A bojler a modern háztartások egyik legfontosabb eleme, hiszen biztosítja a meleg vizet a mindennapi tevékenységekhez, mint a mosogatás, fürdés, vagy éppen a mosás. Amikor azonban valamilyen furcsa hang kezdi el kiadni, az nem csak idegesítő, de aggodalomra is okot adhat. Vajon mi lehet a baj? Ebben a cikkben alaposan körbejárjuk a leggyakoribb okokat, és adunk néhány tippet, hogyan orvosolhatod a problémát, vagy mikor érdemes szakemberhez fordulnod.
Honnan tudhatod, hogy a bojler hangja nem normális?
Először is, fontos tisztázni, hogy a bojlerek működés közben adnak ki hangokat. A víz felmelegedése, a keringés, mind természetes velejárói a folyamatnak. De mikor válik a hang gyanússá?
- Dübörgő, morajló hang: Mintha egy apró vihar tombolna a bojlerben.
- Kattanó, pattogó hang: Gyakran hallható a bekapcsoláskor vagy kikapcsoláskor.
- Sivító, visító hang: Mintha valaki élesen fütyülne.
- Csepegő, szivárgó hang: Ez egyértelműen vízszivárgásra utal.
Ha a bojlered a fentiekhez hasonló, szokatlan hangokat ad ki, érdemes alaposabban megvizsgálni a helyzetet.
A leggyakoribb okok és a lehetséges megoldások
1. Vízkő lerakódás
A vízkő a bojlerek egyik leggyakoribb ellensége. A kemény vízben lévő ásványi anyagok (kalcium, magnézium) idővel lerakódnak a fűtőszálra és a tartály aljára. Ez a lerakódás nem csak a bojler hatékonyságát rontja, de hangos dübörgést, morajlást is okozhat. A vízkő ugyanis szigetelő réteget képez a fűtőszálon, ami miatt az túlhevül, és a forró víz hirtelen gőzzé alakulva okozza a zajt.
Megoldás:
- Vízkőtelenítés: A bojlert rendszeresen (legalább évente egyszer) vízkőteleníteni kell. Ezt megteheted speciális vízkőoldó szerekkel, vagy házilag ecettel. A folyamat során fontos a biztonságra ügyelni, és a gyártó utasításait követni.
- Vízlágyító berendezés: Ha a lakóhelyeden nagyon kemény a víz, érdemes beruházni egy vízlágyító berendezésbe, ami csökkenti a vízkőlerakódás kockázatát.
2. Túlnyomás
A bojlerben a víz melegedése közben nyomás keletkezik. Ha a nyomás túl magasra szökik, az kattanó, pattogó hangokat okozhat. A túlnyomásért hibás lehet a hibásan működő biztonsági szelep, vagy a tágulási tartály hiánya/hibája.
Megoldás:
- Ellenőrizd a biztonsági szelepet: A biztonsági szelepnek időnként le kell engednie egy kis vizet, hogy csökkentse a nyomást. Ha a szelep nem működik megfelelően, vagy nem enged vizet, cserélni kell.
- Tágulási tartály ellenőrzése: A tágulási tartály feladata, hogy elnyelje a víz melegedése közben keletkező térfogatnövekedést. Ha a tartály hibás, a nyomás a bojlerben hirtelen megnőhet.
3. Fűtőszál problémák
A fűtőszál felelős a víz felmelegítéséért. Ha a fűtőszál elöregedett, sérült, vagy vízköves, az különféle hangokat okozhat. A fűtőszál hibája esetén a bojler hatékonysága is csökkenhet, és tovább tarthat a víz felmelegedése.
Megoldás:
- Fűtőszál cseréje: A hibás fűtőszálat ki kell cserélni. Ezt a műveletet bízd szakemberre, mivel áramütés veszélye áll fenn.
- Rendszeres ellenőrzés: A fűtőszál állapotát érdemes rendszeresen ellenőrizni, és szükség esetén vízkőteleníteni.
4. Levegő a rendszerben
Ha levegő került a bojlerbe vagy a vízvezeték rendszerbe, az sziszegő, zúgó hangot okozhat. A levegő bejuthat a rendszerbe a vízvezetékek karbantartása során, vagy ha a bojler nem volt megfelelően feltöltve vízzel.
Megoldás:
- Légtelenítés: A bojler légtelenítése egyszerű feladat, amit akár te is elvégezhetsz. Nyisd ki a bojleren lévő légtelenítő szelepet, és várd meg, amíg a levegő távozik, és a víz egyenletesen folyni kezd.
- Ellenőrizd a víznyomást: Alacsony víznyomás esetén a levegő könnyebben bejuthat a rendszerbe.
5. Kopott alkatrészek
A bojler alkatrészei, mint például a szivattyú, a csapok, vagy a szelepek idővel elkophatnak, ami zúgó, búgó, vagy kattogó hangokat okozhat.
Megoldás:
- Alkatrészek cseréje: A kopott alkatrészeket ki kell cserélni. Ezt a feladatot bízd szakemberre, aki pontosan meg tudja állapítani, melyik alkatrész hibás.
Mikor fordulj szakemberhez?
Bár néhány problémát te magad is orvosolhatsz, vannak olyan helyzetek, amikor mindenképpen szakember segítségére van szükség:
- Ha nem vagy biztos a dolgodban: Ha nem értesz a bojlerekhez, vagy nem tudod pontosan, mi okozza a hangot, ne kísérletezz!
- Ha elektromos problémák merülnek fel: A bojlerek elektromos berendezések, ezért a javításuk komoly kockázatokkal járhat.
- Ha vízszivárgást észlelsz: A vízszivárgás komoly károkat okozhat a lakásban, ezért azonnal cselekedj!
- Ha a bojler garanciális: A garanciális javításokat csak a gyártó által felhatalmazott szakemberek végezhetik.
Megelőzés
A furcsa hangok elkerülése érdekében fontos a bojlert rendszeresen karbantartani. Ez magában foglalja a vízkőtelenítést, a biztonsági szelep ellenőrzését, és a rendszeres felülvizsgálatot. A megelőzés mindig olcsóbb és egyszerűbb, mint a javítás!
Reméljük, ez a cikk segített feltárni a bojlered által kiadott furcsa hangok okait. Ne feledd, a biztonság mindig az első! Ha bizonytalan vagy, fordulj szakemberhez!