Valljuk be, a mosógépvásárlás sokunknak olyan, mint egy idegen nyelven írt használati utasítás. A sokféle funkció, a különböző márkák, a bonyolult leírások… könnyen elveszíthetjük a fonalat, főleg, ha nem vagyunk a műszaki zsenik táborából. De ne ess kétségbe! Ez a cikk neked szól, ha a „watt” szó hallatán is csak pislogsz, de azért szeretnél egy jó mosógépet választani.
Miért pont ez a 7 szempont?
Mert ezek azok a dolgok, amik a mindennapi használat során a leginkább számítanak. Nem fogunk elveszni a technikai részletekben, hanem a lényegre koncentrálunk. Nézzük, mire figyelj oda, ha mosógépet szeretnél vásárolni, de nem vagy műszaki guru!
1. Méret és Típus: Hova fér el, és mennyit mosol?
Az első és legfontosabb kérdés: mekkora helyed van a mosógépnek? Mérd le a rendelkezésre álló helyet, és győződj meg róla, hogy a kiválasztott gép befér. A mosógépek alapvetően két fő típusra oszthatók:
- Felültöltős mosógépek: Ezek általában keskenyebbek, ideálisak kisebb helyiségekbe. A ruhákat felülről kell beletenni, és a mosás során nem látsz bele a dobba. Gyakran olcsóbbak, de a centrifugálási hatékonyságuk általában alacsonyabb.
- Elöltöltős mosógépek: Ezek a gépek általában szélesebbek és mélyebbek, de a centrifuga hatékonyságuk jobb. Lehetőség van mosógép és szárítógép egymásra helyezésére is, helytakarékossági célból. A legtöbb modern modell elöltöltős.
A méret mellett a kapacitás is fontos. Ez azt jelenti, hogy hány kilogramm ruhát tudsz egyszerre mosni. Ha egyedül élsz, vagy csak ketten vagytok, egy kisebb, 5-6 kg-os gép is elegendő lehet. Egy nagyobb család számára viszont érdemes 7-8 kg-os vagy annál is nagyobb kapacitású gépet választani.
2. Energiahatékonyság: A villanyszámlád hálás lesz
Az energiahatékonyság nem csak a környezetvédelem szempontjából fontos, hanem a pénztárcádnak is jót tesz. Nézd meg az energiacímkét! Az „A” kategória a legenergiatakarékosabb, a „G” pedig a legkevésbé. Minél magasabb a betű, annál kevesebbet fogyaszt a gép, és annál alacsonyabb lesz a villanyszámlád. A legtöbb modern mosógép már legalább „C” vagy „B” energiaosztályú.
3. Mosási Programok: Mire van igazán szükséged?
A mosógépek tele vannak különböző mosási programokkal. Van pamut, műszálas, gyapjú, kímélő, gyors mosás… De vajon melyikre van igazán szükséged? Gondold végig, milyen ruhákat mosol a leggyakrabban, és nézd meg, hogy a gép rendelkezik-e az ehhez megfelelő programokkal. Ne ess abba a hibába, hogy olyan gépet veszel, aminek rengeteg funkciója van, de a felét sosem fogod használni!
4. Centrifugálási Sebesség: Minél gyorsabb, annál szárazabb
A centrifugálási sebesség azt mutatja meg, hogy milyen gyorsan forog a dob a mosás végén, hogy a ruhákból minél több vizet eltávolítson. Minél magasabb a fordulatszám (ami rpm-ben, azaz „fordulatszám per perc”-ben van megadva), annál szárazabbak lesznek a ruhák a mosás után. Egy átlagos, jó gép 1200-1400 rpm-es fordulatszámmal rendelkezik. Érdemes magasabb fordulatszámú gépet választani, ha szárítógépet használsz, mert így kevesebb energiát kell használnod a szárításhoz.
5. Zajszint: Nem mindegy, hogy mennyire hangos
Senki sem szeret egy hangos mosógépet, ami az egész lakást belengi a búgásával. A zajszint decibelben (dB) van megadva. Minél alacsonyabb a szám, annál csendesebb a gép. Érdemes olyan gépet választani, aminek a zajszintje mosás közben 50 dB alatt, centrifugálás közben pedig 70 dB alatt van, különösen, ha a mosógép a lakótérben van.
6. Extrák: Ami megkönnyítheti az életed
Vannak olyan extrák, amik nem feltétlenül szükségesek, de nagyon hasznosak lehetnek:
- Késleltetett indítás: Beállíthatod, hogy a gép mikor kezdjen mosni, például éjszaka, amikor olcsóbb az áram.
- Gyerekzár: Megakadályozza, hogy a gyerekek véletlenül bekapcsolják vagy átállítsák a gépet.
- Öntisztító program: Segít tisztán tartani a gépet, és megelőzni a penészképződést.
- Gőzfunkció: Frissíti a ruhákat, és csökkenti a gyűrődést.
7. Márka és Garancia: A megbízhatóság kulcsa
Végül, de nem utolsósorban, a márka és a garancia is fontos szempont. Válassz egy megbízható márkát, aminek jó a hírneve, és ami hosszú garanciát kínál. Olvasd el a vásárlói véleményeket, és kérdezz meg ismerősöket, hogy melyik márkát ajánlják. A hosszú garancia azt jelzi, hogy a gyártó bízik a termékében, és ha valami elromlik, akkor nem neked kell fizetned a javítást.
Összegzés: Ne ess pánikba!
Mint látod, a mosógépvásárlás nem is olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre tűnik. Ha odafigyelsz erre a 7 szempontra, akkor biztosan megtalálod a számodra tökéletes gépet. Ne ess pánikba a sok funkciótól, és válaszd azt, ami a te igényeidnek a legjobban megfelel. Sok sikert a vásárláshoz!