Ismerős az az érzés, amikor elindítod a géped, és az olyan lassú, mintha szirupban úszna? Vagy amikor egyetlen weboldalt sem tudsz meglátogatni anélkül, hogy tucatnyi felugró ablak ne próbálna rád sózni valamit? Ha igen, akkor valószínűleg te is áldozatul estél a számítógép-lassító, reklámokkal teli pokolnak. De ne ess kétségbe! Nem kell azonnal a teljes újratelepítéshez folyamodnod. Vannak ugyanis megoldások, amikkel orvosolhatod a problémát anélkül, hogy mindent elölről kellene kezdened.
Miért lassul be a gépem és miért van tele reklámmal?
Számos oka lehet annak, hogy a számítógéped hirtelen lelassul és elkezdenek ömleni a reklámok. Nézzük a leggyakoribbakat:
- Kártevők: A vírusok, trójaiak, kémprogramok és más kártevők nagymértékben lelassíthatják a gépedet, miközben a háttérben titokban futnak és erőforrásokat zabálnak. Emellett gyakran felelősek a kéretlen reklámok megjelenéséért is.
- Felesleges programok: Telepítettél már valaha egy programot, amivel aztán sosem kezdtél semmit? Nos, ezek a programok akkor is foglalják a helyet a merevlemezeden és terhelik a rendszert, ha nem használod őket.
- Indításkor automatikusan elinduló programok: Rengeteg program automatikusan elindul a számítógéped bekapcsolásakor, még akkor is, ha nem szükséges, hogy rögtön fussanak. Ezek jelentősen lelassíthatják a rendszer indulását.
- Böngésző kiegészítők: A böngészőkhöz telepített kiegészítők (pl. toolbarok, bővítmények) hasznosak lehetnek, de ha túl sok van belőlük, vagy ha rosszindulatúak, akkor lelassíthatják a böngészést és kéretlen reklámokat jeleníthetnek meg.
- Telített merevlemez: Ha a merevlemezed majdnem tele van, akkor a számítógéped nehezebben találja meg a szükséges fájlokat, ami lassuláshoz vezet.
- Elavult illesztőprogramok: Az elavult illesztőprogramok (pl. videokártya, hangkártya) problémákat okozhatnak a hardvereszközökkel való kommunikációban, ami lassuláshoz és instabilitáshoz vezethet.
Lépésről lépésre a gyorsabb gépért és a kevesebb reklámért
Most, hogy tisztában vagyunk a lehetséges okokkal, nézzük meg, hogyan szabadulhatsz meg a problémától anélkül, hogy újratelepítenéd a Windows-t.
1. Lépés: Víruskeresés
Az első és legfontosabb lépés, hogy alaposan átvizsgáld a gépedet egy megbízható víruskeresővel. Ha még nincs ilyen programod, akkor letölthetsz egy ingyenes próbaverziót, vagy választhatsz egy fizetős megoldást. Futtass egy teljes rendszerellenőrzést, és távolítsd el az összes talált kártevőt. Ajánlott a Windows Defenderen felül valamilyen más programot is használni, mivel a Defender néha nem talál meg minden fertőzést.
2. Lépés: Felesleges programok eltávolítása
Gondold át, milyen programokat használsz ténylegesen, és melyeket nem. Azokat, amiket nem, nyugodtan távolítsd el. Ezt a Vezérlőpultban (Windows 7 esetén) vagy a Beállítások alkalmazásban (Windows 10 és 11 esetén) teheted meg. Keresd a „Programok és szolgáltatások” vagy „Alkalmazások” menüpontot, válaszd ki az eltávolítandó programot, és kattints az „Eltávolítás” gombra.
3. Lépés: Indításkor automatikusan elinduló programok kezelése
Szabályozd, mely programok induljanak el a Windows-szal együtt. A Feladatkezelőben (Ctrl+Shift+Esc) a „Startup” (Indítás) fülön listázva láthatod az összes ilyen programot. Itt letilthatod azokat, amelyekre nincs szükséged a gép bekapcsolásakor. Csak óvatosan, ne tilts le olyat, aminek nem tudod a funkcióját, mert a rendszer működéséhez elengedhetetlen programok is lehetnek itt!
4. Lépés: Böngésző kiegészítők ellenőrzése és eltávolítása
A böngésződben nézd meg a telepített kiegészítőket (bővítményeket, toolbarokat). Távolítsd el azokat, amelyeket nem használsz, vagy amelyek gyanúsak. A kiegészítők kezelése böngészőnként eltérő, de általában a beállításokban vagy a menüben találod meg a „Bővítmények”, „Kiegészítők” vagy „Extensions” menüpontot.
5. Lépés: Merevlemez tisztítása
Szabadíts fel helyet a merevlemezeden. Töröld a felesleges fájlokat, ürítsd ki a Lomtárat, és futtass egy lemezkarbantartót. A Windows beépített lemezkarbantartóját a „Lemezkarbantartó” kereséssel találod meg a Start menüben. Emellett érdemes lehet külső programot is használni a maradék fájlok és mappák megtalálására és eltávolítására.
6. Lépés: Ideiglenes fájlok törlése
A Windows és a programok rengeteg ideiglenes fájlt hoznak létre, amelyek idővel felhalmozódnak és lelassíthatják a gépedet. Ezeket a fájlokat a %temp% mappa tartja. A mappa megnyitásához nyomd meg a Windows billentyűt + R-t, írd be a %temp% parancsot, majd nyomd meg az Entert. Itt az összes fájlt és mappát nyugodtan törölheted.
7. Lépés: Illesztőprogramok frissítése
Ellenőrizd, hogy a hardvereszközeidhez (pl. videokártya, hangkártya, hálózati kártya) tartozó illesztőprogramok a legfrissebbek-e. Ezt az Eszközkezelőben teheted meg (keresd rá a Start menüben). Ha egy eszköz mellett sárga felkiáltójel van, az azt jelzi, hogy probléma van az illesztőprogrammal. Kattints jobb gombbal az eszközre, és válaszd az „Illesztőprogram frissítése” lehetőséget.
8. Lépés: Böngésző beállításainak visszaállítása
Ha a böngésződdel van a legtöbb probléma (pl. kéretlen reklámok, lassú böngészés), akkor érdemes lehet visszaállítani a gyári beállításokra. Ezzel eltávolíthatod a rosszindulatú kiegészítőket és helyreállíthatod a böngésző eredeti állapotát. A beállítások visszaállítása böngészőnként eltérő, de általában a beállításokban találod meg a „Visszaállítás” vagy „Alaphelyzetbe állítás” menüpontot.
9. Lépés: Registry tisztítása (csak óvatosan!)
A Registry a Windows központi adatbázisa, ahol a rendszer és a programok beállításait tárolja. Az elavult vagy hibás bejegyzések lelassíthatják a gépedet. A Registry tisztításához használhatsz speciális programokat (pl. CCleaner), de légy óvatos, mert a Registry hibás szerkesztése komoly problémákat okozhat a rendszer működésében. Mindig készíts biztonsági mentést a Registryről, mielőtt bármit is módosítanál benne!
10. Lépés: Rendszer-visszaállítás
Ha a fentiek egyike sem segített, akkor még mindig van remény! Próbáld meg a rendszer-visszaállítást. Ezzel visszatérhetsz egy korábbi időponthoz, amikor a géped még jól működött. A rendszer-visszaállítást a Start menüben találod meg, a „Rendszer-visszaállítás” kereséssel. Válaszd ki a legutóbbi visszaállítási pontot, és kövesd az utasításokat.
Megelőzés: Hogyan tartsd karban a gépedet?
A legjobb, ha megelőzöd a problémát, ahelyett, hogy utólag próbálnád orvosolni. Íme néhány tipp a számítógép karbantartásához:
- Rendszeresen futtass víruskeresést.
- Ne telepíts felesleges programokat.
- Tartsd naprakészen a Windows-t és a programokat.
- Legyél óvatos, milyen weboldalakat látogatsz meg és milyen fájlokat töltesz le.
- Rendszeresen tisztítsd a merevlemezedet.
- Tartsd karban a böngésződet.
Ha betartod ezeket a tanácsokat, akkor nagy valószínűséggel elkerülheted a számítógép lassulását és a reklámokkal való elárasztást, és élvezheted a gyors és zökkenőmentes munkát a gépeden anélkül, hogy újratelepítésre lenne szükség.