Hoppá! Sötétség borult mindenre, és a kedvenc sorozatod pont a legizgalmasabb résznél szakadt meg? Ne ess kétségbe! A biztosíték lecsapódása egy bosszantó, de szerencsére gyakran gyorsan orvosolható probléma. Ebben a cikkben lépésről lépésre végigvezetünk, hogyan ellenőrizheted és állíthatod vissza a lecsapott biztosítékot mindössze 2 perc alatt. Kezdjük is!
Miért száll el a biztosíték?
Mielőtt belemennénk a hibaelhárításba, fontos megérteni, miért is történik ez egyáltalán. A biztosíték egy védelmi eszköz a háztartási elektromos rendszerben. Feladata, hogy megvédje a vezetékeket és az elektromos berendezéseket a túláramtól, ami tüzet vagy egyéb károkat okozhat. A túláram leggyakrabban akkor következik be, ha túl sok elektromos készüléket használunk egyszerre egy áramkörön, vagy ha egy készülék hibásan működik (zárlat). Amikor túláram keletkezik, a biztosíték megszakítja az áramkört, ezzel megelőzve a nagyobb bajt.
Biztonsági előírások
Mielőtt bármit is csinálnál, a legfontosabb a biztonság! Soha ne nyúlj elektromos berendezésekhez nedves kézzel. Ha bizonytalan vagy a dolgodban, inkább kérj szakember segítségét. A következő lépések elvégzéséhez szükséged lehet egy zseblámpára, ha a biztosítéktábla sötét helyen van.
1. lépés: A biztosítéktábla megtalálása
Az első lépés a biztosítéktábla megtalálása. Ez általában a lakás/ház bejáratához közel, a folyosón, a garázsban vagy a pincében található. Egy fehér vagy szürke műanyag dobozról van szó, ami a falra van szerelve. Nézd meg alaposan a környezeted, hátha el van rejtve egy szekrényben vagy takarva van valami mással.
2. lépés: A biztosítéktábla kinyitása
Miután megtaláltad a biztosítéktáblát, óvatosan nyisd ki. Általában van egy kis pöcök vagy retesz, amit el kell tolni, vagy egy kis ajtó, amit ki kell hajtani. Légy óvatos, ne erőltesd, ha nem akar nyílni, nézd meg alaposabban, hol van a záró mechanizmus.
3. lépés: A biztosítékok áttekintése
A biztosítéktábla belsejében sorban találhatók a biztosítékok. Ezek lehetnek kismegszakítók (automata biztosítékok) vagy olvadóbiztosítékok (patronos biztosítékok). A kismegszakítók egy kis kapcsolóval rendelkeznek, az olvadóbiztosítók pedig egy üveg vagy kerámia testtel, melyben egy vékony fémszál található.
Kismegszakítók (Automata biztosítékok) ellenőrzése
Nézd meg a kismegszakítókat egyesével. Normál esetben a kapcsolóik mind egy irányba állnak (általában felfelé). Ha egy biztosíték lecsapott, a kapcsolója a „le” pozícióban van, vagy a „középső” pozícióban, ami a „kioldott” állapotot jelzi. Könnyen felismerhető, mert eltér a többi biztosíték pozíciójától.
Olvadóbiztosítékok (Patronos biztosítékok) ellenőrzése
Az olvadóbiztosítékok esetében vizuálisan kell ellenőrizni, hogy a bennük lévő fémszál elszakadt-e. Ha a szál szakadt, a biztosíték kiégett és cserére szorul. Előfordulhat, hogy a biztosíték üvege elszíneződött vagy kormos belülről, ami szintén azt jelzi, hogy kiégett.
4. lépés: A hibás biztosíték azonosítása
Miután átnézted az összes biztosítékot, azonosítsd a hibásat. A kismegszakítók esetében a „le” vagy „középső” pozícióban lévő kapcsoló, az olvadóbiztosítékok esetében pedig a szakadt fémszál árulkodik. Jegyezd meg vagy írd fel a biztosíték számát vagy leírását a táblán, ami megmondja, melyik áramkörhöz tartozik.
5. lépés: A biztosíték visszaállítása vagy cseréje
Kismegszakító visszaállítása
A kismegszakító visszaállításához először kapcsold le teljesen a kapcsolót (ha a „középső” pozícióban van, először nyomd le teljesen, majd utána kapcsold fel). Ezután kapcsold vissza a kapcsolót a „fel” pozícióba. Ha a biztosíték ismét lecsapódik, valószínűleg továbbra is fennáll a probléma (túláram vagy zárlat), és nem szabad többször próbálkozni a visszaállításával.
Olvadóbiztosíték cseréje
Az olvadóbiztosíték cseréjéhez először győződj meg arról, hogy az új biztosíték azonos amperértékű, mint a régi. Ezt a számot a biztosítékon találod meg (pl. 10A, 16A, 20A). Soha ne használj nagyobb amperértékű biztosítékot, mert az tüzet okozhat! Kapcsold ki az áramot a főkapcsolónál, mielőtt kiveszed a régi biztosítékot. Az olvadóbiztosítékot egyszerűen ki kell húzni a tartójából és az újjal helyettesíteni. Ezután kapcsold vissza a főkapcsolót.
6. lépés: Ellenőrzés
A biztosíték visszaállítása vagy cseréje után ellenőrizd, hogy az áramkör megfelelően működik-e. Kapcsold be azokat a készülékeket, amelyek korábban nem működtek. Ha minden rendben van, akkor sikeresen megoldottad a problémát!
Mi a teendő, ha a biztosíték újra lecsapódik?
Ha a biztosíték rövid időn belül újra lecsapódik, valószínűleg komolyabb probléma áll a háttérben. Ebben az esetben ne próbálkozz többször a visszaállítással, hanem hívd villanyszerelőt. A probléma lehet egy hibás készülék, egy zárlatos vezeték, vagy túlterhelt áramkör. A villanyszerelő meg fogja találni a probléma okát és elhárítja azt.
Megelőzés
A biztosítékok lecsapódásának megelőzése érdekében érdemes odafigyelni a következőkre:
- Ne használj túl sok elektromos készüléket egyszerre egy áramkörön.
- Rendszeresen ellenőrizd a készülékek állapotát, és javítsd vagy cseréld ki a hibásakat.
- Ne használj hosszabbítót tartósan.
- Ha gyakran lecsapódik egy biztosíték, kérj meg egy villanyszerelőt, hogy vizsgálja meg az áramkört.
Összefoglalás
A biztosíték lecsapódása egy kellemetlen, de általában könnyen megoldható probléma. A fent leírt lépéseket követve gyorsan és biztonságosan ellenőrizheted és orvosolhatod a hibát. Ne feledd azonban, hogy ha bizonytalan vagy, vagy a probléma továbbra is fennáll, fordulj szakemberhez. Sok sikert!