
A Galaxy Z Flip7, akárcsak a Fold7, számos okos fejlesztéssel, nagyobb kijelzővel és praktikusabb arányokkal igyekszik hódítani. Azonban az előrelépések ellenére sem valószínű, hogy tömegtermékké válik, amiben az árazásnak is komoly szerepe van.
A kagylómobilok terén a Motorola és a Samsung nevei elválaszthatatlanok. A Motorola alkotta meg az első ilyen készüléket, és az ikonikus Razr V3 is hozzájuk köthető, amelyből elképesztő, 130 millió darabot adtak el. Bár a Samsung már 1999-ben piacra dobta első kagylótelefonját, az SCH-3500 nem aratott különösebb sikert.
Az érintőképernyők megjelenésével 2007 körül az összecsukható telefonok szinte teljesen eltűntek a piacról. A fordulat 2020-ban következett be, amikor a Samsung bemutatta a Z Flipet, egy összehajtható érintőképernyős készüléket. A most debütált Flip7 ennek a szériának a hatodik tagja. Érdekesség, hogy a Samsung a Fold és a Flip termékcsaládok számozását 2021-ben egységesítette, ezért nem létezett Flip 2 modell.
A Samsung Galaxy Z Fold árnyékában a Z Flip mindig is a megfizethetőbb prémium alternatívát képviselte. Persze, egy olyan készülékről beszélünk, amelyért félmillió forintnál is többet kell fizetni. A Flip7 ára 500 ezer forint körül indul, ami nem kevés, különösen, ha a prémium érzetet elsősorban az összecsukhatóság adja, nem a hardveres képességek.
A Galaxy Z Flip7 a sorozat hatodik tagja. A Samsung a koncepciót évről évre finomította, hasonlóan a Fold7-hez, bár a változások kevésbé feltűnőek. Az összecsukott telefon vastagsága például az eredeti 17,1 mm-ről 13,7 mm-re csökkent, a kijelző mérete pedig a kezdeti 6,7 colról 6,9 colra nőtt. A különbségek még kisebbek, ha a Flip7-et közvetlen elődjével, a Flip6-tal vetjük össze: a színválasztékot leszámítva szinte nagyítóval kell keresni a változásokat.
Ez nem csupán a szögletes, félbehajtható formára vonatkozik, hanem az anyaghasználatra is: a külső kijelzőt Gorilla Glass Victus 2 üveg védi, a hátlap matt üveget kapott, a keret pedig fémből készült. A tesztkészülék fekete színben érkezett, de a mobil kék és világoszöld árnyalatokban is elérhető, online rendelés esetén pedig pirosban is kapható.
A Samsung finomított a telefon alsó és felső részét összekötő zsanéron. A mechanizmus már tavaly is jól működött, az új változat azonban vékonyabb, így nincs látható különbség a telefon zsanér melletti és másik oldala között. Kinyitott állapotban a hajtásvonal az OLED-panelen látható, de nem zavaró. A panel körül vastagnak számító, 2 mm-es keret fut végig.
A gombok és egyéb kiegészítők helye nem változott: a mikrofonok felülre és alulra kerültek, az alsó részen pedig az USB-C csatlakozó és egy hangszóró található. A hangerőszabályzó a jobb oldal felső részén található, alatta pedig a bekapcsoló gomb, ami egyben ujjlenyomat-olvasó is. A gombos megoldás kényelmetlenebb, mint a kijelző alá rejtett szenzor, de összecsukható modellről lévén szó, olyan megoldást kellett találni, ami nyitott és csukott állapotban is használható.
Fontos újítás, hogy a hátlapon lévő OLED-kijelző most már a teljes felületet beborítja, csak a kamerák és a LED-es segédfény vesznek el néhány pixelt.
A kamerák kiállnak, a gyűrűk vastagsága pedig közel 3 mm. Asztalra letéve a mobil ezért billeg. A Samsungnak sikerült megoldania az IP48-as védelmet por és nedvesség ellen a 166,7×75,2×6,5 mm-es nyitott és 85,5×75,2×13,7 mm-es csukott méret mellett. A por elleni védelem nem túl erős, a vizet viszont 1,5 méteres mélységig akár 30 percig is bírja a telefon.
A csomagolás nem túl gazdag: a mobil és némi dokumentáció mellett egy SIM-tűvel és egy USB-C kábellel kell beérni.
A Galaxy Z Flip7 külsőre javult, a belső viszont már nem ennyire egyértelmű. A kijelző 6,9 colra nőtt, ami jó. AMOLED-panelről van szó, amely akár 2600 nites fényerőre és 120 Hz-es képfrissítésre képes, és támogatja a HDR+-t is. A külső AMOLED is fejlődött, nemcsak méretben (3,4 > 4,1 col), hanem felbontásban, képfrissítésben és fényerőben is. A kültéri láthatóságnak jót tesz a fényerő növekedése.
A processzor azonban sokakban csalódást kelthet: a Snapdragon Elite sorozatot Exynosra cserélte a vállalat. Az Exynos 2500-zal nincs különösebb gond, de 20 százalékkal lassabb általános feladatoknál és 30 százalékkal játékok esetén, miközben a fogyasztása sem jobb. Egy ilyen árú készüléknél jogosan várná el az ember a csúcsteljesítményt.
Ami pedig igazán kellemetlen, az az, hogy egy szálon a Flip7 lassabb, mint a Flip6 volt, a GPU pedig minden esetben gyengébb kb. 10 százalékkal. A RAM mérete 12 GB, tárhelyből pedig kétféle opció közül választhatsz: ha az alap 256 GB nem elég, akkor plusz 50 ezer forintért lehet kétszer ilyen nagy az UFS 4.0 szabványú tároló. A telefon egy nano SIM-et fogad, de van eSIM-támogatás is. Egyszerre két SIM lehet aktív, típustól függetlenül. A Wi-Fi háromsávos 7-es, van Bluetooth 5.4, GPS és NFC is. Az USB csatlakozó 3.2-es, és OTG funkciót is ellát.
Kellemes meglepetés, hogy a telefon akkumulátora közel nyolc százalékkal nagyobb kapacitással rendelkezik. A 4300 mAh sem sok, de előrelépés a 4000 mAh-hoz képest. Tölteni ugyanakkor ismét csak 25 Wattal lehet. A gyakorlatban átlagos használat esetén ez elég ahhoz, hogy a mobil a nap végéig bírja, de két nap esélytelen.
Hiába kihajtható a Galaxy Z Flip7, a kezelőfelületet nem kellett annyira átszabni, mint a Fold7 esetében. Ha kinyitod a telefont, a kijelző nagyjából olyan, mint egy normál mobil esetén. Az elődöt kritizálták a magas és vékony kijelző miatt, a 21:9-es képarányt megtartotta a Samsung, viszont a panel 4 mm-rel szélesebb is. Fényerőben alapesetben konzervatív értékekkel kell beérni, de kültéren a 2400 nites fényerősségnek hála minden tökéletesen látszik rajta.
A teljesítménnyel normál esetben nem lesz gond, de ha meg szeretnéd izzasztani a telefont, gyorsan korlátokba fogsz ütközni. A kevés hely miatt a hűtés nem elég hatékony, így huzamosabb nagy terhelésű etapoknál a rendszerchip 20-40 százalékot enged el a teljesítményből, hogy ne forrósodjon fel túlságosan. Az AnTuTu-ban 2,03 millió pontot ért el a telefon, ami 20 százalékkal alacsonyabb a Galaxy Z Fold7-nél.
A külső AMOLED panel arra tökéletes, hogy az időt és az értesítéseket megnézhesd rajta, és teret ad a Gemininek is. Szelfiknél is bevethető ez a kijelző, ha a fő kamerával készítenél fotót magadról. A telefonra az Android 16 és a Samsung saját kezelőfelülete, a One UI 8.0 került. A Samsung hét évnyi szoftverfrissítést ígér, ami valószínűleg hat főverziót fog jelenteni.
Gyári állapot szerint csak a legszükségesebb alkalmazások találhatók meg a mobilon, rengeteg további appnak csak az ikonja látszik – szürkén. Ezeket az ikonokat nyugodtan törölheted, vagy ha megérinted őket, a rendszer automatikusan telepíti a hozzájuk tartozó alkalmazást. Bloatware-ek nincsenek. A One UI 8.0 Samsung oldalról kevés fejlesztést tartalmaz, a legnagyobb plusz talán a Now bar, leginkább az AI feladatokra koncentrál.
Ezeknek viszont csak egy része érkezik a Samsungtól, a funkciók másik része a Google rendszerébe van bekötve. A Galaxy AI mellett ott van például a Google-féle Gemini is. Előbbi a Samsung alkalmazásokban elérhető AI funkciókat kezeli, utóbbi pedig a netes dolgokban és néhány alkalmazás kezelésében erős.
Egyebekben a One UI-tól megszokott kényelmet kapod rengeteg extra funkcióval és testreszabási lehetőséggel.
A kamerák esetében nem történt jelentős előrelépés. Ugyanazt az 50 MP-es elsődleges és 12 MP-es, nagy látószögű objektív mögé bújtatott szenzort kapod, mint amik a Flip6-ban is dolgoztak. Automatikus fókusszal és optikai képstabilizátorral csak a fő kamera rendelkezik. A teljesítménybeli változások szoftveres ügyeskedés eredményei. Szenzorzoom esetén jobb lett a részletesség, a Samsung javította a HDR-képek minőségét is.
A fényképekkel összességében nincs gond, a fő kamera pedig nemcsak nappal, hanem gyengébb fényviszonyok között is jól teljesít. A nagy látószögű kamera már más tészta, ezzel csak nappal lehet jó fotókat lőni, és a széleken ilyenkor is csökken az élesség, valamint a részletesség. Gondot jelent a zoom hiánya. A szelfikamera 10 MP-es, és közepes minőséget nyújt.
Ha videókat szeretnél készíteni, akkor legfeljebb 4K-felbontást választhatsz, a legnagyobb képsebesség pedig 60 fps lehet.
A Samsung Galaxy Z Flip7 kisebbet lépett előre elődjéhez képest, mint a Fold7. Sok apróság változott: a külső kijelző nagyobb és jobban használható lett, a belső kijelző képaránya módosult és a panel is szélesebb lett. Közel 10 százalékot ugrott teljesítményben az akkumulátor is, a kamerarendszer viszont csak szoftverben fejlődött.
A Samsung továbbra is erős a szoftver terén: a One UI továbbra is a legkiforrottabb androidos felület, és a Samsung hét év terméktámogatást ígér ehhez a telefonhoz.
Nyitóképünk: pcwplus.hu