben vannak, de a gép továbbra sem indul, a hiba összetettebb lehet. A motor, a vezérlőpanel vagy az ajtózár meghibásodása is okozhatja a problémát. Ilyenkor már érdemes szakemberhez fordulni.
A mosógép nem engedi le a vizet
A vízelvezetési problémák igen gyakoriak. Az okok sokfélék lehetnek:
- Elzáródott szűrő: A legtöbb mosógépben van egy szűrő, amely összegyűjti a szöszöket és egyéb apró tárgyakat. Ha ez a szűrő eltömődik, a víz nem tud elfolyni. A szűrőt általában a mosógép alján találjuk, egy kis ajtó mögött. Óvatosan csavarjuk ki, és tisztítsuk meg a szennyeződésektől. Ne felejtsünk el egy tálat alátenni, mert a víz kifolyhat!
- Elzáródott lefolyócső: A lefolyócsőben is felgyűlhetnek a szennyeződések. Húzzuk le a csövet a falról, és ellenőrizzük, hogy nincs-e benne valami, ami elzárja.
- Tönkrement szivattyú: A szivattyú felelős a víz elszállításáért. Ha a szivattyú meghibásodik, a víz nem tud elfolyni. Ezt nehezebb diagnosztizálni, de ha a szűrő tiszta és a lefolyócső sincs elzáródva, valószínűleg a szivattyúval van a gond. A szivattyú cseréje már szakértelmet igényel.
A mosógép nem centrifugál
Ha a ruha vizes marad a mosás után, valószínűleg a centrifugálással van probléma. Ennek okai a következők lehetnek:
- Egyensúlyhiány: A mosógép nem centrifugál, ha a ruha nincs egyenletesen elosztva a dobban. Ez azért van, hogy a gép ne rázkódjon szét a nagy sebességű centrifugálás közben. Próbáljuk meg újra elrendezni a ruhákat a dobban, és indítsuk újra a centrifugálást.
- Túlterhelés: Ha túl sok ruhát teszünk a mosógépbe, az megakadályozhatja a centrifugálást. Kövessük a mosógép használati utasításában leírtakat a maximális töltettel kapcsolatban.
- Szivattyúprobléma: Ha a víz nem tud elfolyni, a mosógép nem fog centrifugálni. Ellenőrizzük a szűrőt és a lefolyócsövet (lásd a „A mosógép nem engedi le a vizet” részt).
- Ékszíj probléma: A motor és a dob között található ékszíj is elszakadhat, ami megakadályozza a centrifugálást. Ennek a javítása már szerelői feladat.
A mosógép zajos
Egy kis zaj normális a mosógép működése közben, de a túlzott zaj figyelmeztető jel lehet.
- Idegen tárgy: Ellenőrizzük a dobot, hátha valami beékelődött. Gyakran előfordul, hogy pénzérmék, gombok vagy más apró tárgyak kerülnek a dobba, és zajt okoznak.
- Laza alkatrészek: Idővel a mosógép alkatrészei meglazulhatnak. Ellenőrizzük, hogy nincsenek-e laza csavarok vagy rögzítések.
- Csapágyhiba: Ha a zaj kopogó vagy daráló jellegű, az csapágyhibára utalhat. A csapágyak cseréje komolyabb javítás, érdemes szakembert hívni.
- Szállítórögzítő csavarok: Új mosógép esetén ne felejtsük el eltávolítani a szállítórögzítő csavarokat! Ezek a csavarok a szállítás során rögzítik a dobot, és használat előtt el kell távolítani őket, különben a gép nagyon zajos lesz és károsodhat.
A mosógép szivárog
A szivárgás komoly problémát jelezhet, és gyorsan orvosolni kell, hogy elkerüljük a vízkárokat.
- Túl sok mosószer: A túl sok mosószer használata túlzott habképződést okozhat, ami a mosógép elszivárgásához vezethet. Használjunk kevesebb mosószert, és válasszunk olyan terméket, amely kifejezetten automata mosógépekhez készült.
- Laza csatlakozások: Ellenőrizzük a vízbevezető és a lefolyócső csatlakozásait. Húzzuk meg a csatlakozókat, ha lazának tűnnek.
- Sérült tömítések: A mosógép ajtajánál lévő tömítés elöregedhet vagy megsérülhet, ami szivárgást okozhat. A tömítés cseréje viszonylag egyszerűen elvégezhető, de ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, kérjünk szakértői segítséget.
- Vízkő: A vízkő is okozhat szivárgást a csövek és a tömítések mentén. Rendszeresen vízkőtelenítsük a mosógépet!
Megelőzés
A problémák megelőzése mindig jobb, mint a javítás. Néhány egyszerű lépéssel meghosszabbíthatjuk mosógépünk élettartamát:
- Rendszeres tisztítás: Tisztítsuk meg a mosógépet havonta egyszer mosógép-tisztítóval.
- Szűrő tisztítása: Rendszeresen tisztítsuk meg a szűrőt (lásd fent).
- Vízkőtelenítés: Vízkőtelenítsük a mosógépet legalább félévente egyszer.
- Megfelelő mosószer használata: Használjunk a mosógéphez ajánlott mosószert, és ne használjunk túl sokat.
- Túlterhelés elkerülése: Ne terheljük túl a mosógépet.
- Zsebek ellenőrzése: Mosás előtt mindig ellenőrizzük a zsebeket, és távolítsuk el a tárgyakat.
Reméljük, hogy ez a cikk segített azonosítani a mosógép problémáját, és megtalálni a megoldást. Ha a probléma továbbra is fennáll, ne habozzunk szakemberhez fordulni! A biztonság mindig az első!
Ez a tudás felvértezve, sok bosszúságtól és felesleges költségtől kímélhetjük meg magunkat.