
A Jupiter, naprendszerünk egyik legimpozánsabb égiteste, ismét gazdagodott. A csillagászok két újabb holdat azonosítottak, ezzel 97-re növelve a bolygó körül keringő ismert kísérők számát.
Az IflScience által publikált bejelentés szerint a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) hivatalosan is elismerte az S/2017 J 10 és S/2017 J 11 jelű égitestek létét, melyeket már 2017-ben megfigyeltek. A hivatalos megerősítéshez azonban évekre volt szükség, amíg a csillagászok pontosan felmérték pályájukat és mozgásukat.
A két újonnan felfedezett hold különlegessége, hogy retrográd mozgást végeznek, azaz a Jupiter forgásirányával ellentétesen keringenek. Ez a jelenség a gázóriás külső holdjai esetében nem számít ritkaságnak.
Az S/2017 J 11 körülbelül 701 nap alatt kerüli meg a Jupitert, míg az S/2017 J 10 valamivel gyorsabb, hozzávetőlegesen 646 nap alatt tesz meg egy kört. Méretük pontosan nem ismert, de a hasonló típusú holdak általában néhány kilométer átmérőjűek.
A felfedezés Scott S. Sheppard amerikai csillagász nevéhez fűződik, aki a Jupiter holdjainak szakértőjeként ismert. Az elmúlt években több mint 60 új égitestet azonosított a bolygó körül, melyek az ő munkásságának köszönhetően kerültek be a hivatalos katalógusba.
A Jupiter elsőként azonosított holdjait, a Galilei-holdakat még 1610-ben Galileo Galilei fedezte fel. Azonban évszázadokig alig gyarapodott a lista. A modern technológiának és az űrszondák segítségével végzett megfigyeléseknek köszönhetően azonban a kutatás forradalmasodott, és lehetővé tette, hogy mára már közel száz égitestet tartsunk számon a bolygó körül.
És ez még valószínűleg nem a végső szám.
A mostani felfedezés ismételten rávilágít a Jupiter gazdagságára és komplexitására, mely továbbra is számtalan titkot rejt a csillagászok számára.
Nyitóképünk: pcwplus.hu