Hallottad már azt a bizonyos hangot? Egy furcsa, mély morgást, ami a fürdőszobából, pontosabban a mosógép felől érkezik? Ne ess kétségbe, nem a szomszéd macskája költözött be a gépbe, és nem is egy földönkívüli invázió kezdődött. Valószínűleg csak a mosógéped próbál üzenni neked, méghozzá elég hangosan!
Ebben a cikkben feltárjuk a leggyakoribb okokat, amelyek morgást vagy más szokatlan zajokat idézhetnek elő a mosógépben. Segítünk azonosítani a problémát, és adunk néhány tippet, hogyan orvosolhatod a helyzetet, mielőtt még nagyobb baj lenne. Persze, ha a helyzet komolyabb, nem szabad hezitálni szakemberhez fordulni!
Mi okozhatja a mosógép morgását?
A mosógép egy összetett szerkezet, rengeteg mozgó alkatrésszel. Mindezek az alkatrészek az idő múlásával kophatnak, elhasználódhatnak, vagy valamilyen külső tényező miatt meghibásodhatnak, ami zajokat okozhat. Lássuk a leggyakoribb bűnösöket:
1. Idegen tárgy a dobban
Ez az egyik leggyakoribb ok, és szerencsére általában könnyen orvosolható. Gondolj bele, hányszor felejtettél már pénzérmét, gombot, vagy akár egy zsebkendőt a zsebedben. Ezek a tárgyak mosás közben bekerülhetnek a mosógép dobjába, és ott zörgést, kopogást, de akár morgó hangot is okozhatnak, ahogy a dob forog.
Megoldás: Először is, mindig ellenőrizd ki a ruháid zsebeit mosás előtt! Ha már megtörtént a baj, húzd ki a mosógépet a konnektorból a biztonság kedvéért. Nézd át alaposan a dobot, és távolítsd el a bennragadt tárgyakat. Érdemes a tömítést is ellenőrizni, mert oda is bekerülhetnek apróbb dolgok.
2. Rossz csapágyak
A mosógép dobját csapágyak tartják a helyükön, és ezek teszik lehetővé a dob sima forgását. Idővel azonban a csapágyak elkophatnak, megsérülhetnek, vagy a víz bekerülhet a belsejükbe, ami korróziót okoz. A kopott vagy sérült csapágyak morgó, búgó hangot adhatnak ki, különösen centrifugálás közben.
Megoldás: A csapágyak cseréje már komolyabb feladat, és általában szakembert igényel. Ha a mosógép hangja centrifugáláskor egyre hangosabb és morgóbb, érdemes minél előbb szerelőt hívni, mert a tönkrement csapágyak további károkat okozhatnak.
3. Lengéscsillapítók problémái
A lengéscsillapítók felelősek azért, hogy a mosógép ne rázkódjon és ne ugráljon a centrifugálás során. Ha a lengéscsillapítók elhasználódtak vagy megsérültek, a mosógép instabillá válhat, és a dob súrlódhat a gép más részeivel, ami morgó vagy dörgő hangot eredményezhet.
Megoldás: A lengéscsillapítók cseréje viszonylag egyszerű feladat, de azért némi műszaki érzéket igényel. Az interneten rengeteg videót találsz a cseréről, de ha nem érzed magad biztonságban, inkább bízd szakemberre.
4. Motor meghibásodása
A mosógép motorja hajtja meg a dobot. Ha a motor meghibásodik, az különböző zajokat okozhat, beleértve a morgást, búgást, vagy akár a kattogást is. A motor problémái lehetnek a kopott szénkefék, a rövidzárlat, vagy a tekercsek hibája.
Megoldás: A motor javítása vagy cseréje általában szakember feladata. Ha a mosógép motorja a bűnös, érdemes mérlegelni, hogy megéri-e javíttatni a gépet, vagy inkább újat venni.
5. Szivattyú problémák
A mosógép szivattyúja felelős a víz eltávolításáért a doból. Ha a szivattyú eltömődött, vagy meghibásodott, az zajokat okozhat. Eltömődést okozhatnak a szöszök, a hajszálak, vagy a kisebb tárgyak, amelyek bekerültek a gépbe.
Megoldás: Először is, ellenőrizd a szivattyú szűrőjét, és tisztítsd meg. A szűrő általában a mosógép alján található, egy kis fedél alatt. Ha a szűrő tiszta, de a szivattyú még mindig hangos, akkor lehet, hogy a szivattyú meghibásodott, és cserére szorul.
6. Szíjak kopása
Egyes mosógépekben szíjak közvetítik a motor erejét a dobhoz. Ezek a szíjak idővel elkophatnak, megnyúlhatnak, vagy akár el is szakadhatnak. A kopott szíjak csúszkálhatnak, ami visító vagy morgó hangot okozhat.
Megoldás: A szíjak cseréje viszonylag egyszerű feladat. Ha a szíjak kopottak vagy repedezettek, érdemes kicserélni őket.
7. Kiegyensúlyozatlanság
Ha a mosógép nincs megfelelően vízszintben, vagy a ruha nem egyenletesen oszlik el a dobban, az kiegyensúlyozatlansághoz vezethet. A kiegyensúlyozatlanság rázkódást, kopogást, és morgó hangot okozhat.
Megoldás: Ellenőrizd, hogy a mosógép vízszintben van-e. Állítsd be a lábakat, ha szükséges. Mosás előtt próbáld egyenletesen elosztani a ruhákat a dobban.
Mit tehetsz a mosógép zajának csökkentése érdekében?
A mosógép hangosságát számos tényező befolyásolhatja. Íme néhány tipp, hogyan csökkentheted a zajt:
- Ellenőrizd a zsebeket: Mint már említettük, ez az egyik legfontosabb!
- Ne terheld túl a gépet: A túlterhelt mosógép jobban rázkódik, és hangosabb is.
- Használj rezgéscsillapító alátéteket: Ezek az alátétek csökkenthetik a mosógép által keltett zajt és vibrációt.
- Tartsd tisztán a gépet: Rendszeresen tisztítsd a mosógépet, beleértve a szűrőt, a dobót és a tömítéseket.
- Ellenőrizd a vízszintet: Győződj meg róla, hogy a mosógép vízszintben van.
Mikor hívjunk szerelőt?
Bár sok problémát magad is megoldhatsz, vannak olyan esetek, amikor szakemberhez kell fordulni. Ha a mosógép hangja nagyon hangos, furcsa, vagy nem tudod azonosítani a probléma okát, akkor érdemes szerelőt hívni. Különösen fontos a szakember segítsége, ha a gép füstöl, szikrázik, vagy áramütést okoz.
Ne feledd, a mosógép javítása vagy cseréje komoly költségekkel járhat. Érdemes időben odafigyelni a gép jelzéseire, és megelőzni a nagyobb problémákat.