Bosszantó, igaz? Kiveszed a tányérokat a mosogatógépből, és ahelyett, hogy ragyogóan tiszták lennének, foltosak, mattak és karcosak. Talán még vízkő is látható rajtuk. Ne aggódj, nem vagy egyedül! Sok háztartásban küzdenek ezzel a problémával, és szerencsére a legtöbb esetben könnyen orvosolható.
Miért foltosodik a tányér a mosogatógépben?
Számos oka lehet annak, hogy a tányérok nem úgy kerülnek ki a mosogatógépből, ahogyan azt elvárnánk. Vizsgáljuk meg a leggyakoribbakat:
1. Kemény víz
A kemény víz a leggyakoribb bűnös. Magyarországon sok helyen magas a víz kalcium- és magnéziumtartalma. Ezek az ásványi anyagok lerakódnak a tányérokon, poharakon és a mosogatógép belső felületein is, ami matt, foltos kinézetet eredményez. Ezt a jelenséget vízkőnek is nevezzük.
Megoldás: A vízlágyító rendszer használata a mosogatógépben (ha van ilyen) segíthet. Ha nincs, akkor mosogatógép sót kell rendszeresen feltölteni, ami segít a kemény víz hatásainak ellensúlyozásában. Ezen felül, a citromsav is nagyszerű vízkőoldó – egy adag citromsav a mosogatógépbe a mosogatószer helyett, egy üres program futtatásával sokat segíthet.
2. Helytelen mosogatószer használata
Nem minden mosogatószer egyforma. Vannak, amelyek jobban teljesítenek kemény vízben, mások kíméletesebbek a finomabb edényekhez. Fontos, hogy a megfelelő mosogatószert válaszd a víz keménységéhez és a mosogatni kívánt edényekhez.
Megoldás: Próbálj ki különböző márkákat és típusokat, és figyeld meg, melyik hozza a legjobb eredményt a te gépedben és vízminőséged mellett. Kerüld a túlzott mosogatószer használatát, mert ez is okozhat lerakódásokat. Mindig tartsd be a gyártó által ajánlott mennyiséget.
3. Alacsony öblítőszint
Az öblítő feladata, hogy segítse a víz gyorsabb elpárolgását a tányérokról és poharakról, megelőzve ezzel a foltok és csíkok kialakulását. Ha nincs elegendő öblítő a gépben, vagy nem a megfelelő terméket használod, a tányérok foltosak maradhatnak.
Megoldás: Rendszeresen töltsd fel az öblítőtartályt a mosogatógépben. Állítsd a gép öblítő adagolásának mennyiségét a keménységhez igazítva. Ha a víz kemény, növeld az adagolást. Vannak olyan öblítők, melyek kimondottan kemény vízhez lettek kifejlesztve.
4. Helytelen elrendezés a mosogatógépben
A tányérok, poharak és edények helytelen elrendezése a mosogatógépben megakadályozhatja, hogy a víz és a mosogatószer minden felülethez hozzáférjen. Ezáltal egyes területeken szennyeződések és foltok maradhatnak.
Megoldás: Győződj meg arról, hogy a tányérok között van elég hely a víz szabad áramlásához. Ne zsúfold túl a gépet, és figyelj arra, hogy a permetező karok akadálytalanul foroghassanak. A tányérokat úgy helyezd el, hogy a szennyezett felületek a permetező karok felé nézzenek.
5. Szennyezett mosogatógép
Idővel a mosogatógép is szennyeződhet. A zsírok, ételmaradékok és vízkő lerakódhatnak a szűrőben, a permetező karokon és a belső felületeken, ami rontja a mosogatás hatékonyságát.
Megoldás: Rendszeresen tisztítsd a mosogatógépet! Ehhez használhatsz speciális mosogatógép-tisztító termékeket, vagy a már említett citromsavat. A szűrőt és a permetező karokat legalább havonta egyszer vedd ki és tisztítsd meg. A mosogatógép ajtajának tömítéseit is érdemes időnként áttörölni egy nedves ronggyal.
6. Régi vagy sérült edények
Régi vagy sérült edények felülete porózusabbá válhat, ami miatt könnyebben tapadnak rájuk a szennyeződések és a vízkő. Különösen igaz ez a mázas felületekre, melyek karcolások esetén könnyebben elveszíthetik a fényüket.
Megoldás: Ha a tányérok már nagyon régi vagy sérültek, érdemes lehet lecserélni őket. Válaszd a mosogatógépben mosható edényeket, és kerüld a túl magas hőmérsékleten való mosogatást a kíméletesebb programok használatával.
7. Alacsony mosogatási hőmérséklet
Bizonyos szennyeződések eltávolításához magasabb hőmérséklet szükséges. Ha a mosogatási hőmérséklet túl alacsony, a tányérok nem lesznek tökéletesen tiszták.
Megoldás: Használd a megfelelő programot a szennyezettség mértékéhez. Erősen szennyezett edényekhez válassz magasabb hőmérsékletű programot. Győződj meg arról, hogy a mosogatógép megfelelően melegíti a vizet.
8. Túlzott vízkő lerakódás a gépben
Ha a víz keménysége nagyon magas, és a vízkő lerakódás a gépben már nagymértékű, a fent említett módszerek mellett speciálisabb beavatkozásra lehet szükség.
Megoldás: Vegyél igénybe szervíz segítséget. A szakember elvégezheti a mosogatógép teljes vízkőtelenítését, vagy javasolhat további megoldásokat, például vízlágyító berendezés telepítését.
Mit tehetsz a foltos tányérok ellen? – Összefoglaló
A foltos és matt tányérok problémája tehát sok okra vezethető vissza. A legfontosabb, hogy ismerd a vízkeménységet a lakóhelyeden, és ennek megfelelően válaszd ki a mosogatószert, az öblítőt és a mosogatási programot. Ne feledkezz meg a mosogatógép rendszeres tisztításáról sem. Ha a probléma továbbra is fennáll, érdemes szakember segítségét kérni.
Reméljük, ezzel a cikkel segítettünk feltárni a foltos tányérok rejtélyét! Sok sikert a tisztább, ragyogóbb edényekhez!