Bosszantó, amikor a reggeli zuhanyzásnál csak langyos, vagy épp hideg víz folyik a bojlerből, pedig pár órája még tökéletesen működött. Sokan ilyenkor rögtön a legrosszabbra gondolnak, de mielőtt szerelőt hívnál, érdemes végignézni a leggyakoribb okokat, és esetleg a probléma megoldásával te magad is megpróbálkozhatsz. Ebben a cikkben végigvezetünk a lehetséges problémákon, és megmutatjuk, hogyan orvosolhatod őket, vagy mikor érdemes szakemberhez fordulni.
1. Először is: Ellenőrizd az áramellátást!
A legkézenfekvőbb, de sokszor elfelejtett lépés: ellenőrizd, hogy a bojler egyáltalán kap-e áramot. Lehet, hogy egy áramszünet volt, vagy a kismegszakító lekapcsolt. Nézd meg a biztosítéktáblát, és ha a bojlerhez tartozó megszakító le van kapcsolva, kapcsold vissza. Ha újra lekapcsol, valószínűleg komolyabb elektromos probléma áll a háttérben, amihez villanyszerelő segítségére lesz szükséged. Fontos, hogy soha ne kísérletezz elektromos berendezésekkel, ha nem értesz hozzá, mert ez életveszélyes lehet!
2. A vízkő – a bojler legnagyobb ellensége
A vízkő a bojler egyik legnagyobb ellensége. A kemény vízben lévő ásványi anyagok lerakódnak a fűtőszálon és a tartály falán, ezáltal rontják a hőátadást. Minél vastagabb a vízkőréteg, annál több energiára van szükség a víz felmelegítéséhez, és annál lassabban melegszik fel a víz. Sőt, a vízkő akár a fűtőszál tönkremeneteléhez is vezethet.
Megoldás: Vízkőmentesítés
A bojler rendszeres vízkőmentesítése elengedhetetlen a hosszú élettartamhoz. Ezt megteheted házilag is, de ha nem vagy biztos a dolgodban, bízd szakemberre. A vízkőmentesítéshez speciális vízkőoldót használhatsz, vagy bevált módszer a citromsav is. Fontos, hogy a vízkőoldót a használati utasításnak megfelelően alkalmazd, és alaposan öblítsd ki a bojlert a kezelés után!
3. A fűtőszál hibája
Ha a bojler kap áramot, de a víz mégsem melegszik fel, vagy csak nagyon lassan, valószínűleg a fűtőszál a hibás. A fűtőszál idővel elhasználódhat, vagy a vízkő miatt tönkremehet. A fűtőszál cseréje viszonylag egyszerű feladat, de ha nem vagy jártas benne, inkább bízd szakemberre.
Megoldás: Fűtőszál csere
A fűtőszál cseréjéhez le kell engedni a bojlert, majd kicsavarozni a régi fűtőszálat és beszerelni az újat. Fontos, hogy a megfelelő típusú fűtőszálat szerezd be, és győződj meg róla, hogy a csatlakozások megfelelően vannak meghúzva. A fűtőszál cseréje után töltsd fel a bojlert, és ellenőrizd, hogy megfelelően működik-e.
4. Termosztát problémák
A termosztát szabályozza a víz hőmérsékletét a bojlerben. Ha a termosztát hibás, a víz vagy nem melegszik fel eléggé, vagy túlmelegszik. A termosztát meghibásodása gyakori probléma, és a termosztát cseréje általában nem bonyolult feladat.
Megoldás: Termosztát csere
A termosztát cseréjéhez először kapcsold ki az áramot a bojlerben. Ezután távolítsd el a bojler burkolatát, és keresd meg a termosztátot. Húzd le a vezetékeket a termosztátról, és csavarozd ki a régi termosztátot. Szereld be az új termosztátot, csatlakoztasd a vezetékeket, és helyezd vissza a burkolatot. Kapcsold vissza az áramot, és ellenőrizd, hogy a termosztát megfelelően működik-e.
5. A biztonsági szelep meghibásodása
A bojler biztonsági szelepe arra szolgál, hogy a túlnyomást elengedje a tartályból. Ha a biztonsági szelep meghibásodik, folyamatosan szivároghat a víz, ami nem csak pazarló, de károkat is okozhat a lakásban.
Megoldás: Biztonsági szelep csere
A biztonsági szelep cseréjéhez először zárd el a vízcsapot a bojler előtt. Engedd le a vizet a bojlerből, és csavard ki a régi biztonsági szelepet. Tekerj teflonszalagot az új biztonsági szelep meneteire, és csavard be a helyére. Nyisd meg a vízcsapot, és ellenőrizd, hogy a szelep nem szivárog-e.
6. Korrózió és rozsda
Az idő múlásával a bojler tartálya korrodálódhat, és rozsdásodhat. Ez a legrosszabb forgatókönyv, mert a rozsda előbb-utóbb kilyukasztja a tartályt, ami javíthatatlan. Ha rozsdás vizet tapasztalsz, vagy a bojler tartályán rozsdafoltokat látsz, valószínűleg cserére szorul.
Megoldás: Bojler csere
A rozsdás bojler cseréje elkerülhetetlen. A cserét bízd szakemberre, aki szakszerűen eltávolítja a régi bojlert, és beszereli az újat. A bojler cseréjekor érdemes figyelembe venni a család vízfogyasztását, és a megfelelő méretű bojlert választani.
7. A víznyomás alacsony
Ha a házban alacsony a víznyomás, a bojlerből is csak lassan folyik a meleg víz. Ellenőrizd a többi csapot is a házban, hogy mindenhol alacsony-e a nyomás. Ha csak a bojlerből folyik lassan a víz, akkor valószínűleg a bojlerben van a probléma.
Megoldás: Víznyomás növelése
Ha az egész házban alacsony a víznyomás, akkor érdemes víznyomás-növelő szivattyút beszereltetni. Ha csak a bojlerrel van probléma, akkor ellenőrizd a bojler bemeneti szűrőjét, hátha eldugult. A szűrő tisztítása egyszerű feladat, de ha nem vagy biztos a dolgodban, kérj segítséget szakembertől.
Mikor hívj szerelőt?
Bár sok problémát meg lehet oldani házilag is, vannak olyan helyzetek, amikor feltétlenül szakemberhez kell fordulni:
- Ha nem vagy biztos a dolgodban, és félsz, hogy kárt teszel a berendezésben.
- Ha elektromos probléma merül fel.
- Ha a bojler szivárog.
- Ha a bojler tartálya rozsdás.
- Ha nem tudod beazonosítani a probléma okát.
A szakember gyorsan és szakszerűen meg tudja oldani a problémát, és elkerülheted a nagyobb károkat.
Megelőzés
A legtöbb probléma megelőzhető a bojler rendszeres karbantartásával. A vízkőmentesítés, a fűtőszál és a termosztát ellenőrzése mind hozzájárulnak a bojler hosszú élettartamához és hatékony működéséhez. Évente egyszer érdemes szakemberrel átnézetni a bojlert, hogy időben felismerjék a problémákat, és elkerüljék a nagyobb javításokat.
Reméljük, ez a cikk segített beazonosítani a probléma okát, és megtalálni a megfelelő megoldást. Ne feledd, a biztonság mindig az első, ezért ha nem vagy biztos a dolgodban, inkább kérj segítséget szakembertől!