Elromlott a régi bojlered, vagy éppen most építkezel és új bojler bekötése előtt állsz? Akárhogy is, ez egy fontos lépés a komfortos otthon felé. De nem elég csak megvenni a megfelelő készüléket, a szakszerű bojler szerelés ugyanolyan fontos. Ebben a cikkben végigvezetünk mindenen, amit tudnod kell a bojler engedélyeztetéséről, a szerelési költségekről és a legfontosabb tudnivalókról, hogy a bojlered hosszú éveken át megbízhatóan szolgáljon.
Kell egyáltalán engedély a bojler bekötéséhez?
A válasz nem egyértelmű igen vagy nem, ugyanis ez függ a bojler típusától és a helyi szabályozásoktól. Alapvetően két típust különböztetünk meg:
- Villanybojler: Általában a kisebb teljesítményű, szabványos villanybojlerek (pl. 50-80 literes) cseréjéhez, ha nem változtatunk a meglévő elektromos hálózaton, nincs szükség külön engedélyre. Viszont a szakember általi bekötés továbbra is erősen ajánlott a biztonság érdekében!
- Gázbojler: A gázbojlerek esetében a helyzet szigorúbb. Mindenképpen szükséges engedélyeztetni a készülék cseréjét vagy újonnan történő bekötését, mivel a gáz veszélyes üzemanyag, és a nem szakszerű szerelés súlyos baleseteket okozhat.
Fontos, hogy mindig tájékozódj a helyi önkormányzatnál vagy a gázszolgáltatónál a pontos szabályozásokról, mert ezek településenként eltérhetnek!
Mennyibe kerül a bojler engedélyeztetése?
A bojler engedélyeztetésének költségei több tényezőtől függnek:
- A bojler típusa: A gázbojlerek engedélyeztetése általában drágább, mint a villanybojlereké.
- A munkadíj: A gáztervező és a gázszerelő munkadíja jelentősen befolyásolja a költségeket.
- Az anyagköltség: Szükség lehet új csövekre, vezetékekre, vagy egyéb alkatrészekre, amik szintén növelik a költségeket.
- A szolgáltató díjai: A gázszolgáltató is felszámolhat díjat az engedélyezésért és a felülvizsgálatért.
Általánosságban elmondható, hogy egy gázbojler engedélyeztetése 50.000 és 150.000 Ft közötti összegbe kerülhet, de ez az összeg jelentősen változhat a fent említett tényezőktől függően. A pontos árajánlatért érdemes több szakembertől is árajánlatot kérni.
Mire figyelj a bojler szerelésénél?
A bojler szerelése nem játék! Ha nem vagy jártas a villanyszerelésben vagy a gázszerelésben, semmiképp se kezdj bele egyedül! Bízd a munkát szakemberre, aki rendelkezik a megfelelő képesítéssel és tapasztalattal. Néhány dolog, amire érdemes figyelni a szerelés során:
- Biztonság mindenekelőtt: A villanybojler szerelése előtt mindenképpen áramtalanítsd a készüléket! A gázbojler szerelésénél pedig különösen fontos a szellőztetés és a megfelelő óvintézkedések betartása.
- Megfelelő méretezés: A bojler méretét a család vízfogyasztásához kell igazítani. Egy túl kicsi bojler nem fog elegendő meleg vizet biztosítani, egy túl nagy bojler pedig feleslegesen fog fogyasztani.
- Vízkőmentesítés: A vízkő lerakódása csökkenti a bojler hatékonyságát és élettartamát. Érdemes rendszeresen vízkőmentesíteni a bojlert, vagy vízkőmentesítő készüléket beszerelni.
- Nyomáscsökkentő szelep: A nyomáscsökkentő szelep megakadályozza, hogy a túlzott nyomás károsítsa a bojlert. Fontos, hogy ez a szelep megfelelően működjön.
- Hőszigetelés: A jó hőszigetelés csökkenti a hőveszteséget, így energiát takaríthatsz meg.
- Szellőzés: A gázbojlerek esetében kiemelten fontos a megfelelő szellőzés, hogy a szén-monoxid ne halmozódhasson fel a helyiségben.
- Érintésvédelem: A villanybojlerek esetében elengedhetetlen a megfelelő érintésvédelem kialakítása.
Szakember választása: Mire figyelj?
A bojler szerelése komoly feladat, ezért nem mindegy, kit bízol meg vele. Íme néhány tipp a megfelelő szakember kiválasztásához:
- Kérj árajánlatot több szakembertől: Ne dőlj be az első ajánlatnak! Kérj árajánlatot legalább 3-4 szakembertől, hogy össze tudd hasonlítani az árakat és a szolgáltatásokat.
- Ellenőrizd a képesítéseket: Győződj meg róla, hogy a szakember rendelkezik a szükséges képesítésekkel és engedélyekkel. A gázbojlerek esetében ez különösen fontos!
- Kérj referenciákat: Kérj referenciákat a szakembertől, és vedd fel a kapcsolatot korábbi ügyfelekkel, hogy megtudd, mennyire voltak elégedettek a munkájával.
- Olvass véleményeket az interneten: Az interneten számos platformon találhatsz véleményeket a szakemberekről. Érdemes ezeket is elolvasni, hogy képet kapj a szakember munkájáról.
- Írásban köss szerződést: A munka megkezdése előtt mindenképpen köss írásos szerződést a szakemberrel, amelyben rögzítitek a munka részleteit, a határidőket és a költségeket.
Összefoglalás
A bojler bekötése egy fontos beruházás az otthonodba. Ne sajnáld az időt és a pénzt arra, hogy szakszerűen végezd el a munkát. A megfelelő szakember kiválasztásával és a szabályok betartásával biztosíthatod, hogy a bojlered hosszú éveken át megbízhatóan szolgáljon, és biztonságos is legyen. Ne feledd, a biztonság mindig az első!